Czy Polacy prowadzą zdrowy tryb życia? [raport]

Pressroom NowyMarketing
Tekst, który zaraz przeczytasz jest informacją prasową.
Redakcja nie ponosi odpowiedzialności za jego treść
Czy Polacy prowadzą zdrowy tryb życia? [raport]

Czy Polacy kupują zdrową żywność i czy jest to jednoznaczne z przestrzeganiem zdrowiej diety? Czy wybierając produkty bio wiedzą, czym te się charakteryzują? Odpowiedzi na te pytania znajdziemy w raporcie aplikacji Moja Gazetka.

Czy Polacy myślą o zdrowiu podczas zakupów?

Halo, bileciki do kontroli!

Pełną treść dostaniesz bez grosza,
ale musisz być w naszym newsletterze.

Raz, raz, wpisywać e-mail. Tylko prawdziwy, bo sprawdzę!

partner technologiczny: GetResponse

W sumie 82,3% ankietowanych zadeklarowało, że zawsze lub prawie Za pozytywną informację można uznać, że 82,3% ankietowanych deklaruje, że stara się kupować zdrową żywność. Dokładnie tyle samo badanych twierdzi również, że wie, czym charakteryzują się produkty ekologiczne oraz bio.

72,5% ankietowanych zazwyczaj lub zawsze czyta skład produktów przed umieszczeniem ich w koszyku. Nieco mniej, bo 65,4%, zwraca uwagę na ich wartości odżywcze. 12,1% nigdy nie zwraca uwagi na skład produktów, a 22,5% nie interesują wartości odżywcze.

Co ciekawe, 19,52% osób, które starają się kupować zdrową żywność, nie czyta lub zazwyczaj nie czyta składu produktów. Możliwe, że wynika to z doświadczenia i znajomości rynku zdrowej żywności.

A czy odżywiają się zdrowo?

Mimo zaleceń WHO, by spożywać maksymalnie 0,5 kg czerwonego mięsa w tygodniu, jedynie 18,1% respondentów stara się mięso ograniczać (więcej o ograniczaniu wybranych produktów w diecie piszemy niżej). Tygodniowa średnia w Polsce to wciąż ok. 1,3 kg. 86,4% nie jest i nie planuje być na diecie wegetariańskiej ani wegańskiej. Wegetarianie to jedynie 3,3% ankietowanych, a weganie — 1,8%.

Planowanie jadłospisu z wyprzedzeniem sprzyja zdrowemu odżywianiu i pomaga ograniczać marnowanie jedzenia. 44,1% badanych planuje jadłospis z wyprzedzeniem, 55,9% tego nie robi.

Ograniczenie spożycia niektórych substancji to coraz silniejszy trend. W naszym badaniu aż 61,6% ankietowanych przyznało się do ograniczania spożycia cukru, 37,4% spożycia tłuszczu, a 36% — glutaminianu sodu. To trzy najczęściej ograniczane składniki — dalej pojawiły się również mięso i gluten, a także pojedyncze głosy m.in. laktozę, sól czy alkohol. Około 24% nie wprowadza do diety żadnych tego typu ograniczeń. Wyniki nie sumują się do 100%, ponieważ ankieta pozwalała wybrać więcej niż 1 opcję.

Mimo że wspomniane wyżej 82,3% osób dba o to, by kupować zdrową żywność, a większość ankietowanych ogranicza spożycie substancji uznawanych za niezdrowe, to tylko 57,8% twierdzi, że przestrzega zdrowej diety.

Jak Polacy oceniają dostępność zdrowej żywności?

73,4% ankietowanych odpowiedziało, że produkty ekologiczne powinny lub raczej powinny być lepiej oznaczane w gazetkach promocyjnych lub zajmować osobne strony.

Natomiast jeśli chodzi o dostępność produktów bio i eko już w sklepach, tylko 33,1% badanych twierdzi, że jest ona wystarczająca. 42,7% uważa, że jest zbyt mała lub zdecydowanie zbyt mała. 22,2% nie ma zdania na ten temat.

Z danych, które otrzymaliśmy od HiperCom dowiedzieliśmy się, jak wygląda rzeczywista obecność zdrowej żywności w gazetkach promocyjnych. Analizie poddano okres 25.03.2020-25.05.2020 i gazetki najpopularniejszych sieci handlowych.

W ciągu 3 miesięcy w 301 gazetkach pojawiło się łącznie 642 produkty oznaczone jako zdrowe. Dokładnie było to 281 produktów bio, 108 produktów ekologicznych, 191 wegańskich oraz 62 wegetariańskie. Należy mieć na uwadze, że przedstawione liczby dotyczą jedynie produktów w gazetkach — nie całej zdrowej żywności na półkach sklepów.

Czy Polacy są aktywni fizycznie?

Nowa piramida zdrowego żywienia określa codzienny wysiłek fizyczny jako podstawę zdrowego trybu życia, na równi z odpowiednią dietą. Zapytaliśmy więc naszych ankietowanych również o to.

O ile większość ankietowanych stara się zdrowo odżywiać, o tyle codzienny wysiłek fizyczny podejmuje jedynie 17,3% z nich. Trochę więcej badanych — 29,5% — podejmuje aktywność fizyczną kilka razy w tygodniu. 20,8% jest aktywnych sporadycznie, bo rzadziej niż raz w miesiącu lub wcale.

Cały raport dostępny jest na stronie. 

Polecane

Dzięki, link został przesłany

Zamknij

Serdeńko!
Lubisz już nasz fanpage?

Wystarczy kliknąć:

zobacz nasz fanpage >> Zamknij

Niech zapisze się
do newslettera!

Zostaw e-mail
i powolutku strzałeczka na guziczek!

Zamknij