Wielki festiwal gitarowy odbył się w całości online i ustanowił nowy rekord

Pressroom NowyMarketing
Tekst, który zaraz przeczytasz jest informacją prasową.
Redakcja nie ponosi odpowiedzialności za jego treść
Wielki festiwal gitarowy odbył się w całości online i ustanowił nowy rekord

7998 – tylu gitarzystów zagrało razem online 1 maja podczas historycznej edycji Gitarowego Rekordu Guinnessa. To o 575 więcej niż rok wcześniej na wrocławskim Rynku. Impreza, która od 17 lat przyciąga do Wrocławia tysiące fanów muzyki gitarowej, w tym roku przeniosła się w całości do internetu.

Gitarowy Rekord Guinnessa odbywał się na Rynku we Wrocławiu nieprzerwanie od 17 lat. W roku 2020, w związku z epidemią koronawirusa, odwołano imprezy masowe, ale organizatorzy festiwalu nie poddali się i wydarzenie przenieśli do sieci. W niecały miesiąc udało się przeformatować produkcyjnie i komunikacyjne jedno z największych wydarzeń gitarowych w kraju i w Europie. Festiwal outdoorowy przekształcono w formułę programu telewizyjnego, tj. koncertu przeplatanego wejściami ze studia festiwalowego. 

Halo, bileciki do kontroli!

Pełną treść dostaniesz bez grosza,
ale musisz być w naszym newsletterze.

Raz, raz, wpisywać e-mail. Tylko prawdziwy, bo sprawdzę!

partner technologiczny: GetResponse

– Gitarowy Rekord Guinnessa jest dowodem na to, że masowe eventy online mają rację bytu. Okazuje się, że siła tkwi we wspólnocie – po prostu. Chodzi o łączenie się w danym momencie pod szyldem jednej idei. Nawet jeśli to nie piękny wrocławski Rynek a sieć. Jest w ludziach ogromna potrzeba bycia razem, wspólnego przeżywania emocji. A emocje – mimo łącza wirtualnego – są przecież prawdziwe – mówi Magda Kotowska z agencji FEST PROMO odpowiedzialnej za komunikację wydarzenia.

1 maja do wspólnego zagrania „Hey Joe” – legendarnego kawałka Jimiego Hendrixa – zgłosiło się drogą mailową aż 7 998 gitarzystów – to nowy rekord w historii festiwalu. Nie zostanie wpisany do księgi rekordów Guinnessa (wymogiem jest wspólne zgromadzenie gitarzystów w jednym miejscu), ale zapisze się w archiwum jako Gitarowy Rekord Świata online. Uczestnicy internetowej imprezy nadesłali ponad 5 tysięcy zdjęć z gitarami – z domów, okien, balkonów i ogrodów – z których powstała panoramiczna galeria. 

1 maja we Wrocławiu odbyła się także specjalna gitarowa odsłona akcji Quarantanamera polegającej na fotografowaniu ludzi w czasie kwarantanny w ich w oknach, na balkonach, w ogrodach – tym razem uczestnicy zabawy pozowali do zdjęć z gitarami.

Transmisję z koncertu oglądało łącznie ponad 110 tysięcy widzów na całym świecie. Do jej przeprowadzenia użyto 10 kamer oraz 2 kilometrów kabli wizyjnych, dźwiękowych i światłowodowych. Transmisję obsługiwało 17 członków ekipy produkcyjnej, a 13 partnerów medialnych transmitowało Gitarowy Rekord przez swoje strony internetowe i facebookowe. Muzyka połączyła ludzi na całym świecie – od Polski, przez Włochy, Londyn, Hiszpanię, po USA.

Artyści pod wodzą Leszka Cichońskiego, pomysłodawcy imprezy, zagrali 4-godzinny koncert w przyłbicach i maseczkach. Mimo internetowej formuły do wspólnego grania przyłączyło się duże grono muzyków z całego świata, w tym Jennifer Batten, LeBurn Maddox, Stan Skibby, Jan Borysewicz, L.U.C czy Jolie Fox, a także Prezydent Wrocławia Jacek Sutryk. 

Usłyszeliśmy największe przeboje Jimiego Hendrixa, w tym „Foxy Lady” i „Voodoo Child”. Członkowie Budki Suflera – Mietek Jurecki i Tomasz Zeliszewski wraz z Bartem Sosnowskim wykonali utwór „Jest taki samotny dom” w hołdzie dla Romualda Lipki. Z kolei Sebastian Riedel zaśpiewał „W życiu piękne są tylko chwile” – jeden z najpiękniejszych hitów polskiego rocka. Utwór dedykowany był personelowi medycznemu na całym świecie. 

Podczas Rekordu trwała również zbiórka charytatywna na rzecz podopiecznych Fundacji ZOBACZ MNIE. Wśród wpłacających 8 maja rozlosowana zostanie nagroda – unikatowa gitara z malowidłem pustego wrocławskiego Rynku podczas kwarantanny autorstwa Szymona Chwalisza, twórcy słynnych woodstockowych gitar.

To była wyjątkowa edycja festiwalu. W przyszłym roku do pobicia rekordu Guinnessa nadal potrzebne będą minimum 7 424 gitary, ale w 2021 roku gitarzyści zagrają ponownie na wrocławskim Rynku.

zdjęcie: Piotr Kuc

Polecane

Dzięki, link został przesłany

Zamknij

Serdeńko!
Lubisz już nasz fanpage?

Wystarczy kliknąć:

zobacz nasz fanpage >> Zamknij

Niech zapisze się
do newslettera!

Zostaw e-mail
i powolutku strzałeczka na guziczek!

Zamknij