Warszawcy „ekochuligani” zerwali betonowe płyty z chodnika i posadzili zieleń

Warszawcy „ekochuligani” zerwali betonowe płyty z chodnika i posadzili zieleń

Mieszkańcy warszawskiej Pragi postanowili wziąć sprawy w swoje ręce i walczyć z miejską „betonozą” – z pomocą ekoaktywistów zerwali płyty chodnikowe i posadzili rośliny.

Mieszkańcy Pragi już od kilku lat bezskutecznie apelowali do władz Warszawy, by przy ulicy Stalowej pojawiły się rośliny – wpłynęłyby one pozytywnie na istniejące tam już drzewa, których stan cały czas się pogarsza z uwagi na słaby dostęp do wody i powietrza. Projekt „zazielenienia” ulicy został nawet zgłoszony do tegorocznej edycji Budżetu Obywatelskiego, lecz niestety nie został dopuszczony do głosowania. W związku z tym ekoaktywiści postanowili wziąć sprawy w swoje ręce.

Halo, bileciki do kontroli!

Pełną treść dostaniesz bez grosza,
ale musisz być w naszym newsletterze.

Raz, raz, wpisywać e-mail. Tylko prawdziwy, bo sprawdzę!

partner technologiczny: GetResponse

Kilka dni temu, w ciągu zaledwie kilku godzin, zerwali około 8m2 chodnika przy Stalowej 12 i uwolnili korzenie dwóch robinii akacjowych, które cisnęły się pod chodnikiem. Natomiast w miejsce płyt chodnikowych posadzili nowe rośliny, dzięki czemu drzewa zyskały lepszy dostęp do wody. 

Jak zapewnili aktywiści, podczas akcji nie „ucierpiała” żadna płyta chodnikowa, bowiem zostały one ułożone tuż obok nowego pasa zieleni, aby można było je w przyszłości wykorzystać. Teraz służą też jako ławki dla mieszkańców, których na ulicy Stalowej również brakuje. 

Akcja ekoaktywistów wyprzedziła działania Zarządu Dróg Miejskich na tym terenie, bowiem jesienią miasto planowało zazielenić odcinek między ulicami Inżynierską i Szwedzką – urzędnicy czekali jednak na zgodę konserwatora zabytków, która jest konieczna do uzyskania pozwoleń budowlanych. Jak jednak przyznał rzecznik prasowy warszawskiego ZDM w rozmowie z Gazetą Wyborczą, akcja „ekochuliganów” może znacznie opóźnić realizację projektu. 

Miejscy aktywiści zapowiedzieli jednak, że w dalszym ciągu zamierzają walczyć z biurokracją i to nie jest ich ostatnia akcja – w planach mają „rozbetonowanie” innych warszawskich ulic. 

zdjęcie: facebook.com/miastojestnasze

PS

W dwóch lokalizacjach w Gdańsku – przy ulicy Grobla IV i Za Murami – pojawiło się kilkanaście skrzyń z wieloma kompozycjami ziół, takich jak m.in. bazylia kulinarna, lubczyk czy koper. Inicjatywa jest częścią projektu edukacyjnego Gdańskiego Zarządu Dróg i Zieleni.

PS2

Organizacja Porozumienie dla Pragi zainicjowała świetną, prośrodowiskową akcję pod hasłem #ZaadoptujDonicę”. W jej ramach mieszkańcy Warszawy dają drugie życie opuszczonym, miejskim donicom.

PS3

Z okazji tegorocznego ogólnopolskiego dnia pszczoły, który obchodziliśmy 8 sierpnia br., przy niektórych poznańskich przystankach pojawiły się sadzonki lawendy i wrzosu. W ten sposób władze miasta zachęcały mieszkańców do sadzenia roślin, które są bardzo przyjazne tym owadom.

Komentarze

Polecane

Dzięki, link został przesłany

Zamknij

Serdeńko!
Lubisz już nasz fanpage?

Wystarczy kliknąć:

zobacz nasz fanpage >> Zamknij

Niech zapisze się
do newslettera!

Zostaw e-mail
i powolutku strzałeczka na guziczek!

Zamknij