Ptaszkowe Love: Katowiczanie świętują walentynki, budując budki dla ptaków

Pressroom NowyMarketing
Tekst, który zaraz przeczytasz jest informacją prasową.
Redakcja nie ponosi odpowiedzialności za jego treść
Ptaszkowe Love: Katowiczanie świętują walentynki, budując budki dla ptaków

Z okazji tegorocznych walentynek zamiast obdarowywać się plastikowymi serduszkami, kilka tysięcy mieszkańców Katowic wspólnie zbuduje kilkaset budek lęgowych dla ptaków, a nawet nietoperzy. Dzięki temu pomogą oni odtworzyć populację miejskich ptaków.

Wszystko zaczęło się od legendy – w połowie lutego, pierwsze tony budzącej się do życia przyrody, nadają miłosne śpiewy ptaków. To właśnie w tym okresie katowiccy pradziadowie rozpoczynali budowę budek lęgowych dla skrzydlatych przyjaciół. Później wraz z emigracją zwyczaj powędrował w świat, wracając do Katowic w zmienionej formie jako walentynki. Adaptując ten zwyczaj, katowiczanie zamienili symbol święta zakochanych – czerwone serce – właśnie na lęgowiska, które budowane są już od czterech lat.

Halo, bileciki do kontroli!

Pełną treść dostaniesz bez grosza,
ale musisz być w naszym newsletterze.

Raz, raz, wpisywać e-mail. Tylko prawdziwy, bo sprawdzę!

partner technologiczny: GetResponse

Własna legenda

Kontynuując tradycję, już w sobotę 15 lutego br. w Centrum Handlowym 3 Stawy po raz czwarty zabrzmią odgłosy młotków i wkrętarek, zwiastujące nadchodzącą wiosnę i powrót ptaków na miejskie tereny. Przez cały dzień mieszkańcy Katowic i okolic będą budować budki lęgowe, które rozwieszone zostaną m.in. w ogrodach czy na działkach. Dzięki temu każdy będzie mógł przyczynić się do odtwarzania populacji małych ptaków w miastach, których brak schronienia zmusił do emigracji.

Instruktorami montażu będą stolarze z Ośrodka Terapii SPES. To właśnie oni, uczestnicy warsztatów, osoby niepełnosprawne intelektualnie, od kilku tygodni przygotowują części składowe do budek.

Będzie też sporo innych atrakcji dla dużych i małych: ciekawe rozmowy z pracownikami Ogrodu Botanicznego w Radzionkowie, ekologiczny kącik dla dzieci wraz z warsztatami sadzenia roślinek Dzieciaki – Sadzeniaki, które przygotował Leroy Merlin. Będzie też mini wystawa kilkunastu rodzajów budek lęgowych, wraz ze zdjęciami zamieszkujących je skrzydlatych milusińskich.

Sowy i nietoperze w Katowicach

Tak jak z biegiem lat rośnie zaangażowanie mieszkańców, tak rozwija się również Ptaszkowe Love. Dlatego tym razem organizatorzy akcji postanowili pomóc również sowom i nietoperzom. Pokażą tym samym, jak różnorodna jest fauna w Katowicach. W tym celu zbudowanych zostanie kilka specjalnych, dużych budek dla puszczyków, które coraz częściej pojawiają się w parkach przy miastach. Przewidziane są też domki dla nietoperzy, które w naturalny sposób pomagają mieszkańcom uporać się z plagami komarów – jest ich szczególnie dużo przy zbiornikach wodnych, takich jakie znajdują się w Dolinie Trzech Stawów. I to właśnie tam zostaną powieszone.

Ptaszkowe integruje

Do akcji organizowanej przez Centrum Handlowe 3 Stawy przyłączył się Urząd Miasta Katowice, Śląski Ogród Zoologiczny, Śląski Ogród Botaniczny w Radzionkowie, Stowarzyszenie na Rzecz Niepełnosprawnych SPES i Leroy Merlin, który zapewnia narzędzia do montażu budek. Patronat honorowy nad akcją objął Marcin Krupa, Prezydent Miasta Katowice.

Polecane

Dzięki, link został przesłany

Zamknij

Serdeńko!
Lubisz już nasz fanpage?

Wystarczy kliknąć:

zobacz nasz fanpage >> Zamknij

Niech zapisze się
do newslettera!

Zostaw e-mail
i powolutku strzałeczka na guziczek!

Zamknij