Dzień bezpiecznego komputera – 5 najważniejszych przykazań

Pressroom NowyMarketing
Tekst, który zaraz przeczytasz jest informacją prasową.
Redakcja nie ponosi odpowiedzialności za jego treść
Dzień bezpiecznego komputera – 5 najważniejszych przykazań

12 października to światowy Dzień Bezpiecznego Komputera. Z tej okazji warto zastanowić się, czy wystarczająco chronisz dane na swoim pececie, laptopie czy smartfonie.

Cyberbezpieczeństwo jeszcze nigdy nie było tak istotne, jak dziś. Dlatego, korzystając z okazji, dzielimy się z Tobą listą praktycznych porad i wskazówek do zastosowania od zaraz. Sprawdź, co możesz zrobić, by lepiej chronić swój komputer!

Halo, bileciki do kontroli!

Pełną treść dostaniesz bez grosza,
ale musisz być w naszym newsletterze.

Raz, raz, wpisywać e-mail. Tylko prawdziwy, bo sprawdzę!

partner technologiczny: GetResponse

Jak zabezpieczyć komputer lub smartfon?

Komputery już dawno przestały być urządzeniami jedynie do nauki i rozrywki. To samo dotyczy telefonów oraz tabletów. Obecnie za pomocą sprzętu z dostępem do sieci pracujemy, komunikujemy się z bliskimi, robimy zakupy i korzystamy z bankowości elektronicznej.

Wiele udanych ataków wcale nie wynika z ich ponadprzeciętnych umiejętności informatycznych, ale stanowi efekt naszego niedbalstwa. Mimo iż w 2017 roku 86% polskich użytkowników komputerów deklarowało, że ma zainstalowany program antywirusowy (https://www.wirtualnemedia.pl/artykul/4-5-polakow-ma-program-antywirusowy-w-prywatnym-pececie-avast-najpopularniejszy), ich wiedza na temat zagrożeń oraz tego, jak im przeciwdziałać, wciąż pozostawia wiele do życzenia. 

Tymczasem, wystarczy kilka prostych, regularnie wykonywanych czynności, by znacznie zwiększyć poziom bezpieczeństwa urządzeń. Poniżej znajdziesz 5 najważniejszych „przykazań” bezpiecznego komputera i smartfona.

 1. Aktualizuj system operacyjny i oprogramowanie.
 2. Dane podawaj tylko tam, gdzie jest to absolutnie konieczne.
 3. Nie klikaj w każdy otrzymany link.
 4. Weryfikuj pliki przed pobraniem.
 5. Twórz kopię zapasową.

Aktualizacja systemu

Z pewnością spotkałeś się z opinią, że aktualizacje systemu operacyjnego oraz programów to „ strata czasu” lub główny powód „zaśmiecania” dysku twardego. Hakerzy tylko na to czekają – wielu z nich wykorzystuje luki w zabezpieczeniach do wyłudzania informacji lub dystrybucji złośliwego oprogramowania. Konsekwencje takiego ataku – utrata danych czy brak dostępu do urządzenia – są z reguły znacznie bardziej dotkliwe niż zajęcie przez system kilku dodatkowych megabajtów na dysku twardym.

Ochrona danych osobowych

Próbowałeś kiedykolwiek policzyć wszystkie swoje konta w serwisach społecznościowych, sklepach internetowych, skrzynkach mailowych, forach czy systemach bankowości elektronicznej? Przeciętny użytkownik sieci ma ich od kilkunastu do nawet kilkudziesięciu. To oznacza, że mnóstwo stron w internecie wymaga podania co najmniej podstawowych danych osobowych.

Przepisy RODO nie załatwiają wszystkiego. Wśród uczciwej większości mogą znaleźć się potencjalni oszuści. Kulturalnie poproszą Cię o PESEL, adres, numer konta bankowego, a nawet skan dowodu osobistego, tylko po to, by wyłudzić pieniądze lub podpisać w Twoim imieniu jakieś zobowiązanie, o którym nie będziesz miał pojęcia. Sposoby mogą być rozmaite: 

 • 90% zniżki na opony zimowe w nowym sklepie internetowym,
 • rekrutacja na wymarzone stanowisko pracy w firmie X,
 • wygrana w konkursie. 

