IKEA chce wprowadzić bezmięsne klopsiki, które będą smakowały, jak te tradycyjne

IKEA chce wprowadzić bezmięsne klopsiki, które będą smakowały, jak te tradycyjne

Przedstawiciele sieci IKEA zapowiedzieli, że już wkrótce w europejskich restauracjach marki pojawią się całkowicie nowe, bezmięsne klopsiki – co ciekawe, mają one mieć taką samą teksturę, a także smak, jak te tradycyjne.

Nowa wersja słynnej potrawy marki miałaby pojawić się w jej europejskich restauracjach już w sierpniu br. – takie plany przedstawili w rozmowie z portalem The Verge przedstawiciele szwedzkiego koncernu. Wprowadzenie do oferty roślinnych klopsików ma na celu zmniejszenie nawet o 96% śladu węglowego, powstającego przy produkcji tradycyjnej wersji potrawy.

Halo, bileciki do kontroli!

Pełną treść dostaniesz bez grosza,
ale musisz być w naszym newsletterze.

Raz, raz, wpisywać e-mail. Tylko prawdziwy, bo sprawdzę!

partner technologiczny: GetResponse

Roślinne klopsiki będą składały się z mieszanki białka grochu, owsa, jabłek i ziemniaków. Dzięki tym składnikom, zachowana zostałaby tekstura, a nawet smak odpowiadający mięsnej potrawie. 

Jak zapowiedzieli przedstawiciele sieci, roślinne klopsiki miałyby stanowić alternatywę dla osób, które nie tyle są wegetarianami czy weganami, ale zwyczajnie chcą ograniczyć spożywanie mięsa.

PS

W ramach promocji holenderskiej kampanii „Week Without Meat” rotterdamski lokal KFC przez cały tydzień będzie serwować swoim klientom wyłącznie wegetariańskie dania.

PS2

Menu restauracji IKEA zostało wzbogacone o nowe danie w wersji wegańskiej. W ofercie sezonowej dostępny będzie makaron z sosem bolognese, w którym mielone mięso zastąpione zostało roślinną alternatywą na bazie soi.

Polecane

Dzięki, link został przesłany

Zamknij

Serdeńko!
Lubisz już nasz fanpage?

Wystarczy kliknąć:

zobacz nasz fanpage >> Zamknij

Niech zapisze się
do newslettera!

Zostaw e-mail
i powolutku strzałeczka na guziczek!

Zamknij