Komunikacja restauracji w czasie pandemii [e-book]

Komunikacja restauracji w czasie pandemii [e-book]

Nieefektywna reklama lub brak komunikacji restauracji w tym trudnym okresie prawdopodobnie okaże się błędem, który może zadecydować o Twoim być albo nie być po epidemii. Jak budować teraz społeczność wokół restauracji online? Co komunikować gościom?

Pozostanie w kontakcie z gośćmi jest teraz ważniejsze niż kiedykolwiek.

Halo, bileciki do kontroli!

Pełną treść dostaniesz bez grosza,
ale musisz być w naszym newsletterze.

Raz, raz, wpisywać e-mail. Tylko prawdziwy, bo sprawdzę!

partner technologiczny: GetResponse

Dla restauracji, barów, hoteli i kawiarni czas stanu epidemii jest niezwykle wymagający. Wielu właścicieli zostanie postawionych lub już stanęło przed bardzo trudnymi decyzjami biznesowymi, których nie sposób było przewidzieć.

Obserwuję to, co się dzieje na świecie z perspektywy marketingowca. Od 9 lat zajmuję się komunikacją dla gastronomii i przyznam, że nikt nigdy nie przygotowywał się (ani mnie) na niemal całkowite zamknięcie wszystkich typów lokali. Przepracowałam jednak wiele otwarć, zamknięć, remontów, zmian lokalizacji czy rebrandingów restauracji i jedno wiem na pewno – brak komunikacji restauracji w tym trudnym okresie, nawet jeśli jest całkowicie zamknięta i nie podjęła się realizacji wynosów/dowozów, prawdopodobnie okaże się błędem, który być może będzie decydował o Twoim być albo nie być po epidemii.

Kilka porad jak restauracje powinny teraz postępować w komunikacji z gośćmi:

Słuchać i reagować

Nie ma co ignorować obecnej sytuacji i udawać, że nic się nie dzieje. Napisanie, że „dziwnie nam się teraz reklamuje XYZ, ale…” albo prośba o wsparcie w tym trudnym dla Twojego biznesu czasie będzie szczere i absolutnie na miejscu.

To również czas na to, by jeszcze uważniej wsłuchiwać się w wiadomości i recenzje gości – jeśli piszą Ci w wiadomościach, że coś z zamówieniem było nie tak, albo chcieliby zamówić coś spoza menu – spróbuj w miarę możliwości się dostosować. Pokaż, że słuchasz.

Być wrażliwym i empatycznym

Każda osoba inaczej przeżywa to, co się teraz dzieje na świecie. Nawet jeśli w Twoim biznesie niewiele się zmieniło, warto dać znać gościom, że dodatkowo dbasz o bezpieczeństwo ich i Twoich pracowników. 

Dwa razy czytaj to, co masz zamiar napisać pod kątem obecnej sytuacji – nie zachęcaj do wychodzenia z domu i spacerów, skoro wszyscy mówią #zostańwdomu. 

Być przejrzystym

To nie jest moment na oszukiwanie gości (nigdy nie jest, tak na marginesie) czy cięcie kosztów na jakości składników! Jeśli musisz podnieść ceny – wytłumacz gościom dlaczego. Powiedz otwarcie, że pobierasz dodatkową opłatę za dowóz, pudełka na wynos czy opakowania ekologiczne. Zasady składania zamówień i dowozów powinny być jasne i przejrzyste.

Dostosować się, nie zmieniać

Stan zagrożenia epidemiologicznego jest dla nas wszystkich czymś zupełnie nowym i nieznanym. Nie ma możliwości, żeby Twoja komunikacja z gośćmi teraz przebiegała według wcześniej założonego planu. Ale nie ma się też co dać zwariować – jeśli styl komunikacji Twojej restauracji był żartobliwy i luźny, nie ma powodu by zmieniać go na sztywne „szanowni Państwo”. Bądź sobą! 

Być częścią społeczności i nie bać się prosić o wsparcie

Jest wiele sposobów, by udzielać się teraz charytatywnie. Jeśli któraś z form pomocy jest bliska Twojemu sercu – angażuj się i pokaż to swoim gościom. Jeśli jest to szczere.

To działa też w drugą stronę! Jeśli dajesz gościom możliwość kupienia voucherów „na przyszłość” czy organizujesz formę zbiórki, by Twój biznes mógł przetrwać okres przestoju – nie bój się tego komunikować w swoich social mediach. 

W darmowym ebooku „Komunikacja restauracji w czasach epidemii” podaję ponad 20 przykładów komunikacji restauracji z całego świata w obliczu kryzysu, które polskie restauracje mogą potraktować jako inspirację i wzór.

 

NowyMarketing jest patronem medialnym e-booka.

Polecane

Dzięki, link został przesłany

Zamknij

Serdeńko!
Lubisz już nasz fanpage?

Wystarczy kliknąć:

zobacz nasz fanpage >> Zamknij

Niech zapisze się
do newslettera!

Zostaw e-mail
i powolutku strzałeczka na guziczek!

Zamknij