Jak zapowiadają władze miasta Białystok, zielone przystanki, które pojawią się na Placu Niezależnego Zrzeszenia Studentów będą otoczone trawami ozdobnymi. Na dachach dwóch wiat zostaną posadzone sukulenty i inne rośliny odporne na niekorzystne warunki atmosferyczne. Natomiast po ścianach przystanków będą pięły się pnącza.
Roślinne przystanki będą też miały na celu łagodzenie skutków zmian klimatu przez obniżanie temperatury i ograniczanie m.in. zjawiska tzw. miejskiej wyspy ciepła oraz retencję wód opadowych. Dzięki temu oczekiwanie na autobus w upalny dzień stanie się o wiele przyjemniejsze, natomiast w przypadku deszczu – roślinny dach zatrzyma nawet 90% spadającej na niego wody opadowej, a ta zaś zostanie wykorzystywana do nawadniania pnączy na ścianie.
Zobacz również
Co więcej, rośliny posadzone wokół przystanku produkują w ciągu roku nawet 10 kg tlenu i tym samym poprawiają jakość powietrza oraz zmniejszają ilość pyłów zawieszonych i innych zanieczyszczeń – a to oznacza zdrowsze powietrze.
#NMPoleca: Jak piękny design zwiększa konwersję w e-commerce? Tips & Tricks od IdoSell
– Zależy nam na tym, aby Białystok był miastem zielonym. Zieleń nie tylko cieszy oko i daje cień, ale też oczyszcza powietrze, co ma ogromne znaczenie dla zdrowia nas wszystkich. Chcemy, aby nasze miasto było coraz piękniejsze, czyste i przyjazne mieszkańcom – powiedział Tadeusz Truskolaski, prezydent Białegostoku.
Słuchaj podcastu NowyMarketing
PS
W Warszawie pojawił się zielony tramwaj „LAS”, który jeździł po ulicach miasta w sobotę 27 kwietnia br. Pojazd miał za zadanie przypominać mieszkańcom miasta, że tramwaje to ekologiczny środek transportu, zaś w samej stolicy powstaje coraz więcej zielonych torowisk.
PS2
15 października 2018 roku po ulicach Katowic jeździł wyjątkowy, antysmogowy tramwaj. Pojazd był częścią kampanii „Mogę! #ZatrzymaćSMOG” realizowanej przez Urząd Marszałkowski Województwa Śląskiego.