„Święty Florian da Ci znak” – ruszyła kampania antyczadowa

„Święty Florian da Ci znak” – ruszyła kampania antyczadowa

Następstwa zatrucia tlenkiem węgla mogą być poważne: nieodwracalne uszkodzenie ośrodkowego układu nerwowego, zawał, a nawet natychmiastowa śmierć. Żeby nie dopuścić do tragedii, warto regularnie sprawdzać wentylację. Ruszyła kampania mająca na celu ratowanie setek ludzi rocznie przed cichym zabójcą.

Pod patronatem Krajowej Izby Kominiarzy powstała kampania społeczna, której celem jest wzrost świadomości na temat zatrucia czadem. W ramach akcji rozdystrybuowano obrazki z wizerunkiem św. Floriana, patrona strażaków i kominiarzy. Pierwsi do akcji włączyli się księża odwiedzający parafian po kolędzie. Zwyczajowo księża podczas wizyty duszpasterskiej wręczają obrazek kolędowy. Tym razem obrazek przedstawiał konkretną postać – św. Floriana. Zmieszczono na nim krótką adnotację, zachęcającą do prostego testu, który pozwala sprawdzić sprawność cyrkulacji powietrza w domach bez specjalistycznych narzędzi bazując na prawach fizyki.

Halo, bileciki do kontroli!

Pełną treść dostaniesz bez grosza,
ale musisz być w naszym newsletterze.

Raz, raz, wpisywać e-mail. Tylko prawdziwy, bo sprawdzę!

partner technologiczny: GetResponse

Odczytuj znaki od św. Floriana

Idea jest prosta: obrazek z wizerunkiem św. Floriana należy przyłożyć do każdej kratki wentylacyjnej w domu. Jeśli obrazek przylgnie to znaczy, że cyrkulacja powietrza jest sprawna. Jeśli odpadnie – to „znak od Św. Floriana”, że wentylacja może nie działać prawidłowo. Wtedy należy uchylić okno i zadzwonić po kominiarza. Każda karta papieru może posłużyć do wykonania testu. Obrazek z wizerunkiem św. Floriana to jedynie pretekst, żeby wzbudzić większe zainteresowanie istniejącym problemem.

W domach czujemy się najbezpieczniej, to miejsce gdzie mamy wrażenie, że nic nam nie grozi. Żeby to bezpieczeństwo nie było złudne, musimy mieć świadomość zagrożeń związanych z zatruciem czadem i umieć je monitorować. Zatykając kratki wentylacyjne, czy nadmiernie uszczelniając okna, przerywamy obieg powietrza. Tworzy się czad, który w wysokim stężeniu zabija nawet po 3 sekundach – mówi Mirosław Antos z Krajowej Izby Kominiarzy i zachęca do przeprowadzenia prostego testu.

 

Obrazek z wizerunkiem św. Floriana

Obrazek z wizerunkiem św. Floriana jest też dostępny do pobrania na stronie. Tam można dowiedzieć się więcej o tym, jak uchronić siebie i bliskich przed zatruciem tlenkiem węgla. W przypadku problemów z wentylacją dostępne są numery do kominiarzy, aby szybko zadzwonić po specjalistyczną pomoc. Dodatkowo jest możliwość ustawienia przypomnienia za pośrednictwem sms. Wówczas co trzy miesiące dostaniemy automatyczną wiadomość o tym, że nadszedł czas, by ponownie sprawdzić wentylację w naszym domu.

PS

Tutaj podobny pomysł na walkę z czadem, czy kartka antyczadowa.

Komentarze

Polecane

Dzięki, link został przesłany

Zamknij

Serdeńko!
Lubisz już nasz fanpage?

Wystarczy kliknąć:

zobacz nasz fanpage >> Zamknij

Niech zapisze się
do newslettera!

Zostaw e-mail
i powolutku strzałeczka na guziczek!

Zamknij