Jak szyfrować wiadomości na Facebooku?

Jak szyfrować wiadomości na Facebooku?
Messenger jest jednym z najpopularniejszych narzędzi do prowadzenia rozmów online. Coraz więcej użytkowników zwraca jednak uwagę na chęć utajnienia swojej komunikacji. Jak szyfrować wiadomości na Facebooku, żeby przesyłane przez nas informacje pozostały znane tylko nam i naszemu odbiorcy?
O autorze
1 min czytania 2019-12-09

Jane Manchun Wong, która znana jest z wyszukiwania luk w zabezpieczeniach oraz testowania ukrytych funkcji w wybranych aplikacjach, poinformowała na Twitterze o tym, że znalazła potwierdzenie testów Facebooka nad dodaniem funkcji szyfrowanych połączeń audio i video.

Facebook w 2016 roku wprowadził funkcję tajnej rozmowy w Messengerze, która szyfruje wiadomości tekstowe, zdjęcia, naklejki, filmy i nagrania głosowe. Pomoc Facebooka podaje, że szyfrowanie to nie obejmuje natomiast funkcji, takich jak wiadomości grupowe, pliki GIF, czy płatności. Szyfrowaniu nie podlegają także połączenia audio lub wideo. Na podstawie informacji odnalezionych przez Jane Manchun Wong, widzimy, że społecznościowy gigant testuje również tryb tajnej rozmowy w przypadku połączeń audio i wideo i być może wkrótce wprowadzi tę funkcję w swoim serwisie.

Szyfrowanie end-to-end, jakim objęte są wiadomości na Messengerze, ma chronić przesyłane przez użytkowników dane. Działanie polega na tym, że przesyłana wiadomość szyfrowana jest na urządzeniu nadawcy, a odkodowanie następuje dopiero na urządzeniu osoby, do której tę wiadomość wysyłamy. Oznacza to, że dostępu do wiadomości nie mają np. pracownicy Facebooka. Dzięki temu użytkownicy mogą zachować anonimowość, a kradzież przesyłanych danych jest znacznie trudniejsza.

LinkedIn logo
Dziękujemy 90 000 fanom na LinkedInie. Jesteś tam z nami?
Obserwuj

W celu uruchomienia szyfrowanej konwersacji na Messengerze, należy przejść do wiadomości na Messengerze. Po wyborze osoby, z którą chcemy porozmawiać, oznaczamy w prawym górnym rogu symbol kłódki. Otworzy nam się okno czatu wraz z informacją, że rozmowa objęte jest szyfrowaniem end-to-end na wszystkich dostępnych urządzeniach mobilnych.

Słuchaj podcastu NowyMarketing

NowyMarketing logo
Mamy newsletter, który rozwija marketing w Polsce. A Ty czytasz?
Rozwijaj się

Mamy także możliwość usunięcia wszystkich tajnych konwersacji na wybranym urządzeniu. Należy jednak pamiętać, że usunięcie konwersacji na naszym urządzeniu, nie spowoduje usunięcia jej z urządzenia znajomego, z którym rozmawialiśmy. W tajnej konwersacji możemy ustawić też czas, po jakim rozmowa zniknie, od momentu wyświetlenia jej przez odbiorcę. Żeby skorzystać z tej opcji, musimy mieć aktualną wersję Messengera. Po utworzeniu tajnej konwersacji, wybieramy w oknie rozmowy ikonę z zegarem widoczną w polu tekstowym.