Znamy słowo roku 2019 według Collins Dictionary

Znamy słowo roku 2019 według Collins Dictionary

„Strajk klimatyczny” to słowo roku według Collins Dictionary. Wśród finalistów znalazły się też takie zwroty, jak „niebinarność” czy „influencer”.

Rokrocznie autorzy słownika Collinsa wybierają słowo roku, które w pewien sposób definiuje mijające dwanaście miesięcy. W tym roku językoznawcy ogłosili „strajk klimatyczny” słowem 2019. 

Halo, bileciki do kontroli!

Pełną treść dostaniesz bez grosza,
ale musisz być w naszym newsletterze.

Raz, raz, wpisywać e-mail. Tylko prawdziwy, bo sprawdzę!

partner technologiczny: GetResponse

Popularność tego zwrotu związana jest niewątpliwie z postacią Grety Thunberg, która spopularyzowała taką formę protestu. Jak przyznali językoznawcy Collins Dictionary, hasło „strajk klimatyczny” pojawiało się średnio ponad 100 razy częściej niż w poprzednim roku. 

Warto zaznaczyć, że w ubiegłym roku słowem 2018 według Collins Dictionary był zwrot „single-use”. Wówczas językoznawcy tłumaczyli wybór m.in. wzrastającą świadomością społeczeństwa w związku z ochroną środowiska. 

Wśród finalistów tegorocznej listy najpopularniejszych słów 2019 roku według Collins Dictionary znalazł się też taki zwrot, jak „niebinarność”, który odnosi się do „zmian w tym, jak osoby definiują samych siebie”. 

Pełne zestawienie haseł 2019 roku znajduje się na stronie.

Polecane

Dzięki, link został przesłany

Zamknij

Serdeńko!
Lubisz już nasz fanpage?

Wystarczy kliknąć:

zobacz nasz fanpage >> Zamknij

Niech zapisze się
do newslettera!

Zostaw e-mail
i powolutku strzałeczka na guziczek!

Zamknij