Optymalizacja podcastów pod wyszukiwarki internetowe

Digital Marketing

partnerem merytorycznym działu jest Digitree Group

Optymalizacja podcastów pod wyszukiwarki internetowe

2019 to rok przełomowy dla podcastów w Polsce. Oczywiście są na rynku twórcy, którzy podcasty prowadzą już od dobrych paru lat. Niewątpliwie więc, jeśli poprzednie lata były dla nich zachęcające do tworzenia podcastów, to rok 2020 na pewno przysporzy im wielu rumieńców.

Można odnieść wrażenie, że obecnie wszyscy mówią o podcastach. Użytkownicy potencjalnie chcą lub nie wiedzą jeszcze, że chcą ich słuchać, reklamodawcy się nimi interesują, a wydawcy poniekąd muszą się nimi zainteresować, oczywiście jeśli chcą uszczknąć cokolwiek z tego tortu reklamowego. Napisałam tutaj o wydawcach, bo to ich działania w 2019 r. były mocno zauważalne. Mniejsi twórcy/producenci podcastów, za którymi nie stoi żadna duża firma, radzą sobie i to naprawdę całkiem dobrze.

Halo, bileciki do kontroli!

Pełną treść dostaniesz bez grosza,
ale musisz być w naszym newsletterze.

Raz, raz, wpisywać e-mail. Tylko prawdziwy, bo sprawdzę!

partner technologiczny: GetResponse

Konkurencja zaczyna dość szybko powstawać i to nie tylko na rynku polskim. Podcasty kryminalne co chwilę mają nową odsłonę i pojawia się nowy głos, który opowiada tę lub podobną historię na swój sposób. Powstaje wiele tematycznych podcastów produkowanych lepiej lub gorzej. Tylko co zrobić, aby zdobyć słuchacza? Nie napiszę tu, jak go zdobyć i utrzymać. Nie napiszę też, co trzeba zrobić, by wpaść do pierwszej 200 najpopularniejszych podcastów na Spotify, bo mogłabym tu dużo napisać, ale nic pochlebnego dla samego Spotify, który ewidentnie nad tym nie panuje. Napiszę natomiast, jakie należy podjąć pierwsze kroki, aby podcast znalazł się w wynikach wyszukiwania Google i aby tą drogą pozyskać słuchacza.

Jednakże zanim o tym napiszę, wspomnę o zamieszaniu, jakie jest w tej chwili ze statystykami. Część twórców łączy dane ze Spotify (gdzie mają: słuchaczy, streamy, rozpoczęcia odsłuchu, a także obserwujących) z pobraniami z playerów umieszczonych na stronach czy danymi z YouTube’a. Oczywiście są wytyczne dotyczące tych danych zalecane przez IAB* , ale w tej chwili na polskim rynku właściwie każdy podaje dane w inny sposób i trudno uchwycić jakiś konkretny punkt odniesienia. Według IAB powinny być podawane pobrania. Moim zdaniem jest to mocno niedoskonała metryka, ponieważ nie odzwierciedla ona faktycznych odsłuchów. IAB uznało jednak, że ze względu na długie prace koncepcyjne i wdrożeniowe nad standaryzacją faktycznych odsłuchań, pobrania są tym właściwym punktem odniesienia. Podając statystyki swoich podcastów, piszmy zatem, czym są i skąd są.

Obecnie na polskim i zagranicznym rynku Google pokazuje podcasty w wynikach zapytania. Należy zadać odpowiednie zapytanie, aby otrzymać wśród wyników wyszukiwania właśnie podcasty. Google już dość dawno temu, bo w 2008 roku wdrożył możliwość indeksacji plików audio, ale nigdy nie miał dla nich odpowiedniego miejsca w wynikach wyszukiwania. To się jednak zmienia. Wyniki wyszukiwania są modyfikowane, a ich prezentacje różnią się w zależności od lokalizacji, w której znajduje się użytkownik.

