Faktoring w praktyce? Zobacz, jak działa

Faktoring w praktyce? Zobacz, jak działa

Chociaż tradycyjne podejście do prowadzenia firmy opiera się na korzystaniu głównie z kapitału własnego, coraz więcej przedsiębiorców przekonuje się do nowoczesnych form finansowania. Ciekawą alternatywą dla kredytu jest faktoring. Sprawdź, jak działa i czy może przynieść korzyści również tobie.

16,2 tys. – tyle po III kwartale 2018 roku wyniosła liczba klientów firm zrzeszonych w Polskim Związku Faktorów (PZF). Z roku na rok faktoring cieszy się coraz większą popularnością, co wynika ze specyfiki tej formy finansowania.

Faktoring – na czym polega?

Faktoring jest nowoczesną usługą finansową skierowaną do przedsiębiorstw działających w różnych branżach. Polega na wykupieniu przez faktora (firmę faktoringową) nieprzeterminowanych należności wynikających z faktur z odroczonym terminem płatności wystawianych przez faktoranta (przedsiębiorcę). Takie rozwiązanie przyczynia się do skrócenia cyklu rotacji środków – firma otrzymuje pieniądze na długo przed upływem daty płatności (nawet w dniu złożenia wniosku) i może nimi swobodnie dysponować.

Do spłaty należności wynikającej z faktoringu dochodzi wówczas, gdy kontrahent ureguluje płatność za daną fakturę.

Dlaczego warto postawić na faktoring?

Faktoring to forma finansowania, która niesie za sobą wiele korzyści. Wspiera działalność każdego przedsiębiorstwa na wielu płaszczyznach jednocześnie – bez względu na wielkość firmy i branżę, do której należy.

Zachowanie płynności finansowej

Wystawianie faktur z odroczonym terminem płatności może wiązać się z ryzykiem powstania zatorów płatniczych. Faktoring zapobiega takim sytuacjom – pieniądze wypłacane są na długo przed terminem płatności na fakturze. Przedsiębiorca może z nich swobodnie korzystać – niezależnie od tego, kiedy kontrahent ureguluje należność.

Zwiększenie przewagi konkurencyjnej

Współpraca z korporacjami może przynieść bardzo dobre wyniki finansowe, jednak najczęściej wymaga to wystawiania faktur z odroczonym terminem płatności. Nie wszystkie małe firmy mogą sobie na to pozwolić. Z pomocą przychodzi faktoring, który umożliwia przystanie na takie warunki bez obaw o zachwianie płynności finansowej, co z kolei prowadzi do zwiększenia przewagi konkurencyjnej.

Szansa na szybszy rozwój firmy

Oczekiwanie na wpłatę należności przez kontrahentów może opóźnić realizację zaplanowanych inwestycji. Przedsiębiorca, który skorzysta z faktoringu, może przeznaczyć otrzymane pieniądze na działania prowadzące do rozwoju biznesu.

Szansa na rabaty od dostawców

Faktoring umożliwia ustalenie korzystniejszych warunków współpracy z dostawcami. Opłacanie własnych faktur przed upływem wskazanej daty (za pomocą środków pozyskanych z faktoringu), pozwoli ci negocjować dodatkowe rabaty, lepsze terminy dostaw lub zwiększenie ich liczby czy częstotliwości. Dostawcy bardzo chętnie przystaną na takie warunki, jeśli mogą liczyć na pewne i szybkie uregulowanie należności.

Wzmocnienie wizerunku

Dzięki faktoringowi można zbudować pozytywny wizerunek własnej firmy jako wiarygodnego i godnego zaufania partnera biznesowego, który na czas reguluje swoje zobowiązania i realizuje zlecenia.

Faktoring – także online?

Alternatywą dla usług w klasycznej formie jest faktoring online. Zasada jego działania sprowadza się do zaledwie kilku kroków:

  • wypełnienia formularza internetowego,
  • wprowadzenia faktury do systemu,
  • ekspresową wypłatę środków po szybkiej decyzji firmy faktoringowej.

W przypadku firmy Idea Money proces weryfikacji trwa ok. 15 minut. Po pozytywnej decyzji przedsiębiorca otrzymuje środki na wskazany rachunek bankowy – w wysokości 100% wartości faktury.

Faktoring online jest rozwiązaniem, które łączy w sobie zalety klasycznej usługi z dodatkowymi korzyściami. Nie tylko zachowujesz płynność finansową i zdobywasz przewagę konkurencyjną, ale przede wszystkim oszczędzasz sporo czasu i możesz się w pełni skoncentrować na działaniach prowadzących do rozwoju biznesu. Omijają cię też bezpośrednie spotkania z doradcą firmy faktoringowej – wszystkich formalności dopełniasz sprzed ekranu komputera czy z poziomu urządzeń mobilnych.

Kto może skorzystać z faktoringu?

Faktoring kojarzy ci się z ofertą skierowaną do dużych przedsiębiorstw? Obecnie dostępny jest dla każdej firmy zainteresowanej korzyściami, jakie niesie za sobą ta forma finansowania. Mogą z niej skorzystać zarówno osoby prowadzące jednoosobową działalność gospodarczą, freelancerzy, jak i start-upy i firmy należące do sektora MŚP. Nie ma także ograniczeń branżowych – po tego rodzaju usługi sięgają m.in. przedsiębiorstwa produkcyjne, transportowe, budowlane, gastronomiczne i handlowe.

Polecane

Dzięki, link został przesłany

Zamknij

Serdeńko!
Lubisz już nasz fanpage?

Wystarczy kliknąć:

zobacz nasz fanpage >> Zamknij

Niech zapisze się
do newslettera!

Zostaw e-mail
i powolutku strzałeczka na guziczek!

Zamknij