W poszukiwaniu Mohameda Faisala. Dramat Rohindżów tematem kolejnego reportażu Dominiki Kulczyk w ramach „CNN Freedom Project”

Pressroom NowyMarketing
Tekst, który zaraz przeczytasz jest informacją prasową.
Redakcja nie ponosi odpowiedzialności za jego treść
W poszukiwaniu Mohameda Faisala.  Dramat Rohindżów tematem kolejnego reportażu Dominiki Kulczyk w ramach „CNN Freedom Project”

Historia zaginięcia Mohameda Faisala – 12-letniego chłopca Rohindża, to główny wątek filmu dokumentalnego „Stolen Son” zrealizowanego przez CNN International we współpracy z Dominiką Kulczyk i Kulczyk Foundation w ramach projektu „CNN Freedom Project”.

Materiał powstał, aby zwrócić uwagę świata na sytuację uchodźców z Mjanmy przebywających w Bangladeszu. Ponad milion Rohindżów od dwóch lat żyje tam w dramatycznych warunkach. Są oni nieustannie zagrożeni, m.in. handlem ludźmi. Premiera dokumentu w telewizji CNN International zaplanowana jest na sobotę 31 sierpnia.

Halo, bileciki do kontroli!

Pełną treść dostaniesz bez grosza,
ale musisz być w naszym newsletterze.

Raz, raz, wpisywać e-mail. Tylko prawdziwy, bo sprawdzę!

partner technologiczny: GetResponse

Dlaczego powstał film o Rohindżach?

Współczesne niewolnictwo to temat, który poruszają filmy dokumentalne z cyklu „CNN Freedom Project”. Inicjatywa powstała w 2011 r. i jest zbiorem raportów, artykułów oraz reportaży dotyczących handlu ludźmi we wszystkich jego postaciach. W ramach projektu nagłośniono już ponad tysiąc historii, które wydarzyły się na pięciu kontynentach, udało się pomóc ponad tysiącu osobom, a także zgromadzono ponad 24 mln dolarów na rzecz organizacji walczących ze współczesnym niewolnictwem.

Pierwszy film z cyklu realizowanych przez CNN International wspólnie z Dominiką Kulczyk i Kulczyk Foundation dotyczył m.in. handlu ludźmi i przymusowej pracy dzieci w Ghanie. Drugi dokument opowiada o dramatycznej sytuacji Rohindżów, którzy – uciekając przed zbrodniami i prześladowaniami - przed dwoma laty opuścili Mjanmę (dawną Birmę) i żyją w obozach dla uchodźców w Bangladeszu.

Historia Mohameda Faisala

– Losy zaginionego 12-letniego chłopca i jego rodziny to dramat Rohindżów w pigułce. Film pokazuje bowiem wszystkie tragiczne aspekty życia w obozach, trudności i zagrożenia z jakimi Rohindżowie zmagają się na co dzień, desperackie próby poprawienia swojego losu oraz brak nadziei – mówi Dominika Kulczyk, prezes Kulczyk Foundation i współautorka filmu.

Bohaterami dokumentu są Khurshida Begum oraz Lal Miya – rodzice Mohameda Faisala. Pewnego dnia do ich sąsiadów – starszej pary mieszkającej tuż obok, przybył zięć. Mieszkał tam dwa miesiące i w tym czasie zaprzyjaźnił się z Mohamedem Faisalem. Zdobył również zaufanie rodziców dziecka. Zaproponował im, że pokaże chłopcu sąsiedni obóz Balukhali. Rodzice zgodzili się. Niestety, dziecko nie wróciło już z tej wycieczki. Kontakt zarówno z mężczyzną, jak i z chłopcem urwał się. Zrozpaczeni Khurshida oraz Lal Miya zdali sobie sprawę z tego, że ich syn został porwany.

Tematem filmu jest poszukiwanie chłopca przez jego matkę i Dominikę Kulczyk, które wspierane są przez działające na miejscu organizacje pomocowe. To Arakan Rohingya Society for Peace and Human Rights (ARSPH) oraz Bangladeshi National Woman Lawyers Association (BNWLA). Pierwsza to najbardziej reprezentatywna organizacja polityczno-społeczna Rohindżów działająca w obozach. ARSPH dokumentuje zbrodnie popełnione przez armię Mjanmy na Rohindżach. Lider organizacji, Mohib Ullah reprezentował tę grupę etniczną podczas spotkania w Genewie, z urzędnikami UNHCR. Organizacja postuluje powrót Rohindżów do ich historycznej ojczyzny, nazywanej przez nich Arakanem, przyznanie im pełni praw politycznych jako obywateli Mjanmy i uznanie ich odrębności etnicznej. Do BNWLA należy natomiast 1200 prawniczek pochodzących z całego Bangladeszu. Dysponuje ona także ok. 100-osobowym zespołem pracowników administracyjnych. Organizacja zajmuje się niesieniem pomocy ofiarom handlu ludźmi – w tym przede wszystkim dzieciom i kobietom. Oferuje im darmową pomoc prawną, zapewnia schronienie, podejmuje działania reintegrujące w społeczeństwie. Posiada biura polowe w siedmiu obozach dla uchodźców, w których otrzymać można pomoc w sprawach związanych z przemocą wobec kobiet i dzieci. Pracownicy BNWLA opiekują się także osobami ocalonymi i monitorują ich starania o powrót do społeczności w obozach. Na czele tej organizacji stoi adwokatka pracująca w Sądzie Najwyższym Bangladeszu, Fawzia Karim Firoze. To właśnie ona oraz inna przedstawicielka BNWLA - Wahida Idris, wspierały Dominikę Kulczyk i Khurshidę w poszukiwaniach Mohameda Faisala.

Dokument jest również dowodem na to, że zaangażowane dziennikarstwo może prowadzić do realnej odmiany ludzkiego losu. Taki właśnie jest cel współpracy CNN International, Dominiki Kulczyk i Kulczyk Foundation – nie tylko nagłaśnianie problemów, ale i wsparcie dla niosących pomoc.

Pomoc dla Rohindżów

Premierę filmu zaplanowano na sobotę, 31 sierpnia. Wyemituje go CNN International. Dokument będzie można obejrzeć m.in. w wieczornym szczycie oglądalności, o godz. 21:30 czasu środkowoeuropejskiego. Udostępniony zostanie także w Internecie. Celem produkcji jest zwrócenie uwagi świata na problem współczesnego niewolnictwa i handlu ludźmi - zagrożeń, które dotyczą grup społecznych, w tym wypadku żyjących w zawieszeniu już od ponad dwóch lat Rohindżów. Kulczyk Foundation podjęła na miejscu działania pomocowe wspólnie z miejscową Hope Foundation, zapewniającą kobietom Rohindża pomoc medyczną. Niezbędne jest jednak zaangażowanie większej liczby podmiotów, a także wdrożenie konkretnych rozwiązań politycznych, które zagwarantują uchodźcom bezpieczne życie w godnych warunkach.

Polecane

Dzięki, link został przesłany

Zamknij

Serdeńko!
Lubisz już nasz fanpage?

Wystarczy kliknąć:

zobacz nasz fanpage >> Zamknij

Niech zapisze się
do newslettera!

Zostaw e-mail
i powolutku strzałeczka na guziczek!

Zamknij