Kärcher oczyścił pomnik „żelaznego kanclerza” Ottona von Bismarcka w Hamburgu

Pressroom NowyMarketing
Tekst, który zaraz przeczytasz jest informacją prasową.
Redakcja nie ponosi odpowiedzialności za jego treść
Kärcher oczyścił pomnik „żelaznego kanclerza” Ottona von Bismarcka w Hamburgu

W samym środku hamburskiej metropolii wznosi się największy na świecie pomnik Ottona von Bismarcka. Kärcher zajął się kompleksowym oczyszczeniem wysokiego na 34,3 m liczącego ponad 100 lat monumentu. Prace trwały ponad dwa miesiące.

Granitowa powierzchnia wysokiego na 34,3 m i ponad 100-letniego pomnika była mocno zabrudzona glonami, porostami i mchem a także „dziełami” artystów ulicznych – nielegalnymi graffiti. Prace trwały w sumie dwa miesiące, podczas których eksperci firmy Kärcher oczyścili ścianę ogrodzenia, cokół i sam pomnik z wszelkich zanieczyszczeń.

Halo, bileciki do kontroli!

Pełną treść dostaniesz bez grosza,
ale musisz być w naszym newsletterze.

Raz, raz, wpisywać e-mail. Tylko prawdziwy, bo sprawdzę!

partner technologiczny: GetResponse

W celu określenia najlepszej metody czyszczenia, eksperci firmy Kärcher przeprowadzili różne testy i próby.

– Wybrana technologia czyszczenia bez użycia środków chemicznych delikatnie usuwa zanieczyszczenia – wyjaśnia Nick Heyden, który jako kierownik projektu w Alfred Kärcher SE & Co. KG, był odpowiedzialny za realizację projektu na miejscu.

Eksperci firmy Kärcher stosowali trzy różne techniki czyszczenia. Po pierwsze, większe rośliny na powierzchni były ręcznie usuwane. Następnie pył, ptasie odchody i inne biogenne zabrudzenia zostały usunięte za pomocą urządzenia wysokociśnieniowego z podgrzewaniem wody typu HDS. Gorąca woda o temperaturze od 80 do 90 stopni uderza w powierzchnię pod ciśnieniem od 1 do 2 barów – jest to szczególnie delikatna metoda w przypadku kamienia granitowego. Następnie pięciu specjalistów stosując niskociśnieniową obróbkę strumieniowo-ścierną, czyli piaskowanie, przy użyciu śrutu krzemianu glinu (wielkość ziarna 40-180 μm) usuwało szpecące pomnik graffiti. Na koniec cały zabytek został odkurzany odkurzaczem do mokrych i suchych zabrudzeń.

Trochę historii

Czyszczenie pomnika zbudowanego w latach 1901-1906 na cześć pierwszego kanclerza Rzeszy Otto von Bismarcka poprzedzało jego gruntowną renowację, która obecnie jest jeszcze w fazie planowania. Aby wykorzystać 19-metrową podstawę jako schron przeciwlotniczy, w czasie II wojny światowej fundamenty zostały wypełnione 2.200 tonami betonu – było to zbyt wiele, by pomnik mógł to wytrzymać. Przechylił się a na powierzchni pojawiły się pęknięcia.

Jedną z zalet czyszczenia jest to, że po usunięciu zabrudzeń można precyzyjnie ustalić jaki jest stan obiektu i jakich działań renowacyjnych wymaga.

Polecane

Dzięki, link został przesłany

Zamknij

Serdeńko!
Lubisz już nasz fanpage?

Wystarczy kliknąć:

zobacz nasz fanpage >> Zamknij

Niech zapisze się
do newslettera!

Zostaw e-mail
i powolutku strzałeczka na guziczek!

Zamknij