#ZaadoptujDonicę: Mieszkańcy Warszawy sadzą rośliny w pustych donicach miejskich

#ZaadoptujDonicę: Mieszkańcy Warszawy sadzą rośliny w pustych donicach miejskich

Organizacja Porozumienie dla Pragi zainicjowała świetną, prośrodowiskową akcję pod hasłem #ZaadoptujDonicę”. W jej ramach mieszkańcy Warszawy dają drugie życie opuszczonym, miejskim donicom.

Choć akcja #ZaadoptujDonicę ruszyła zaledwie kilka dni temu, już zdążyła zdobyć duży rozgłos wśród mieszkańców Warszawy, a także w mediach. Inicjatywa polega na odnajdywaniu niezagospodarowanych donic miejskich, następnie sadzeniu i sianiu w nich roślin oraz ich pielęgnacji. Pomysłodawcy akcji zachęcają także uczestników do umieszczania w donicach tabliczek nawiązujących treścią do całego przedsięwzięcia, by więcej osób dowiedziało się o projekcie.

Halo, bileciki do kontroli!

Pełną treść dostaniesz bez grosza,
ale musisz być w naszym newsletterze.

Raz, raz, wpisywać e-mail. Tylko prawdziwy, bo sprawdzę!

partner technologiczny: GetResponse

– Zależy nam na zwiększaniu bioróżnorodności dzielnicy, dlatego namawiamy do siania i sadzenia zarówno kwiatów, jak i ziół, czy warzyw. Przy okazji chcemy też ocalić zwłaszcza te najstarsze donice, które coraz częściej znikają z przestrzeni Pragi – mówią inicjatorzy akcji.

Jak narodził się pomysł na akcję? Otóż, jak tłumaczą przedstawiciele organizacji Porozumienie dla Pragi, wszystko zaczęło się od opublikowania na Facebooku zdjęć zaniedbanych donic z okolic Placu Hallera oraz od apelu o ich „adopcję”. Krótko po tym odezwało się mnóstwo osób, które wyraziły chęć posadzenia w donicach roślin.

Gotowość wspierania akcji sadzonkami i nasionami wyrazili już m.in. Warszawscy Działkowcy, z kolei praski zakład stolarski SĘK wspiera inicjatywę tabliczkami, które umieszczane są w zaadoptowanych donicach.

zdjęcie: facebook.com/PorozumienieDlaPragi

PS

W 2019 roku trzy przystanki w Białymstoku przeszły niesamowitą metamorfozę – zostały posadzone na nich ozdobne trawy i krzewy wieloletnie, które wpływają m.in. na poprawę jakości powietrza.

PS2

Holenderskie miasto Utrecht stworzyło ciekawą inicjatywę w trosce o naszą planetę – na dachach ponad 300 przystanków umieszczono mini ogrody, składające się z roślin uwielbianych przez pszczoły.

PS3

We wrześniu 2019 roku na warszawskim Polu Mokotowskim pojawiło się kilka niezwykle stylowych domków dla takich owadów, jak np. pszczoły, biedronki czy motyle. Hotele będą stanowiły dla nich schronienie podczas okresu jesienno-zimowego.

Polecane

Dzięki, link został przesłany

Zamknij

Serdeńko!
Lubisz już nasz fanpage?

Wystarczy kliknąć:

zobacz nasz fanpage >> Zamknij

Niech zapisze się
do newslettera!

Zostaw e-mail
i powolutku strzałeczka na guziczek!

Zamknij