Weryfikacja linków przychodzących

Choć powyższy termin brzmi jak żywcem wyjęty z podręcznika dla specjalistów SEO, w Dzień Bezpiecznego Komputera (i we wszystkie pozostałe dni też) warto ze szczególną ostrożnością podchodzić do wszystkich NIESAMOWITYCH rzeczy, jakie wysyłają Ci znajomi lub przypadkowi użytkownicy portali społecznościowych. 

Szokująca wiadomość o tym, że właśnie ktoś ukradł Twoje prywatne zdjęcia z Facebooka z dołączonym linkiem do strony, na której możesz je zobaczyć, to na 99% próba zawirusowania Twojego komputera lub wyłudzenia pieniędzy. Podobnie zresztą, jak nieśmiertelne „łańcuszki”, czy maile od księcia z Etiopii, który obiecuje Ci wagon złota w zamian za drobną przysługę.

Ostrożne pobieranie plików

Kolejnym źródłem zagrożenia dla Twojego komputera mogą być podejrzane pliki dołączane do maili, SMS-ów czy wiadomości w komunikatorach. Razem z nimi możesz ściągnąć na swój dysk złośliwe oprogramowanie, które w skrajnych przypadkach może nawet całkowicie zablokować urządzenie. Problem w tym, że niektóre załączniki czy wiadomości prezentują się bądź brzmią całkiem wiarygodnie – jak np. mail od kuriera, który miał dostarczyć Ci paczkę, czy faktura za telefon z żądaniem dopłaty kilku groszy. Jeśli masz jakiekolwiek wątpliwości, zadzwoń do swojego dostawcy usług i spytaj, czy rzeczywiście to on wysłał Ci załącznik.

Backup danych

Tworzenie kopii zapasowej danych przechowywanych na dysku to kolejna czynność, która pozwoli Ci chronić się przed zagrożeniami lub minimalizować ich skutki. Aby nie narażać backupu na zagrożenie, możesz przechowywać go na zewnętrznym dysku lub w chmurze. Sposób archiwizacji danych jest tu drugorzędny – najważniejsze, by regularnie tworzyć kopie danych na wypadek ich zaszyfrowania lub całkowitego usunięcia z komputera czy telefonu.

Co jeszcze możesz zrobić, by chronić swoje urządzenia?

Powyższe działania wcale nie wymagają zaawansowanych umiejętności z dziedziny programowania i każdy może wykonywać je w domowym zaciszu. Poniżej zebrałem jeszcze garść praktycznych wskazówek, które pomogą Ci dodatkowo chronić swoją stację roboczą, laptop oraz telefon:

 • używaj programów antywirusowych z aktualną bazą wirusów,
 • sprawdzaj, czy strony, na których się logujesz, mają certyfikat bezpieczeństwa,
 • korzystaj wyłącznie z zaufanych urządzeń oraz sieci,
 • nigdy nie twórz słabych haseł typu: „admin123” czy „1234”,
 • stosuj różne hasła do logowania w wielu serwisach,
 • wylogowuj się, nawet jeśli korzystasz z prywatnych urządzeń.

Przypadający dziś Dzień Bezpiecznego Komputera to doskonała okazja, aby zastanowić się, czy w odpowiedni sposób chronimy swoje dane. Stosujesz się do wskazówek z mojej listy? A może masz własne patenty na bezpieczeństwo w sieci? Koniecznie daj znać w komentarzach!

Autor: Marcin Kowalski, copywriter, Grupa TENSE

Polecane

Dzięki, link został przesłany

Zamknij

Serdeńko!
Lubisz już nasz fanpage?

Wystarczy kliknąć:

zobacz nasz fanpage >> Zamknij

Niech zapisze się
do newslettera!

Zostaw e-mail
i powolutku strzałeczka na guziczek!

Zamknij