Koronawirus w wyszukiwarce – koniec boomu?

Jakich treści dzisiaj oczekuje nasza grupa docelowa w związku z COVID-19? Czy lepszym pomysłem jest systematyczne nawiązywanie do aktualnej sytuacji, czy raczej tworzenie contentu omijając temat koronawirusa?
O autorze
2 min czytania 2020-06-05

Spadek zainteresowania koronawirusem

Największe natężenie zapytań związanych z koronawirusem miało oczywiście miejsce w marcu. Wydarzenia takie jak wykrycie pierwszego przypadku w Polsce, czy wprowadzanie kolejnych obostrzeń sprawiło, że wielu użytkowników szukało informacji o COVID-19.

– Łączny potencjał dla 25 fraz kluczowych związanych z koronawirusem, które miały największą ilość zapytań w styczniu wyniósł 3,5 mln wyszukiwań, w lutym 9,5 mln, a w marcu już 57 mln, z czego aż 25 mln dla samej frazy „koronawirus”. Z kolei w kwietniu liczba ta spadła do 32 mln, czyli o 44 proc. w porównaniu z ubiegłym miesiącem – mówi Aleksander Kasprzak, SEM manager, Lightscape.

Dane te w formie graficznej przedstawia wykres wygenerowany przez Google Keyword Planner.

LinkedIn logo
Dziękujemy 90 000 fanom na LinkedInie. Jesteś tam z nami?
Obserwuj

Widzimy zatem wyraźny peak w marcu i zdecydowany spadek w kwietniu. Dotyczy to nie tylko najpopularniejszych fraz. Dla puli prawie 500 fraz kluczowych związanych z koronawirusem (w tym maseczki antywirusowe) łączny potencjał wyszukiwań w kolejnych miesiącach zmieniał się w podobny sposób:

Słuchaj podcastu NowyMarketing

  • Styczeń – łącznie 4,1 mln wyszukiwań
  • Luty – łącznie 11,7 mln wyszukiwań
  • Marzec – 70,5 mln wyszukiwań
  • Kwiecień – 39 mln wyszukiwań (ponownie -44% wyszukiwań w porównaniu z marcem).

Dynamika spadkowa dotyczy również – choć w mniejszym stopniu – samej najpopularniejszej frazy, jaką jest oczywiście „koronawirus”. W marcu odnotowała 25 mln wyszukiwań. W kwietniu było ich wciąż sporo, ale jednak o prawie 20% mniej, bo 20,4 mln. Tendencję świetnie ilustruje poniższy wykres z Google Trends:

NowyMarketing logo
Mamy newsletter, który rozwija marketing w Polsce. A Ty czytasz?
Rozwijaj się

Nowe potrzeby konsumentów

Równolegle, COVID-19 w istotny sposób wpłynął na ruch organiczny w wielu branżach. Widać to w tabeli przygotowanej na podstawie danych z Google Keyword Planner, zawierającej frazy związane z potrzebami konsumentów wywołanymi przez koronawirusa.

– Widać wyraźnie, że w przeciwieństwie do fraz bezpośrednio powiązanych z koronawirusem, wiele z nich nie tylko zaczęło notować dużo większe zainteresowanie w marcu 2020, ale też tendencja wzrostowa utrzymała się w kwietniu. Na przykład fraza „mata do ćwiczeń” w marcu tego roku odnotowała 74 tys. zapytań (wzrost o 400 proc. rok do roku), a w kwietniu, było to już 165 tys. (wzrost o 1566 proc. rok do roku) – dodaje Aleksander Kasprzak, Lightscape.

Komunikacja dopasowana do grupy docelowej

Na podstawie powyższych danych widać wyraźnie, że zainteresowanie samym koronawirusem znacząco spada. Jak wynika z kwietniowego badania Lovebrands Relations, 77% Polaków oczekuje pojawiania się w mediach informacji niezwiązanych z COVID-19. Jakich treści zatem szukają? 60 proc. szuka treści rozrywkowych, a 53 proc. informacji gospodarczych. Ta ostatnia dana pokazuje, że istnieje zapotrzebowania nie tylko na informacje o bieżącej sytuacji, ale też bardziej długofalowe prognozy na temat skutków, które przyniesie pandemia.

Przed markami otwiera się cała pula tematów związanych z nowymi potrzebami i wyzwaniami jakie przyniosła reorganizacja rzeczywistości spowodowana przez COVID-19. Wiele z tych zmian prawdopodobnie zostanie z nami na dłużej. Warto pamiętać o tym przygotowując strategię contentową naszej marki.