Ogrody na singapurskich autobusach zamiast klimatyzacji

Ogrody na singapurskich autobusach zamiast klimatyzacji

Władze Singapuru znalazły sposób na ekologiczną „klimatyzację” – na dachach publicznych autobusów umieszczone zostały ogrody, które chłodzą pomieszczenie pojazdu.

zdjęcie: facebook.com/nparksbuzz

Halo, bileciki do kontroli!

Pełną treść dostaniesz bez grosza,
ale musisz być w naszym newsletterze.

Raz, raz, wpisywać e-mail. Tylko prawdziwy, bo sprawdzę!

partner technologiczny: GetResponse

Podczas dotkliwych upałów większość z nas nie wyobraża sobie przebywania kilku dłuższych chwil w miejscu, które nie jest klimatyzowane. Jednak im wyższe temperatury, tym więcej energii zużywa się do chłodzenia pomieszczenia. Naukowcy już od jakiegoś czasu alarmują, że nie działa to pozytywnie na nasze środowisko. 

Władze Singapuru znalazły alternatywę dla klimatyzacji w autobusach publicznych – na dachach pojazdów umieszczony został system Gaiamat, czyli inaczej zielony dywan, który chroni powierzchnię przed bezpośrednim działaniem promieni słonecznych i tym samym zmniejsza temperaturę pomieszczenia. 

Ogrody na singapurskich autobusach składają się z wytrzymałych roślin specjalnie wybranych ze względu na ich zdolność do przystosowania się do lokalnych warunków pogodowych i odporność na warunki suche i wietrzne.

Zielone dachy pojawiły się już m.in. na wiatach przystankowych, budynkach, a nawet szkołach w Singapurze. 

PS

Zielony tramwaj „LAS” jeździł po Warszawie w sobotę 27 kwietnia br. Pojazd miał za zadanie przypominać mieszkańcom miasta, że tramwaje to ekologiczny środek transportu, zaś w samej stolicy powstaje coraz więcej zielonych torowisk.

PS2

Jeszcze w tym roku na Placu Niezależnego Zrzeszenia Studentów w Białymstoku pojawią się dwa zielone przystanki autobusowe, które wprowadzą zieleń tam, gdzie jest najbardziej potrzebna – w pasie drogowym i w miejscach oczekiwania na środek transportu.

Polecane

Dzięki, link został przesłany

Zamknij

Serdeńko!
Lubisz już nasz fanpage?

Wystarczy kliknąć:

zobacz nasz fanpage >> Zamknij

Niech zapisze się
do newslettera!

Zostaw e-mail
i powolutku strzałeczka na guziczek!

Zamknij