Wrzesień dla dzieci chorych na nowotwór

Pressroom NowyMarketing
Tekst, który zaraz przeczytasz jest informacją prasową.
Redakcja nie ponosi odpowiedzialności za jego treść
Wrzesień dla dzieci chorych na nowotwór

Wrzesień to miesiąc świadomości chorób nowotworowych u dzieci i młodzieży. Przypomina o tym Fundacja Pomocy Dzieciom z Chorobą Nowotworową i kampania społeczna „Wyprzedzamy nowotwór”.

Fundacja Pomocy Dzieciom z Chorobą Nowotworową już od 29 lat aktywnie wspiera chore dzieci i ich rodziny. Wieloletnie obserwacje pokazują, że nadal niestety jest problem z rozpoznawaniem chorób onkologicznych u dzieci. Wynika to z wielu czynników, a u ich podstawy leży brak świadomości, że dzieci też chorują na nowotwór! Dlatego fundacja już od dwóch lat intensywnie prowadzi kampanię edukacyjną, która ma na celu zmianę podejścia do chorób nowotworowych u dzieci. We wrześniu, miesiącu świadomości chorób nowotworowych u dzieci i młodzieży, akcja nabiera dodatkowego znaczenia.

Halo, bileciki do kontroli!

Pełną treść dostaniesz bez grosza,
ale musisz być w naszym newsletterze.

Raz, raz, wpisywać e-mail. Tylko prawdziwy, bo sprawdzę!

partner technologiczny: GetResponse

Kampania społeczna „Wyprzedzamy nowotwór” to połączenie onkologii dziecięcej z sportem samochodowym. Od 2018 roku symboliczną naklejkę akcji można zobaczyć podczas każdej rundy rajdowych mistrzostw Polski. Kampanię od samego początku wspiera Polski Związek Motorowy i zawodnicy Motul Historycznych Rajdowych Samochodowych Mistrzostw Polski. Nie inaczej było podczas Rajdu Śląska, który odbył się 11 i 12 września.

W tym roku do akcji włączył się także cykl wyścigowy Miata Challenge czyli Ogólnopolski Puchar Mazdy MX-5 i RX-8. Karol Himber, współtwórca cyklu, zawsze pamięta, aby naklejki z logo akcji znalazły się na wszystkich autach biorących udział w zawodach. Tak było także podczas wrześniowych zawodów na Torze Kielce (5 września) oraz na torze Silesia Ring (20 września).

– Każdy rajd, każdy wyścig to nowe osoby, które dowiadują się o problemach z diagnostyką choroby nowotworowej u dzieci. A temat jest bardzo ważny. Pomimo, że nowotwory dziecięce zaliczane są tzw. chorób rzadkich czyli nie występują często, są drugą, po wypadkach i zatruciach, przyczyną śmierci dzieci – mówi Emilia Kotarska, członek zarządu Fundacji Pomocy Dzieciom z Chorobą Nowotworową.

Kampania ma przede wszystkim na celu zwrócenie uwagi rodziców i lekarzy podstawowej opieki zdrowotnej na fakt, że dzieci również chorują na nowotwór. Fundacja prowadzi działania edukacyjne, informuje jakie objawy powinny zaniepokoić rodziców i kiedy należy udać się do lekarza. Natomiast lekarzom pierwszego kontaktu i pediatrom oferuje bezpłatne szkolenia online, umieszczone na Medycznej Platformie Edukacyjnej.

– W tym roku nasza kampania nabiera dodatkowego znaczenia. Od kilku miesięcy tematykę zdrowotną dominuje koronawirus i Covid-19, a zapomnieliśmy o innych chorobach. Musimy jednak pamiętać, że nowotwory nie śpią i nie czekają na czas „po pandemii”. Jeśli zauważymy u dziecka niepokojące objawy, musimy niezwłocznie udać się do lekarza – mówi Emilia Kotarska.

Co roku w Polsce odnotowuje się około 1200 nowych zachorowań na nowotwory wśród dzieci i młodzieży. Najczęściej występujące nowotwory u dzieci to: białaczka (26% wszystkich rozpoznań), guzy mózgu (19%), chłoniaki (13%), neuroblastoma (8%), nowotwory kości (7%), guz Wilmsa (6%).

Rozpoznanie choroby na jak najwcześniejszym etapie ma ogromne znaczenie dla powodzenia procesu leczenia. Na wczesne rozpoznanie duży wpływ ma świadomość i wiedza o objawach choroby. Rodzice, opiekunowie, lekarze rodzinni muszą być bardzo czujni, bo objawy nowotworu są niespecyficzne i często przypominają inne choroby wieku dziecięcego.

Znajomość niepokających objawów, obserwacja dziecka, samokontrola wśród młodzieży, tzw. bilanse pediatryczne – to wszystko jest ogromnie ważne i pomaga rozpoznać chorobę na wczesnym etapie.

Polecane

Dzięki, link został przesłany

Zamknij

Serdeńko!
Lubisz już nasz fanpage?

Wystarczy kliknąć:

zobacz nasz fanpage >> Zamknij

Niech zapisze się
do newslettera!

Zostaw e-mail
i powolutku strzałeczka na guziczek!

Zamknij