W Krakowie pojawił się antysmogowy chodnik

W Krakowie pojawił się antysmogowy chodnik

W Krakowie walka ze smogiem trwa w najlepsze! Niedawno Zarząd Dróg Miasta Krakowa oraz firma Skanska rozpoczęli budowę pierwszego w mieście antysmogowego chodnika przy ul. Pawiej.

Na 150-metrowym odcinku ul. Pawiej szwedzki inwestor Skanska rozpoczął układanie chodnika, który będzie czyścił powietrze ze spalin. W jaki sposób? Otóż, sekretem jest antysmogowe podłoże składające się ze specjalnej mieszanki betonu. 

Halo, bileciki do kontroli!

Pełną treść dostaniesz bez grosza,
ale musisz być w naszym newsletterze.

Raz, raz, wpisywać e-mail. Tylko prawdziwy, bo sprawdzę!

partner technologiczny: GetResponse

Wszelkie opadające na chodnik szkodliwe związki pochodzące m.in. ze spalin samochodowych rozkładane są do postaci nieszkodliwej dla środowiska przy udziale promieni słonecznych. Następnie deszcz spłukuje je do ziemi.

Czy taki antysmogowy chodnik naprawdę działa? Okazuje się, że tak – pomiary dowiodły, że teren, na którym zainstalowano zielony beton, wykazuje o 30% mniejsze stężenie dwutlenku azotu, w stosunku do zwykłej nawierzchni chodnika. 

Zielony chodnik o powierzchni 1,9 tys. m² zostanie w całości oddany pieszym pod koniec listopada br.

PS

Dzięki współpracy z ZDM i partnerami naukowymi firma Skanska w styczniu br. zbudowała przy warszawskim Rondzie Daszyńskiego chodnik, który redukuje szkodliwe substancje z powietrza.

PS2

Mysłowice, Jarosław, Turek, Głogów czy Starogard Gdański – to tylko kilka z 50 miejscowości, w których eurobank zainstalował kolejne czujniki smogu w swoich placówkach w ramach 2. edycji kampanii #BezSmogu, mającej na celu walkę ze smogiem.

PS3

W ramach kampanii „Mogę! #ZatrzymaćSMOG”, realizowanej przez Urząd Marszałkowski Województwa Śląskiego, na ulice Katowic wyjechał wyjątkowy, antysmogowy tramwaj.

Polecane

Dzięki, link został przesłany

Zamknij

Serdeńko!
Lubisz już nasz fanpage?

Wystarczy kliknąć:

zobacz nasz fanpage >> Zamknij

Niech zapisze się
do newslettera!

Zostaw e-mail
i powolutku strzałeczka na guziczek!

Zamknij