Wyniki wyszukiwania dla podcastów

Zacznijmy więc od tego, co należy wpisać, aby otrzymać wyniki wyszukiwania, w których znajdą się podcasty. Wpisujemy w Google: „podcast + temat podcastu lub kategoria”, np. „podcast kryminalny”. Oczywiście jeśli Twój podcast jest w formacie wideo i przykładowo znajduje się na YouTubie, to istnieje prawdopodobieństwo, że po wpisaniu szukanej frazy bez żadnych dodatków, pokaże się w wynikach wyszukiwania. Wróćmy jednak do tego, jak Google obecnie radzi sobie z wynikami wyszukiwania w formacie audio.

Po zadaniu zapytania w wersji polskiej otrzymamy:

Nie ma specjalnej sekcji na podcasty w tym przypadku. Jest za to bloczek z wideo z YouTube oraz strony docelowe danych podcastów.

W wersji angielskiej po wpisaniu „podcast about crime” lub „podcast true crime” otrzymamy:

Jak widać, wersja anglojęzyczna jest bogatsza, pokazuje podcasty z danej kategorii wyróżnione na samej górze, a poniżej ostatnie podcasty, które zostały opublikowane w Google Podcasts. W polskiej wersji ten bloczek również występuje, ale głównie wtedy, gdy Google ma w swoich zasobach ok. 3 podcasty z danym słowem kluczowym.

Na końcu wyników wyszukiwania widzimy jeszcze specjalne elementy z podobnymi wyszukiwaniami:

Po kliknięciu na wybraną okładkę znajdująca się w top wyników wyszukiwania otrzymamy przejście do wyniku wyszukiwania dotyczącego danego cyklu podcastów.

Widzimy link do strony podcastu, poniżej ostatnie podcasty umieszczone w Google Podcasts autorstwa danego twórcy, a po prawej wpis z Wikipedii.  Warto zadbać o obecność podcastu w Wikipedii, ponieważ odniesienie do jej treści jest istotne w kontekście pozycjonowania. Gdy w polskiej wersji wyszukamy nazwę danego cyklu podcastów, o ile jest oryginalna, otrzymamy następujące dane (w niektórych przypadkach nie potrzeba dodawać słowa „podcast”):

Natomiast, gdy twórca ma własną stronę z podcastami, uzyskamy taki wynik:

Porównując wyniki wyszukiwania w polskiej i anglojęzycznej wersji, można odnieść wrażenie, że polski rynek podcastów jest przez Google traktowany trochę po macoszemu. Możliwe, że ma to związek z tym, czy sami twórcy wiedzą, że powinni swoje podcast pod tym kątem zoptymalizować i czy chcą to zrobić. Dodatkową kwestią jest brak wygody związanej ze znalezieniem informacji na dany temat w formie audio. Użytkownik musi wpisać słowo „podcast” + dany temat, by otrzymać strony z podcastami lub zagnieżdżony boks z Google Podcasts.

Czekam na to, aż nie będzie to zależne od użytego zapytania, podobnie jak jest to obecnie w przypadku plików wideo. Czekam również na osobną zakładkę na podcasty, by móc w prosty sposób przefiltrować wyniki wyszukiwania.

Przez to jednak, że polska wersja jest dość uboga, zyskujemy duże pole do optymalizacji wyników wyszukiwania podcastów. Jest to w zasadzie tożsame z optymalizacją artykułu z playerem audio wraz z dodatkami w postaci zaistnienia w Google Podcasts. Czy jest to warte zachodu? Tak, ze względu na możliwość dotarcia z naszym contentem audio do znacznie szerszej grupy odbiorców. Nie wszyscy korzystają ze Spotify czy Apple, ale większość korzysta z Google, by znaleźć odpowiedź na zadane pytanie. Jeśli więc Twój potencjalny słuchacz szuka informacji o globalnym ociepleniu, korona wirusie czy też o zbrodni sprzed lat, pomóż mu znaleźć Twój podcast.

Jak zabrać się do optymalizacji podcastu pod wyszukiwarki?

1. Dobierz odpowiednią nazwę cyklu podcastów oraz nazwę odcinka

Nazwa cyklu podcastu jest ważna. Staraj się trzymać jej konsekwentnie. Najlepiej, gdy zawiera nazwę brandu, pod którym tworzysz cykl, lub słowo kluczowe związane z tematyką. Jeśli masz już nazwę naszego cyklu, to zapewne mamy też pomysł na pierwsze odcinki.

