Mery Spolsky, Rosalie. i Kamil „Saful” Nożyński interpretują na nowo lektury szkolne w akcji Allegro

Pressroom NowyMarketing
Tekst, który zaraz przeczytasz jest informacją prasową.
Redakcja nie ponosi odpowiedzialności za jego treść
Mery Spolsky, Rosalie. i Kamil „Saful” Nożyński interpretują na nowo lektury szkolne w akcji Allegro

W jaki sposób pisałby o miłości Bolesław Prus, gdyby korzystał z social mediów? Co miałby do powiedzenia Wyspiański na temat różnic dzielących „warszawkę” i prowincję? Obecnym światem rządzą nowe technologie, lecz nie da się ukryć, że dylematy, przez które pisarze nie mogli zasnąć, są ponadczasowe.

Motywy i emocje przedstawiane w lekturach szkolnych są nadal aktualne, jednak ze względu na znaczące różnice – przede wszystkim realia, w których te historie mają miejsce i język, w którym są opowiadane – wydają się nierzeczywiste i potrafią skutecznie odrzucić czytelnika od zadanej lektury. Właśnie dlatego powstały podcasty o literaturze Lektury 2.0. Allegro razem ze Storia by Abstra przeniosło motywy z polskiej literatury klasycznej w czasy współczesne, w których rządzą social media, wszystko toczy się szybciej, często w życiu wirtualnym.

Halo, bileciki do kontroli!

Pełną treść dostaniesz bez grosza,
ale musisz być w naszym newsletterze.

Raz, raz, wpisywać e-mail. Tylko prawdziwy, bo sprawdzę!

partner technologiczny: GetResponse

Do pracy twórczej nad projektem Allegro Lektury 2.0 zostało zaproszonych sześciu artystów i twórców, którzy zainspirowani bohaterami stworzonymi przez mistrzów polskiej literatury, powołają ich do życia ponownie. Interpretacje wybranych dzieł zostały napisane współczesnym językiem – czasem będą śpiewane, innym razem rapowane. 

Pierwszy odcinek podcastu jest już dostępny na stronie oraz na platformie Spotify. Mery Spolsky, łącząc elementy słuchowiska z muzyką pop i elementami muzyki elektronicznej, stworzyła współczesną piosenkę o wielkiej miłości – śpiewa o małżeństwie urzędnika i jego ciężko pracującej żony, bohaterach „Kamizelki”, czyli noweli wybitnego polskiego pisarza Bolesława Prusa.

– Być może dawne czasy różniły się modą, językiem i kwestiami politycznymi, ale ludzie, którzy w nich żyli i tworzyli, podobnie jak my również zastanawiali się jak leczyć złamane serce, czy wybierać prawdziwą miłość czy stabilizację, czym opłacić podstawowe potrzeby? Może łączy ich z nami więcej niż nam się wydaje, a w poszukiwaniu odpowiedzi na uniwersalne pytania nie jesteśmy osamotnieni... – tymi słowami Amator wspomnień (narrator) wprowadza nas w świat bohaterów „Kamizelki”. 

W ramach literackiego programu i kolejnych podcastów, premierę będzie miało jeszcze pięć utworów – odcinki pojawiać się raz w tygodniu na kanale Allegro na Youtubie oraz na Spotify. Adaptacje przygotowują nie tylko muzycy, ale również youtuberzy – kogo jeszcze usłyszymy? 

  • Ajgor Ignacy przygotuje nową wersję „Trenów” Jana Kochanowskiego.
  • Rosalie. podejmie się adaptacji utworu „Pożegnanie jesieni” Stanisława Ignacego Witkiewicza.
  • Nadia Długosz „Beksy” przedstawi na nowo tematy poruszane w „Weselu” Stanisława Wyspiańskiego.
  • Kamil „Saful” Nożyński przeniesie słuchaczy w świat „Lalki” Bolesława Prusa 

Ostatni artysta pozostaje jeszcze tajemnicą.

Polecane

Dzięki, link został przesłany

Zamknij

Serdeńko!
Lubisz już nasz fanpage?

Wystarczy kliknąć:

zobacz nasz fanpage >> Zamknij

Niech zapisze się
do newslettera!

Zostaw e-mail
i powolutku strzałeczka na guziczek!

Zamknij