Gigantyczny miś wędruje po Warszawie - akcja "Przytulanka" Fundacji Form i Kształtów

Pressroom NowyMarketing
Tekst, który zaraz przeczytasz jest informacją prasową.
Redakcja nie ponosi odpowiedzialności za jego treść
Gigantyczny miś wędruje po Warszawie - akcja

Większość pomników w Warszawie jest niezauważalna dla przechodniów. Postanowiła to zmienić Fundacja Form i Kształtów.

Wykonane z kamienia pominki wtapiają się w otaczającą przestrzeń, stają się niezauważalnym elementem codziennej rzeczywistości. Często upamiętniają trudne dla Polaków doświadczenia wojenne, inne ocierają się o kontrowersyjne, społeczne lub polityczne tematy.

Halo, bileciki do kontroli!

Pełną treść dostaniesz bez grosza,
ale musisz być w naszym newsletterze.

Raz, raz, wpisywać e-mail. Tylko prawdziwy, bo sprawdzę!

partner technologiczny: GetResponse

Obserwując powyższe Iza Rutkowska z Fundacji Form i Kształtów postanowiła stworzyć żyjącą rzeźbę, która zmobilizuje ludzi do dialogu i integracji. W tym celu postanowiła przedstawić ludziom wiernego przyjaciela z dzieciństwa – pluszowego misia. Powiększony do gigantycznych rozmiarów, aby każdy mógł się na niego wspiąć, przytulić i wrócić pamięcią do czasów, kiedy był dzieckiem, wybierze się na spacer po Warszawie. W nocy z 28 na 29 września pojawi się na Polu Mokotowskim.

Powstanie obiektu ma odbrązowić pomniki i dać mieszkańcom Warszawy poczucie istnienia „publicznego przyjaciela”. To projekt wychodzący z filozofii zmiany, zawirusowania miasta, której od lat wierna jest Fundacja Form i Kształtów. Wpuszczając w przestrzeń publiczną obiekty wykonane przez projektantów, dziwne, niepraktyczne, tak zwany handmade 3D – wytrąca ludzi z biegu codzienności, a jednocześnie otwiera ich na drugiego człowieka i refleksję nad miejscem, w którym żyją.

Jak powstawał miś?

 

„Dotleniacz” Joanny Rajkowskiej, neon „Światłotrysk” Maurycego Gomulickiego czy „Big Yellow Rabbit” Florentijna Hofmana to tylko niektóre instalacje publiczne, które mogą stanowić kontekst dla „Przytulanki”. Szczególnie holenderski artysta Florentijn Hofman ze swoimi animalistycznymi zabawnymi obiektami wydaje się sprzymierzeńcem w tej samej batalii – o pozytywną, integrującą moc sztuki w przestrzeni publicznej, o to, by świat stał się lepszy. Projekty Izy Rutkowskiej także wywodzą się z żywiołu ludyczności, są dowcipne, celowo unikają kontekstów politycznych. Posiadają jednak walor artystyczny i społeczny, budzą zaskoczenie, czasem tylko śmiech, ale w szerszej perspektywie refleksję na temat rzeczywistości. Nadają jej nowe Formy i Kształty.

To działania na pograniczu designu, instalacji i performansu. Przytulanka będzie zmieniać lokalizację. Ma to spowodować interakcje z ludźmi, potęgować zaskoczenie i uruchamiać wyobraźnię, skłaniać do innego spojrzenia na własne miasto.

Projekt jest dla każdego, także dla dzieci, choć nie one są głównymi adresatami wydarzenia. Otwarty wymiar projektu sprawia, że jest on adresowany do każdego z nas – znawcy sztuki i wielbiciela designu, przechodnia i miejskiego aktywisty, poszukiwacza artystycznego dyskursu i poszukiwacza dziecka w sobie.

Wędrówka Przytulanki po Warszawie zacznie się 21 września, a zakończy w nocy 28/29 września kiedy to wszyscy chętni zostaną zaproszeni na Pole Mokotowskie (między ul. Waryńskiego, a al. Armii Krajowej) do wspólnego Patrzenia w Gwiazdy z Przytulanką.

Wcześniejsze projekty Fundacji to m.in. mobilne pomniki, wełniany fortepian czy wspólne wędkowanie w przestrzeni publicznej.

Fundacja Form i Kształtów

Fundacja realizująca projekt zajmuje szczególną pozycję wśród organizacji artystycznych w Polsce. Zapracowała na tę rangę organizując takie wydarzenia, jak: Plac Zabawiciela, EUgeniusz, Grzybobranie, Wędkowanie czy 6x6 – 6 rzemieślników, 6 dizajnerów, 6 obiektów w Warszawie, projekty Teren Budowy z edycjami w Chełmnie i Łowiczu czy kolejne odsłony EUgeniusza m.in. w Rzeszowie i Katowicach. Sukces Grzybobrania, realizowanego w 2011 roku w Powsinie, zdecydował o zaproszeniu wydarzenia rok później do czeskiej Pragi. W tym roku kolejny projekt Fundacji, Wędkowanie, zrealizowany w Parku Moczydło w 2012 roku, zagości w Brazylii!

Fundacja została powołana, by nadawać nowe formy i kształty rzeczywistości. Zmieniać przestrzenie w miejsca interakcji ze sztuką, promować design w przestrzeni publicznej. W polu jej zainteresować leżą lokalne mity i narracje, analiza codzienności i jej twórczego potencjału. Ambicją jest tworzenie platformy wymiany pomysłów między twórcami kultury i jej obserwatorami, mobilizowanie do dialogu architektów, ogrodników, filozofów, muzyków, grafików, rolników, kucharzy oraz fizyków. Wymiana tych doświadczeń leży u podstaw realizowanych przez nią interdyscyplinarnych projektów.

Iza Rutkowska

Jest założycielką i autorką wszystkich wydarzeń realizowanych w ramach Fundacji Form i Kształtów. Jej projekty w przestrzeni publicznej są egalitarne, przyciągają osoby o każdej profesji i w każdym wieku. W plebiscycie Gazety Wyborczej Wdechy 2012 nominowana była przez redakcję w kategorii Człowiek Roku za niezwykłą wyobraźnię i dodawanie miastu kolorów, za akcje: Grzybobranie, EUgeniusz, Osiedlamy się! W grudniu w księgarniach pojawi się książka Izy Rutkowskiej „Puszczam oko w przestrzeń” składająca się z kilkunastu wywiadów z najciekawszymi artystami landratowymi z całego świata.

Polecane

Dzięki, link został przesłany

Zamknij

Serdeńko!
Lubisz już nasz fanpage?

Wystarczy kliknąć:

zobacz nasz fanpage >> Zamknij

Niech zapisze się
do newslettera!

Zostaw e-mail
i powolutku strzałeczka na guziczek!

Zamknij