Pierwsza edycja Hack4Change już za nami

Świat zmienia się tak dynamicznie, że w ciągu jednej doby można stworzyć tyle rozwiązań by nasza planeta stała się czystsza, bardziej zielona a zamieszkujący ją ludzie odpowiedzialni za swoje działania. 24 godziny to też czas, który otrzymali uczestnicy pierwszej edycji hackathonu Hack4Change.
O autorze
2 min czytania 2020-07-02

Właśnie zakończył się pierwszy technologiczno-ekologiczny hackathonu online zorganizowany przez instytucje, które działają w obszarze ochrony środowiska, nowych technologii, inwestycji rozwiązań internetowych. 

24-godzinny maraton ratowania świata pozwolił uczestnikom przez całą noc i cały dzień pracować nad aplikacjami i urządzeniami. Zarówno od strony technicznej jak i biznesowej wspierała ich w tym grupa doświadczonych mentorów.

– To szczególne wydarzenie dla naszej społeczności. Bycie mentorem dla młodych, kreatywnych ludzi to była wielka przyjemność. Jak widać zielona planeta i nowe technologie mogą iść w parze. Marek Kamiński po raz kolejny dał przykład, że podróże w głąb naszej planety mogą być przyczyną powstania nowych rozwiązań technologicznych, które będą ją chronić – tłumaczy Tomasz Szymczak, prezes Inkubatora Starter. 

Efektem Hack4Change jest powstanie innowacyjnych rozwiązań, które wspomogą walkę z zanieczyszczeniem środowiska, zmianami klimatycznymi i kryzysem spowodowanym pandemią. Każdy stworzony podczas wydarzenia projekt musiał realizować 3 kryteria – tak zwane bieguny – zdefiniowane przez podróżnika Marka Kamińskiego jako największe wyzwania ludzkości w XXI wieku: Zaangażowanie Społeczne (Social Empowerment), Zrównoważony Rozwój (Sustainability) i Osobliwość (Singularity).

LinkedIn logo
Dziękujemy 90 000 fanom na LinkedInie. Jesteś tam z nami?
Obserwuj

Podczas Hack4Change powstało wiele niesamowitych projektów, jednak największe uznanie jury zyskał zespół Świetliki, czyli – Jakub Duda, Piotr Woźniak i Katarzyna Kulik – i ich Aplikacja do Świecenia Przykładem. Zwycięski projekt wykorzystując grywalizację pomaga użytkownikom wyrabiać „zielone nawyki”. Aplikacja ma pomagać w segregacji odpadów, zwiększać świadomość dotyczącą składu produktów i promować zielony transport. W ramach nagrody członkowie zespołu wybiorą się do siedziby Microsoft, gdzie będą mieli okazję skonsultować dalsze kroki w rozwoju swój projektu ze specjalistami. Zwycięzcy otrzymają także vouchery na kursy programowania w CODE:ME oraz ciekawe nagrody rzeczowe – głośniki, plecaki, koszulki, power banki oraz książki Marka Kamińskiego i zaproszenie na kawę z ich autorem.

Poza nagrodą główną jury przyznało trzy wyróżnienia. Pierwsze otrzymał zespół Flower Power, który stworzył system oraz hardware, zapewniający optymalne warunki wzrostu roślin oczyszczających powietrze Saneveria Superba. Drugim wyróżnionym zespołem jest Ekoninja, który przedstawił prototyp aplikacji wspierającej ideę less waste i pomagającej podejmować ekologiczne wybory zakupowe i tym samym zmniejszać ilość zużywanego plastiku. Trzecie wyróżnienie przyznano zespołowi ADMD, który został także doceniony przez publiczność, która przyznała mu nagrodę publiczności. Zespół ADMD przedstawił aplikację Questie – projekt skierowany do millenialsów, który w formie gry zachęca użytkowników do realizowania małych działań dla dobra planety i swojego otoczenia. Wszystkie wyróżnione grupy otrzymają od organizatorów upominki, a zdobywcy nagrody publiczności przekażemy dodatkowo edukacyjne roboty solarne.

Słuchaj podcastu NowyMarketing

NowyMarketing logo
Mamy newsletter, który rozwija marketing w Polsce. A Ty czytasz?
Rozwijaj się

Warto podkreślić, że podczas wydarzenia powstało wiele interesujących pomysłów tj. projekt edukacyjny wspierający monitoring roślin inwazyjnych, a także aplikacja do zdalnej nauki angielskiego łączącą nauczycieli z Afryki i europejskie szkoły. 

Jurorzy zwrócili szczególną uwagę na projekty, które mogą być wprowadzane przez włodarzy ekologicznych miast, np. interaktywna mapa pokazującą zależności pomiędzy zanieczyszczeniem danego terenu, a stanem zdrowia jego mieszkańców czy też aplikacja wskazującą lokalizację koszy na odpady niestandardowe.

– Jestem przekonany, że to dopiero początek. Liczę na to, że rozwiązania stworzone podczas hackathonu będą rozwijana w przyszłości. Planujemy już kolejne edycje Hack4Change, które odbywać się będą nie tylko w Polsce, ale także za granicą – mówi Marcin Młyński z Fundacji CODE:ME. 

,,Jedynie transformacja naszych własnych zachowań i wzrost świadomości ekologicznej milionów ludzi na całym świecie pozwoli ochronić naszą planetę przed zmianami klimatycznymi’’. Pierwszy krok w kierunku tej transformacji już został postawiony, ale aby osiągnąć założony cel, muszą pójść za nim kolejne.

Organizatorami wydarzenia są: Gdański Inkubator Przedsiębiorczości Starter, Instytut Marka Kamińskiego, Fundacja CODE:ME, Live More Pomerania. Partnerem strategicznym została firma Microsoft.