Zrób reasearch i sprawdź w wyszukiwarce, co już zostało opublikowane na dany temat oraz w jakim kontekście i formacie. Prześledź konkurencję. Znajdź odpowiednie słowo kluczowe. Jak widać, nie jest to żadne novum, bowiem podcasty są tylko innym formatem contentu, tak też większość zaleceń związanych z optymalizacją treści pod wyszukiwarki internetowe będzie dokładnie taka, jak przy tworzeniu serwisu czy artykułu.

2. Utwórz metadane dla pliku audio oraz nazwę pliku docelowego

Po nagraniu oraz zmontowaniu pliku do formatu mp3 masz możliwość dodania do niego dodatkowych informacji. Pomocne są w tym rozmaite dostępne na rynku edytory metadanych w formacie ID3. Poniżej przykład takiego oprogramowanie o nazwie Mp3tag.

Zanim uzupełnisz odpowiednie rubryki, pamiętaj, aby odpowiednio nazwać nasz plik docelowy .mp3. Warto dodać w nim słowo podcast, tak by powstała pełna nazwa podcast_nazwa_cyklu_nazwa_odcinka.mp3. Następnie w edytorze w rubryce „Tytuł” umieść nazwę naszego odcinka. Dodatkowe ważne do uzupełnienia są: nazwa albumu, artysta (czyli nazwa naszego cyklu podcastów), rok, numer ścieżki, gatunek muzyczny (w tym przypadku „podcast”) oraz okładkę do naszego pliku (zwróćmy uwagę aby nie ważyła zbyt dużo). Okładkę wykorzystasz jeszcze później podczas umieszczania pliku mp3 w playerze.

3. Wybierz hostingu audio i RSS dla podcastu

Hostingów podcastów jest pod dostatkiem. Jeśli nie masz własnej infrastruktury lub specjalnie nie chcesz w nią inwestować, to możesz skorzystać za darmo lub za stosunkowo nieduże pieniądze z tego, co jest dostępne na rynku. Który hosting wybrać do podcastów? Zależy od Twoich potrzeb. Na sam początek może nam wystarczyć nawet SoundCloud. Dobra wiadomość jest taka, że większość hostingów jest bardzo prosta w obsłudze i wystarczy do tego przeglądarka internetowa. Hostingi posiadają również podstawowe dane analityczne, jak np. pobrania, oraz mogą udostępnić Ci stronę z Twoimi podcastami.

Hosting podcastów poza tym, że umożliwia przechowywanie pliku mp3 na serwerze online, to dodatkowo pomaga dystrybuować ten plik, udostępniając player, który poprzez „embed” możesz udostępnić w swoim serwisie.

Hosting przygotuje dla Ciebie również RSS. Jest to taki plik, w którym znajdują się wszystkie dane dotyczące naszego cyklu podcastów oraz odcinków. Plik ten możemy połączyć z: Google Podcast, Spotify, Apple Podcasts. Nie musimy zatem ręcznie dodawać naszych podcastów do tych serwisów, będzie to dzięki RSS-om w pełni zautomatyzowane.

Należy pamiętać, że bardzo ważne jest to, jak opiszemy zarówno nasz cykl, jak i sam odcinek, bo te informacje zostaną również rozdystrybuowane RSS-em.

Bardzo ważny jest także tytuł, jaki będzie miał dany odcinek. Google w boksie z podcastami pokazuje ok. 40 znaków, a w wynikach wyszukiwania tytuły stron mają ok. 70 znaków. Jeśli chcesz, aby twoja fraza w połączeniu ze słowem „podcast” pokazywała wybrane podcasty, główne słowo kluczowe umieść na początku tytułu.

4. Utwórz stronę dla podcastów

Jeśli nie masz strony lub wydzielonego działu w istniejącym serwisie, to warto zastanowić się nad utworzeniem takiego miejsca. Będzie dużo łatwiej zoptymalizować podcasty, chociażby pod samo słowo „podcast”. W połączeniu z zoptymalizowanymi tytułami i treścią będą odpowiednio indeksowane w wyszukiwarkach internetowych.

