Komisja Europejska i polscy artyści stworzyli komiks o walce ze smogiem

Komisja Europejska i polscy artyści stworzyli komiks o walce ze smogiem

Komiks „Paneuropa versus Smog” to nowe wydawnictwo, powstałe z inicjatywy Komisji Europejskiej Przedstawicielstwa w Polsce, którego tematem jest walka z zanieczyszczeniem powietrza. W jego realizację zaangażowali się polscy artyści.

„Paneuropa versus Smog” stanowi kontynuację komiksu z 2019 roku pt. „Paneuropa vs. Pandemonium”. Tym razem tematem przewodnim wydawnictwa jest walka z zanieczyszczeniem powietrza – smog to bowiem jeden z głównych problemów w wielu regionach Polski, gdzie znaczna część domów nadal ogrzewana jest piecami węglowymi. 

Halo, bileciki do kontroli!

Pełną treść dostaniesz bez grosza,
ale musisz być w naszym newsletterze.

Raz, raz, wpisywać e-mail. Tylko prawdziwy, bo sprawdzę!

partner technologiczny: GetResponse

„Drugi tom przygód Paneuropy to starcie z podstępnym i nieuchwytnym wrogiem. Najwięksi herosi kontynentu: Atena, Sawa, Szczurołap, Romulus i Remus stawiają czoła potężnym potworom pustoszącym południe Polski. Tymczasem mistrz sztuk tajemnych – Twardowski – poszukuje starożytnej broni mogącej przechylić szalę zwycięstwa na stronę sił dobra. Czy mag zdoła odwrócić bieg wydarzeń? Czy ludzkość zabrnęła już za daleko w swoim dążeniu do autodestrukcji? Jeśli nie pomoże mądrość alchemika Sędziwoja, to będzie musiała wystarczyć wojowniczość opiekunki rzek – Sawy. Od wyniku walki zależy przyszłość całej ludzkości, nie tylko Europejczyków” – czytamy w opisie publikacji.

Komiks „Paneuropa versus Smog” powstał z inicjatywy Komisji Europejskiej, zaś w jego realizację zaangażowali się polscy artyści – scenarzysta Tobiasz Piątkowski i rysownik Przemysław Kłosin – a także miasta partnerskie – Łódź, Katowice i Wałbrzych – które na co dzień, korzystając z funduszy unijnych, realizują programy mające na celu powstrzymanie zanieczyszczenia powietrza i walkę ze smogiem. Co ciekawe, każdej miejscowości  dedykowana jest inna okładka przedstawiająca charakterystyczne, lokalne obiekty.

Oficjalna premiera komiksu nastąpi 15 listopada br. podczas Międzynarodowego Festiwalu Komiksu i Gier w Łodzi. Publikacja w wersji PDF jest dostępna na tej stronie.

PS

Na początku roku ruszyła humorystyczna kampania stworzona w ramach projektu „Poślij smoga do pieca”, realizowanego przez Fundację Polska Ziemia, która zwracała uwagę na problem smogu w Polsce. Bohaterami akcji byli nosacze Tate Janusz, Pjoter i Halyna.

PS2

T-Raperzy znad Wisły i OLX zachęcali do walki ze smogiem w ramach wyjątkowej Antysmogowej piosenki i pełnego dymu teledysku.

PS3

W Warszawie oraz wybranych miastach Małopolski w listopadzie 2019 roku pojawiła się instalacja przedstawiająca olbrzymie płuca, która miała za zadanie pokazać, jak zanieczyszczone jest powietrze. 

Polecane

Dzięki, link został przesłany

Zamknij

Serdeńko!
Lubisz już nasz fanpage?

Wystarczy kliknąć:

zobacz nasz fanpage >> Zamknij

Niech zapisze się
do newslettera!

Zostaw e-mail
i powolutku strzałeczka na guziczek!

Zamknij