Telefon dla Emilki – case study akcji LG

Kreatywność, szybka reakcja, znajomość social media i… jeden telefon komórkowy. To przepis na wzruszającą historię marki, która wywołała 12 tys. interakcji w social media i dotarła do szerokiej grupy konsumentów.
O autorze
2 min czytania 2013-11-25

We wrześniu 2013 roku setki polskich internautów wspierało 10-letnią Emilkę z Poznania w poszukiwaniach zgubionego telefonu marki LG. Akcja nie uszła uwadze producenta telefonu – firmy LG, która wspólnie z obsługującą ją agencją Hypermedia Isobar podjęła konkretne działania, by pomóc Emilce. Szybka decyzja LG o podarowaniu dziewczynce nowego telefonu spotkała się z tak pozytywną reakcją polskich internautów, że tematem zainteresowały się ogólnopolskie media. W ten sposób, zakończoną happy endem, historię Emilki i jej telefonu poznało kilkaset tysięcy Polaków.

Akcja marki LG i agencji Hypermedia Isobar to świetny przykład real-time marketingu, czyli działań komunikacyjnych inicjowanych w reakcji na niezaplanowane wydarzenia, które – jeśli poprowadzone umiejętnie – pozwalają wzmocnić pozytywny wizerunek marki. W real-time marketingu kluczowe są trzy elementy: wybór właściwego wydarzenia, właściwa reakcja i przede wszystkim – szybkość. Każdy z tych elementów można znaleźć w historii Emilki z Poznania.

Jak to było

13 września w poznańskiej dzielnicy Wilda, 10-letnia Emilka rozwiesiła ręcznie napisane ogłoszenia o zgubionym telefonie LG E400. Cecha charakterystyczna – tapeta ze zdjęciem „chłopczyka w okularach”. W rozbrajająco szczerym i ujmującym ogłoszeniu dziewczynka wyraziła nadzieję, że telefon zostanie odnaleziony i zwrócony. 18 września zdjęcie ogłoszenia zostało opublikowane na Facebooku na oficjalnym fanpage’u miasta Poznań („City of Poznan”) wraz z apelem o pomoc w znalezieniu telefonu. Pozytywne reakcje i spontaniczne wsparcie Facebookowiczów spowodowały, że w ciągu zaledwie kilku godzin wpis został udostępniony przez blisko pół tysiąca osób.

W kilka godzin po publikacji zdjęcia przez City of Poznań, LG Polska wraz z agencją Hypermedia Isobar, prowadzącą dla niej działania m.in. w social media, postanowiły włączyć do akcji markę LG i w ten sposób pomóc Emilce. Po konsultacji z mamą dziewczynki, na fanpage’u „Żyć bardziej” (obecnie LG Polska) poinformowano o podarowaniu jej nowego telefonu LG.

LinkedIn logo
Dziękujemy 90 000 fanom na LinkedInie. Jesteś tam z nami?
Obserwuj

Gest LG został przyjęty bardzo pozytywnie. Blisko 1,5 tys. użytkowników Facebooka polubiło wpis, ponad 200 go skomentowało („brawo LG!”, „szacun”, „wspaniały gest”), a 120 udostępniło. Dyskusje o reakcji LG pojawiły się również na forach, blogach, prywatnych profilach na Facebooku, oraz na Wykopie (10 tys. interakcji w tym serwisie).

Jeszcze tego samego dnia media zwróciły uwagę na reakcję i odpowiedź LG. Wpis na profilu marki został udostępniony m.in. na fanpage’ach skupiających ludzi z branży marketingowej i nowych technologii, takich jak „Get More Social”, „Przerwanareklame.pl” „Antyweb” czy „Marketing przy kawie”. Niedługo później temat podjęły kolejne media, o szerszym zasięgu – TVN24.pl, Gazeta.pl, Wprost.pl, czy MMPoznan.pl. Wszystkie media pozytywnie oceniły reakcję firmy LG i zaprezentowały zdjęcie z wpisu na facebookowym profilu LG – tylko artykuł na Gazeta.pl wyświetlono 60 tys. razy.

Słuchaj podcastu NowyMarketing

Podsumowanie akcji

Według szacunków, informacja o podarowaniu Emilce nowego telefonu dotarła do blisko miliona Polaków. Internauci wyrazili swoje uznanie dla takiego gestu LG w niemal we wszystkich możliwych mediach społecznościowych – na Facebooku, Twitterze, Wykopie, blogach, forach i w komentarzach pod artykułami na portalach. Konsumenci otwarcie deklarowali sympatię do marki, zaufanie i lojalność. Spontaniczna akcja LG odniosła ogromny sukces. Jest przykładem na to, że za sprawą social mediów możliwe jest słuchanie konsumentów i budowanie z nimi głębokich relacji, opartych na prawdziwym dialogu, w czasie rzeczywistym.

NowyMarketing logo
Mamy newsletter, który rozwija marketing w Polsce. A Ty czytasz?
Rozwijaj się