IKEA chce wprowadzić bezmięsne klopsiki, które będą smakowały, jak te tradycyjne

Zmienimy Świat

dołącz do akcji

IKEA chce wprowadzić bezmięsne klopsiki, które będą smakowały, jak te tradycyjne

Przedstawiciele sieci IKEA zapowiedzieli, że już wkrótce w europejskich restauracjach marki pojawią się całkowicie nowe, bezmięsne klopsiki – co ciekawe, mają one mieć taką samą teksturę, a także smak, jak te tradycyjne.

Nowa wersja słynnej potrawy marki miałaby pojawić się w jej europejskich restauracjach już w sierpniu br. – takie plany przedstawili w rozmowie z portalem The Verge przedstawiciele szwedzkiego koncernu. Wprowadzenie do oferty roślinnych klopsików ma na celu zmniejszenie nawet o 96% śladu węglowego, powstającego przy produkcji tradycyjnej wersji potrawy.

Halo, bileciki do kontroli!

Pełną treść dostaniesz bez grosza,
ale musisz być w naszym newsletterze.

Raz, raz, wpisywać e-mail. Tylko prawdziwy, bo sprawdzę!

partner technologiczny: GetResponse

Roślinne klopsiki będą składały się z mieszanki białka grochu, owsa, jabłek i ziemniaków. Dzięki tym składnikom, zachowana zostałaby tekstura, a nawet smak odpowiadający mięsnej potrawie. 

Jak zapowiedzieli przedstawiciele sieci, roślinne klopsiki miałyby stanowić alternatywę dla osób, które nie tyle są wegetarianami czy weganami, ale zwyczajnie chcą ograniczyć spożywanie mięsa.

PS

W ramach promocji holenderskiej kampanii „Week Without Meat” rotterdamski lokal KFC przez cały tydzień będzie serwować swoim klientom wyłącznie wegetariańskie dania.

PS2

Menu restauracji IKEA zostało wzbogacone o nowe danie w wersji wegańskiej. W ofercie sezonowej dostępny będzie makaron z sosem bolognese, w którym mielone mięso zastąpione zostało roślinną alternatywą na bazie soi.

Komentarze

Polecane

Dzięki, link został przesłany

Zamknij

Serdeńko!
Lubisz już nasz fanpage?

Wystarczy kliknąć:

zobacz nasz fanpage >> Zamknij

Niech zapisze się
do newslettera!

Zostaw e-mail
i powolutku strzałeczka na guziczek!

Zamknij