Zakupy online w grudniu 2013 - E-commerce Track

Pressroom NowyMarketing
Tekst, który zaraz przeczytasz jest informacją prasową.
Redakcja nie ponosi odpowiedzialności za jego treść
eCommerce

Zakupy online w grudniu 2013 - E-commerce Track

W 2013 roku Polscy Internauci zabrali się za zakupy świąteczne już pod koniec listopada. Wzrost zakupów dotyczył w szczególności produktów dziecięcych. W badaniu zmierzono również efekt ROPO i odwróconego ROPO. Te i inne trendy w zakupach internetowych można znaleźć w cyklicznym badaniu E-commerce.

E-commerce Track to badanie realizowane przez IRCenter i SW Research. Celem projektu jest długoterminowe określenie postaw wobec zakupów w Internecie – najbardziej popularnych kanałów sprzedaży, produktów oraz natężenie zjawiska ROPO wśród polskich internautów.

Halo, bileciki do kontroli!

Pełną treść dostaniesz bez grosza,
ale musisz być w naszym newsletterze.

Raz, raz, wpisywać e-mail. Tylko prawdziwy, bo sprawdzę!

partner technologiczny: GetResponse

W grudniu obserwujemy spadek deklaracji o zakupie przez Internet względem poprzedniego miesiąca. Potwierdza to spadająca w drugiej połowie grudnia liczba wyszukiwania w przeglądarce Google słowa „Allegro” – synonimu zakupów przez Internet (90% internautów robiących zakupy, kupowało tam w ostatnim miesiącu). Możliwe że Internauci zaczęli robić zakupy przedświąteczne już pod koniec listopada i na samym początku grudnia (w listopadzie zaobserwowaliśmy spory wzrost w E-commerce w innych badaniach IRCenter).

Internauci najczęściej szukają i kupują ubrania, kosmetyki i książki, są to kategorie, u których zawsze obserwuje się wysokie wyniki w tym okresie. W grudniu również tak było, aczkolwiek wartości te zmalały od poprzedniego miesiąca. Wzrosło natomiast kupowanie artykułów dziecięcych, gier i oprogramowania; prawdopodobnie były one kupowane w ramach prezentów świątecznych. Zauważalne zmiany spowodowane okresem przedświątecznym to również wzrost dla typowego dla kupowania prezentów sklepu, czyli empik.com.

Dzięki E-commerce, oprócz podstawowych informacji o zakupach w Internecie mierzymy również efekt ROPO. Wśród internautów, osób, które na początku szukają w Internecie informacji o opinii i cenie produktu, a dopiero później kupują ten produkt w sklepie offline jest 16%. Bardziej popularne jest odwrotne zachowanie - tak zwane odwrócone ROPO. Do takiego zachowania przyznaje się co trzeci badany. Zjawiska te są mniej popularne dla kupowania produktów przez komórkę lub tablet, jednak zakupy poprzez mobilne urządzenia w ogóle nie są zbyt powszechne i w ostatnim miesiącu procent ich zmalał.

Przyglądając się różnym platformom, dowiadujemy się, że polscy internauci najrzadziej szukają opinii na serwisach społecznościowych. Z kolei w innych badaniach IRCenter obserwujemy wysokie korzystanie z reklam na takich serwisach. Wynika z tego, ze mało osób celowo szuka informacji na portalach społecznościowych, ale gdy już tam je znajdą, chętnie z nich korzystają.

Zmalało również szukanie informacji na forach internetowych oraz na portalach aukcyjnych. Nie odbiło się to jednak na zakupach na liderze tej kategorii czyli Allegro. Internauci korzystają z portali aukcyjnych przede wszystkim w celu zakupu, a nie zdobycia informacji o produkcie. Przyglądając się innym miejscom, w których internauci robią zakupy przez Internet, na drugim miejscu w tym miesiącu plasuje się empik.com, którego popularność w grudniu wzrosła. W TOP 3 kanałów znajduje się również Tablica.pl, na nim z kolei kupiło produkt trochę mniej internautów porównując do poprzedniego miesiąca.

Pełną wersję raportu można ściągnąć z adresu: www.ircenter.com/blog/e-commerce-track-201312

Polecane

Dzięki, link został przesłany

Zamknij

Serdeńko!
Lubisz już nasz fanpage?

Wystarczy kliknąć:

zobacz nasz fanpage >> Zamknij

Niech zapisze się
do newslettera!

Zostaw e-mail
i powolutku strzałeczka na guziczek!

Zamknij