Na takiej stronie możesz również utworzyć newsletter i dzięki temu zebrać bazę subskrybentów, Twoich wiernych słuchaczy. Strona podcastów umożliwia również zbieranie bieżącego feedbacku od użytkowników, np. w formie krótkiej ankiety ze wskaźnikiem NPS lub systemu ocen poszczególnych odcinków.

5. Napisz artykuł z podcastem

Jeśli masz już player z podcastem, utwórz do niego artykuł w swoim serwisie. Tytuł takiego materiału może odpowiadać tytułowi odcinka. Ważne więc, aby słowo kluczowe istotne dla danej treści, znalazło się na początku. Na końcu możesz umieścić słowo „podcast”, tak by wyróżnić ten rodzaj treści.

Napisz też streszczenie odcinka podcastu oraz umieść transkrypcję. W internecie znajdziesz wiele aplikacji, które utworzą ją za Ciebie. Jeśli natomiast nie wiesz, jak się za to zabrać, umieść obszerniejszy opis, który będzie nawiązywał do tematu podcastu. Pisząc streszczenie odcinka, warto również zachęcić użytkownika do sięgnięcia do treści audio, np. poprzez wskazanie istotnych pytań bądź problemów, na które rozwiązania znajdzie w podcaście. Pamiętaj o perspektywie użytkownika i wartości, jakiej dostarczy mu dany content.

Playera z podcastem możesz używać w różnych kontekstach w obrębie różnych artykułów. Warto urozmaicać teksty o dodatkowe wartości multimedialne.

6. Dodaj cykl podcastów do Spotify, Google Podcasts, Apple Podcast

Udostępnienie podcastów na wyżej wymienionych platformach jest stosunkowo proste. Masz już wcześniej przygotowany przez hosting RSS. Należy go podpiąć pod Spotify (podcasters.spotify.com/) oraz w Apple (itunespartner.apple.com/podcasts/). W Google Podcasts Twój podcast pojawi się automatycznie po tym, jak znajdzie się w Apple. Możesz to sprawdzić pod tym adresem search.google.com/devtools/podcast/preview. Zazwyczaj jednak trzeba czekać parę dni.

7. Nie zapomnij o social mediach i YouTubie

Chcąc lepiej indeksować swój podcast w Google oraz dotrzeć do dużej grupy użytkowników, część twórców decyduje się na publikację swoich nagrań bez wizji na YouTubie. Zazwyczaj plik mp3 przerobiony zostaje na wideo ze statyczną planszą. Jest to w pewnym sensie paradoks, odpowiadający na potrzeby tych użytkowników, dla których YouTube stanowi kolejne źródło odtwarzania treści audio, np. muzyki.

Wideo z promocją odcinka podcastu możesz również publikować na: Twitterze, Instagramie, Tik Toku, Facebooku czy LinkedInie. Wideo ma cały czas lepsze zasięgi niż statyczna informacja, ale jeśli stworzenie go jest dla Ciebie problematyczne, to same grafiki też będą wystarczające. Pamiętaj jednak, by koniecznie umieszczać w postach linki do poszczególnych odcinków czy całego cyklu.

W nawiązaniu do widocznego wyraźnie w statystykach trendu wzrostowego dla formatu podcastów, warto przygotować się zawczasu do zmian, które z pewnością będą zachodzić na naszym rynku w 2020 roku. Mając za punkt odniesienia anglojęzyczne wyniki wyszukiwań, warto wyciągnąć z nich wnioski i zoptymalizować content audio tak, by po wprowadzeniu przez Google nowych reguł na polskim rynku nie tylko być gotowym, ale również wykorzystać szansę na dotarcie z Twoim contentem do coraz szerszej grupy odbiorców.

 

Nowy Marketing jest patronem medialnym DIMAQ – międzynarodowego standardu kwalifikacji e-marketingowych. Artykuł został przygotowany przez ekspertkę – posiadaczkę certyfikatu DIMAQ Professional.

Polecane

Dzięki, link został przesłany

Zamknij

Serdeńko!
Lubisz już nasz fanpage?

Wystarczy kliknąć:

zobacz nasz fanpage >> Zamknij

Niech zapisze się
do newslettera!

Zostaw e-mail
i powolutku strzałeczka na guziczek!

Zamknij