Internauci zdecydowali, gdzie Volvo posadzi las

Pressroom NowyMarketing
Tekst, który zaraz przeczytasz jest informacją prasową.
Redakcja nie ponosi odpowiedzialności za jego treść
Internauci zdecydowali, gdzie Volvo posadzi las

12 000 nowych drzew zostanie posadzonych w Tatrach – tak zdecydowali internauci w głosowaniu na stronie internetowej Volvo w ramach 3 edycji świątecznej akcji społecznej „Wypożyczalnia choinek Volvo”.

W styczniu odbyło się głosowanie internautów na miejsce, gdzie Volvo ma zasadzić las w wyniku zobowiązania powziętego w ramach akcji „Wypożyczalnia choinek”. Wzięło w nim udział ponad 1000 uczestników. Do wyboru były trzy regiony kraju, jednak szczególnie bliskie sercu internautów okazały się Tatry i to właśnie tam zostaną zasadzone nowe drzewa. Przepiękny las niedaleko Doliny Chochołowskiej w 2013 roku został przerzedzony przez wyjątkowo silny halny, który osiągał prędkość nawet do 200 km/h, w rezultacie powalił około 130 tysięcy drzew. W kolejnych latach szkód dokonały korniki. Obszar, który zostanie odnowiony, znajduje się na terenie Tatrzańskiego Parku Narodowego, przy drodze prowadzącej do samej doliny.

Halo, bileciki do kontroli!

Pełną treść dostaniesz bez grosza,
ale musisz być w naszym newsletterze.

Raz, raz, wpisywać e-mail. Tylko prawdziwy, bo sprawdzę!

partner technologiczny: GetResponse

Chcąc dowiedzieć się jak wygląda proces sadzenia lasu, Volvo zapytało o to eksperta – Władysława Pędziwiatra, prezesa Polskiego Związku Zrzeszeń Leśnych, który jest jednym z partnerów akcji „Wypożyczalnia choinek Volvo”.

Jak wygląda proces odnowienia lasu?

Proces sadzenia musi zostać poprzedzony odpowiednim przygotowaniem powierzchni gleby, na której później sadzimy sadzonki drzew wyhodowanych w szkółkach leśnych. W zależności od gatunku przyjmuje się inne zagęszczenie drzew, a ilość sadzonek zależy od ich tempa wzrostu oraz wymagań świetlnych. Bardzo ważna jest także odpowiednia jakość sadzenia. Powinniśmy zadbać, aby cały system korzeniowy drzewka był przykryty ziemią, korzenie nie podwijały się i zostały dobrze przygniecione ziemią.

Kiedy najlepiej sadzić drzewa i dlaczego?

Sadzenie następuje w dwóch okresach w ciągu roku - wczesną wiosną i jesienią. Akcję sadzenia zaplanować powinniśmy poza okresem wegetacyjnym, czyli okresem wzrostu drzew. Najlepszą porą w zależności od terminu ustąpienia zimy będzie więc marzec-kwiecień, bądź październik-listopad, przed okresem przymrozków.

12 000 zasadzonych drzew to drzewa mieszane, dlaczego?

Gatunki sadzonych drzew dobierane są do siedliska. Innego rodzaju drzewka sadzić będziemy na glebach piaszczystych, inne na glebach piaszczysto-gliniastych bądź gliniastych. Na mniej żyznych siedliskach sadzimy takie gatunki jak sosna i brzoza, zdecydowanie większe wymagania mają takie gatunki jak dąb i buk. Rodzaj sadzonego drzewka powinien być także odpowiednio dobrany do warunków wilgotnościowych - na glebach o większej wilgotności większe szanse na przeżycie będzie miała olcha bądź jesion. Nie wszystkie gatunki drzew poradzą sobie także w terenach górskich, jak będzie to miało miejsce w przypadku Doliny Chochołowskiej. W wyższych partiach dobrze radzą sobie takie gatunki jak jodła, buk czy świerk. Przed założeniem uprawy dobrze jest więc lokalizację danego gatunku skonsultować z leśnikami, bądź osobami z wykształceniem leśnym, aby odpowiednio zaplanować zakładaną uprawę. Efekty naszego sadzenia oglądane będę przecież przez kolejne 100 lat.

Co do drzewostanów mieszanych, powinniśmy starać się unikać monolitów - czyli upraw złożonych z jednego gatunku drzewa. Takie drzewostany w przyszłości będą mniej stabilne oraz bardziej narażone na działanie szkodników (tzw. gradacje), bądź szkody od wiatrów. Wiele jednolitych drzewostanów sosnowych występuje na terenach po-niemieckich, gdyż podejście w tym czasie do lasu opierało się na zasadzie jak najwyższej rentowności. Od dłuższego czasu następuje przebudowywanie polskich drzewostanów na drzewostany mieszane. We wcześniej wyciętych placówkach, zwanych gniazdami wprowadzane są buki, dęby i inne gatunki drzew liściastych. Pamiętajmy, że drewno to surowiec odnawialny i ekologiczny. W miejscach, gdzie las został wycięty, najpóźniej w okresie 5-ciu lat pojawią się młode drzewka, dostosowane do warunków glebowych w danym miejscu. Tak dzieje się zarówno w lasach prywatnych jak i państwowych, gdyż taki obowiązek narzuca na nas ustawa o lasach. Pamiętajmy, że drewno jest jednocześnie bardzo ważnym elementem naszej gospodarki, gdyż na terenie Polski zlokalizowanych jest wiele tartaków i firm meblarskich.

Bardzo cieszymy się, że wraz z firmą Volvo po raz kolejny możemy odnowić powierzchnię, która została pozbawiona drzew w sposób nienaturalny poprzez wystąpienie huraganu.

Co zmieni się w najbliższych latach na odnowionym obszarze?

Teren do sadzenia drzew zostanie odpowiednio przygotowany do odnowienia i posadzone zostaną specjalnie dobrane gatunki drzew. W pierwszym okresie bardzo często niezbędne jest też ogrodzenie uprawy, w celu jej ochrony przed zwierzyną. Bardzo trudno jest wyhodować młode drzewka, jeżeli są one notorycznie ogryzane. Uszkadzane są najczęściej pączki szczytowe, drzewko nie może więc odpowiednio przyrastać. Po osiągnięciu odpowiedniej wysokości uprawy płot zostaje zdemontowany a las w Dolinie Chochołowskiej z czasem odzyska blask sprzed klęski.

Drzewa poprawiają jakość powietrza, filtrując szkodliwe pyły i zanieczyszczenia, wydzielają tlen, którym oddychamy oraz zapewniają pożywienie i ochronę wielu ptakom i ssakom. Już teraz zachęcamy wszystkich do udziału w „Wypożyczalni Choinek Volvo 2020”, byśmy w przyszłym roku mogli obsadzić jeszcze większy obszar lasem, który posłuży kolejnym pokoleniom.

Polecane

Dzięki, link został przesłany

Zamknij

Serdeńko!
Lubisz już nasz fanpage?

Wystarczy kliknąć:

zobacz nasz fanpage >> Zamknij

Niech zapisze się
do newslettera!

Zostaw e-mail
i powolutku strzałeczka na guziczek!

Zamknij