Błędy, które uczą

Błędy, które uczą
Emil Cioran powiedział kiedyś: „Błogosławione niech będą moje błędy! Zawdzięczam im wszystko co wiem”. Idąc za tą maksymą porozmawiajmy o błędach małych, dużych i takich, o których nikt nie słyszał lub nigdy by nie wpadł na nie i jak przekuć je w sukces. #SikoraAuxiliumWiedza.
O autorze
3 min czytania 2020-04-15

Każdy z nas w swoim życiu popełnił na pewno już wiele błędów i mogły to być błędy mniejsze lub większe, takie przed którymi wielu nas ostrzegało i takie o których nikt nie słyszał lub nigdy by nie wpadł na nie. Cofając się pamięcią, przypominam sobie, jak wiele mogłam zrobić inaczej i nie błądzić po omacku, tylko słuchać rad starszych, bardziej doświadczonych osób. Jednak przypuszczam (bo pewności mieć nie mogę), że gdybym poszedł za głosem osób dobrze mi życzących i doradzających z naprawdę dobrych pobudek, to dzisiaj nie byłbym tu gdzie jestem i nie byłbym tym kim jestem. Może byłbym gdzieś o wiele dalej w swoim życiu i być może nie pisałbym artykułów i nie prowadził przedsiębiorstwa, tylko leżał gdzieś na Dominikanie sącząc Martini z lodem i raz w tygodniu sprawdzał tylko przyrost mojej fortuny na koncie. Niestety równie dobrze mogło by być zupełnie inaczej i mógłbym zatrudnić się w firmie, która w dobie kryzysu straci płynność finansową, a ja zostałbym objęty koniecznymi zwolnieniami grupowymi.

Dlatego doceniam wszystko co przeżyłem i wszystkie rady jakie w życiu dostałem, jednak wiem, że moje błędy były i są dla mnie największa nauką w życiu.

Oczywiście że lepiej byłoby uczyć się na błędach innych i samemu nigdy ich nie popełniać, jednak życie pisze swój scenariusz i musisz pogodzić się z tym że nauka kosztuje.

Nikt nie jest nieomylny a zdanie „ja tak zrobiłem i to był błąd” nie zawsze ma odzwierciedlenie w naszej sytuacji, błędy popełniamy w czasie i to co dla kogoś było błędem 5 lat temu, dla nas nie musi być błędem w chwili obecnej. To, że ktoś zainwestował w zły sposób nie oznacza, że nam taka sama inwestycja nie wyjdzie. To, że wynajmiemy lokal, w którym nic się nie udaje, nie oznacza, że dla naszego interesu nie będzie to idealne miejsce w danym czasie. To, że zaczniemy rozwijać biznes, który już komuś nie wyszedł, nie znaczy że nam też musi nie wyjść.

LinkedIn logo
Dziękujemy 90 000 fanom na LinkedInie. Jesteś tam z nami?
Obserwuj

Popełniłem wiele błędów, jednak nie chciałbym cofnąć czasu. Dzięki tym błędom, które potrafiły być bardzo małe, jak również potrafiły zostać w świadomości na całe życie, jestem tu gdzie jestem i mam siłę na stawianie czoła kolejnym wyzwaniom.

Zdajmy sobie sprawę, że każdą porażkę i każdy błąd można przekuć w naszą siłę i że wszystko da się wyprostować i naprawić, a nieodwracalne błędy nie istnieją.

Słuchaj podcastu NowyMarketing

Nie ważne jest to, jakie błędy popełnimy, tylko czy umiemy zdać sobie z nich sprawę i wyjąć naukę, dzięki której będziemy mądrzejsi i silniejsi w przyszłości.

NowyMarketing logo
Mamy newsletter, który rozwija marketing w Polsce. A Ty czytasz?
Rozwijaj się

To, że każdy popełnia błędy pokazują sylwetki najbogatszych ludzi na ziemi, Mark Zuckenrberg, założyciel Facebooka, ukradł pomysł swoim kolegom i nie umiał się do tego przyznać. Dopiero sąd orzekł o odszkodowaniach dla współtwórców pomysłu. Michał Sołowow zaczynał od firmy budowlanej, którą był zmuszony odsprzedać. Jack Ma we wszystkich wywiadach podkreśla, jak wiele razy nie udawało się mu w życiu, ile razy nie przyjęto go do pracy i ile razy nie dostał się do szkoły.

Każda porażka jest naszą siłą i doświadczeniem, czasami trzeba coś zakończyć, aby móc zacząć od nowa. W życiu chodzi o doświadczanie i o przeżywanie. Można dryfować przez życie niczym statek na spokojnym morzu, ale o wiele ciekawiej jest nabrać pędu w żagle i pokonywać fale. Czasami woda zaleje nasz pokład, czasami statek niebezpiecznie się przechyli, jednak da się płynąć dalej i to w ekscytujący sposób. Naturalne jest, że czasami wpadniemy na mieliznę, bywa że rozbijemy się o skały, jednak tym życie różni się od okrętu, że zawsze możemy zacząć od nowa i spróbować raz jeszcze zawalczyć o nasze życie i o czerpanie z niego przyjemności.

Wiem, że ten tekst nie traktuje bezpośrednio o marketingu, zarządzaniu czy rozwijaniu biznesu i wiem, że jest mocno upraszczający problematykę życia, jednak chciałem aby był to tekst motywujący i obrazujący, że nie należy się załamywać i poddawać, tylko należy walczyć o siebie, o swoje szczęście, o to w co się wierzy, o to czego się chce. Życie jest jak droga i czasami po długiej ciężkiej drodze, gdy już jesteśmy zmęczeni i jedyne czego chcemy to, aby świat dał nam spokój, wjeżdżamy na wzniesienie, z którego widać wschód słońca i czujemy całkowicie nowe siły, które będą nam towarzyszyły w trudach dalszej drogi. I gdy słońce na chwilę przykryją czarne chmury, to trzeba pamiętać, że po każdej burzy musi w końcu wyjść słońce.

Wiem, że wiele tu metafor, ale tak naprawdę to w nas samych i w naszych głowach są wszystkie problemy i gdy zechcemy, jesteśmy w stanie sobie z nimi poradzić.

Biznes jest jak życie – trzeba o niego dbać, trzeba zajmować się nim i pilnować aby nabierał tempa i skali. Czasami potkniemy się i musimy zaczynać od nowa, czasami nie trafimy z pomysłem i żałujemy, ale dzięki temu mamy coraz większą wiedzę. Nie ma problemu, którego nie da się przekuć w przynajmniej minimalny sukces, nie ma problemu, z którego nie da się wyciągnąć nauki, nie ma rzeczy, której nie da się zmienić, tak w biznesie, jak i w życiu.