Causeway Bay w Hongkongu najdroższą ulicą handlową świata. W Polsce – Nowy Świat

Causeway Bay w Hongkongu najdroższą ulicą handlową świata. W Polsce – Nowy Świat

Firma Cushman & Wakefield opublikowała swój coroczny raport najdroższych ulic handlowych świata. Zaszczytne pierwsze miejsce po raz kolejny zajmuje Causeway Bay w Hongkongu, natomiast warszawski Nowy Świat umieszczony został na 37. miejscu.

Z najnowszego raportu międzynarodowej firmy doradczej Cushman & Wakefield „Main Streets Across the World” (Główne ulice handlowe świata) wynika, że Causeway Bay w Hongkongu po raz drugi zajmuje zaszczytne pierwsze miejsce, stając się tym samym najdroższą ulicą handlową świata – tam czynsz za wynajem sklepu wynosi 25 965 euro za m2 rocznie. Drugie miejsce zajęła nowojorska Górna Piąta Aleja, gdzie za metr kwadratowy powierzchni trzeba zapłacić 21 295 euro rocznie. Trzecią pozycję w globalnym rankingu zajęła londyńska ulica New Bond Street. 

Halo, bileciki do kontroli!

Pełną treść dostaniesz bez grosza,
ale musisz być w naszym newsletterze.

Raz, raz, wpisywać e-mail. Tylko prawdziwy, bo sprawdzę!

partner technologiczny: GetResponse

Spośród najdroższych lokalizacji z pierwszej dziesiątki, czynsze wzrosły najbardziej w minionych 12 miesiącach przy Pitt Street Mall w Sydney, bo aż o 17,9%. i wynoszą obecnie 10 185 euro za m2 rocznie. Do pierwszej dziesiątki najdroższych ulic handlowych świata zakwalifikowało się pięć z Europy, cztery z Azji i tylko jedna z USA.

Najdroższą ulicą handlową w Europie jest New Bond Street, która wyprzedziła Paryż i Mediolan, a pierwszą piątkę zamykają Bahnhofstrasse w Zurychu i Kohlmarkt w Wiedniu z czynszami wynoszącymi odpowiednio 8195 euro i 4860 euro za m2 rocznie. 

Największy wzrost czynszów wśród najdroższych ulic europejskich z pierwszej dziesiątki odnotowano w Atenach przy Ermou – o 14% do 3420 euro za m2 rocznie. W porównaniu z ubiegłym rokiem stawki czynszowe wzrosły lub pozostały na stabilnym poziomie w ok. 70% lokalizacji w Europie.

W Polsce natomiast najdroższą ulicą jest Nowy Świat w Warszawie, gdzie trzeba zapłacić 960 euro czynszu za m2 rocznie. Drugie miejsce zajmuje ulica Floriańska w Krakowie ze stawką 900 euro za m2. 

– Warszawski rynek nieruchomości dynamicznie się rozwija, a wraz z zachodzącymi zmianami obserwujemy znaczną poprawę jakości przestrzeni publicznej. W każdej dzielnicy stolicy powstają nowe projekty adresowane do społeczności lokalnych, umożliwiające im spędzanie czasu poza domem w bardzo atrakcyjny sposób. Mieszkańcy coraz częściej korzystają z oferty restauracji, barów w parterach budynków mieszkalnych i sklepów zlokalizowanych w pobliżu ich miejsca zamieszkania. Może ciągle jeszcze w małej skali, ale potrzeby konsumentów przyczyniają się do tworzenia lokalnych ulic handlowych, które stają się ośrodkami handlu i usług – powiedziała Lucyna Śliż, Associate, dyrektor rozwoju biznesu, Dział Powierzchni Handlowych, Cushman & Wakefield. 

Pełny raport dostępny jest na stronie.

Polecane

Dzięki, link został przesłany

Zamknij

Serdeńko!
Lubisz już nasz fanpage?

Wystarczy kliknąć:

zobacz nasz fanpage >> Zamknij

Niech zapisze się
do newslettera!

Zostaw e-mail
i powolutku strzałeczka na guziczek!

Zamknij