Znamy zwycięzców Allegro Prize 2020

Pressroom NowyMarketing
Tekst, który zaraz przeczytasz jest informacją prasową.
Redakcja nie ponosi odpowiedzialności za jego treść
Znamy zwycięzców Allegro Prize 2020

Agata Ingarden, Yan Tomaszewski, Marta Romankiv to trójka artystów, którzy zachwycili swoimi pracami jury i zwyciężyli w pierwszej edycji międzynarodowego konkursu dla artystów sztuk wizualnych Allegro Prize.

Pierwsza edycja konkursu Allegro Prize zakończyła się wielkim sukcesem. Do konkursu zakwalifikowało się 1651 poprawnie złożonych portfolio z 79 krajów z całego świata. Tak szeroki odzew artystów stanowi dowód, jak ważna jest ta inicjatywa i jak wyczekiwana była przez twórców. Utwierdziło to organizatorów w przekonaniu, że już warto pracować nad kolejnymi edycjami konkursu, którego celem jest pomoc artystom.

Halo, bileciki do kontroli!

Pełną treść dostaniesz bez grosza,
ale musisz być w naszym newsletterze.

Raz, raz, wpisywać e-mail. Tylko prawdziwy, bo sprawdzę!

partner technologiczny: GetResponse

– Jesteśmy bardzo pozytywnie zaskoczeni liczbą zgłoszeń oraz jakością nadesłanych portfolio. Po burzliwych dyskusjach i trudnym procesie wyłonienia zwycięzców żałujemy jedynie, że nie mogliśmy przyznać więcej nagród lub wyróżnień. Mamy wielu utalentowanych artystów i cieszy nas, że dzięki Allegro Prize możemy wesprzeć ich finansowo i pod względem rozpoznawalności – dodaje Jacek Weichert, dyrektor kategorii Kultura i Rozrywka, Kolekcje i Sztuka w Allegro, współorganizator konkursu.

– To, co zasługuje na wyróżnienie, to wysoki poziom nadesłanych prac. Bardzo zauważalna jest silna obecność nowych mediów, prac wykonanych w technice video oraz działań performatywnych. Jednak twórcy rzadko ograniczają się do jednej techniki – aby wyrazić nurtujące ich tematy, sięgają po wszystkie dostępne im środki, przekraczają granice dziedzin. To, co zwraca uwagę, to także niezwykła czułość artystów młodego pokolenia na bieżące tematy, bolączki – ich twórczość jest społecznym barometrem pokazującym palące i często nieuświadamiane kwestie oraz problemy – komentują Dobromiła Błaszczyk i Sylwia Krasoń, redaktorki naczelne magazynu Contemporary Lynx, współorganizatorki konkursu.

ZWYCIĘZCY ALLEGRO PRIZE 2020:

1. Nagroda główna: Agata Ingarden (FR) – 35 000 zł

W pracach Ingarden niepewność co do przyszłości sączy się i przecieka na naszych oczach niczym płynny cukier, stanowiący jedno z tworzyw jej instalacji. Co nas czeka w przyszłości, która wyłania się z jej realizacji? Dystopijny świat, a w nim – nasz dom. Taki, który budujemy tu i teraz oraz taki, który chowamy we wspomnieniach – czytamy w uzasadnieniu werdyktu jury. W portfolio Ingarden widać jej ogromną wrażliwość na materiały, formy i ich właściwości. Jej organiczne rzeźby wydają się pochłaniać naszą rzeczywistość – przestrzenie domowe i biurowe – niczym samodzielne organizmy, na nowo poddając pod dyskusję związki między naturą a technologią. Zatracenie, rozedrganie, lęk, brak stabilności – głos Ingarden to głos młodego pokolenia, dla którego czas ma szczególne znaczenie; jego upływ to bowiem jedyny pewnik.

2. Druga nagroda: Yan Tomaszewski (FR) – 10 000 zł

Jako historyk sztuki, Yan Tomaszewski zakorzenia swoje prace w tradycji awangardowej. Jako artysta – buduje własną, alternatywną przestrzeń. W jego praktyce twórczej, proces kreowania historii równoległej do oficjalnej poprzedza gruntowny research, którego wynik końcowy składa się na prace wideo w równej mierze oparte na faktach, co fikcji/wierzeniach. Tworzy przy tym całe uniwersum obiektów, obcych organizmów, barwnych postaci i emocji.

3. Trzecia nagroda: Marta Romankiv (UA/PL) – 5 000 zł

Artystka, mimo młodego wieku, jest świadomą, dojrzałą i zaangażowaną społecznie artystką. Odważnie wkracza w przestrzeń publiczną, podejmując temat imigracji zarobkowej ze wschodu. Jej gesty wybielania flag czy postulaty znoszenia granic – choć wynikają bezpośrednio z relacji geopolitycznych między Polską a sąsiadami – zdają się przybierać walor uniwersalny i mieć potencjał rezonansu w wielu miejscach we współczesnym świecie. W poszukiwaniu drugiego człowieka – tego “innego”, wycofanego i schowanego w cieniu ciężkiej pracy – Romankiv wychodzi z bezpiecznej przestrzeni instytucji sztuki, by tchnąć w artystyczny gest nową sprawczość o znaczeniu politycznym.

Wyróżnienia w konkursie otrzymali: Anna Zaradny (PL), Magdalena Lazar (PL), Rafał Zajko (UK), Horacy Muszyński (PL), Open Group (UA/PL), Barbara Gryka (PL), Honza Zamojski (PL), Veneta Androva (DE), Emilia Kurylowicz (DE), Paweł Starzec (PL).

Zwycięzców wybrało jury w składzie: Anda Rottenberg – najwybitniejsza krytyczka i kuratorka sztuki w Polsce; Jakub Julian Ziółkowski – malarz, rzeźbiarz i rysownik współpracujący z Fundacją Galerii Foksal oraz Hauser&Wirth Gallery; Werner Jerke – kolekcjoner sztuki i założyciel Muzeum Sztuki polskiej w Recklinghausen w Niemczech; Brodka – wokalistka muzyki pop, miłośniczka i kolekcjonerka sztuki; Łukasz Ronduda – historyk sztuki, wykładowca akademicki, pisarz, scenarzysta, reżyser i kurator MSN w Warszawie; Jacek Weichert – dyrektor kategorii Kultura i Rozrywka, Kolekcje i Sztuka w Allegro; Dobromiła Błaszczyk i Sylwia Krasoń – redaktorki naczelne magazynu Contemporary Lynx.

Szczegóły oraz przegląd prac zwycięzców znajdują się na stronie allegroprize.pl oraz www.contemporarylynx.co.uk/allegroprize.

Polecane

Dzięki, link został przesłany

Zamknij

Serdeńko!
Lubisz już nasz fanpage?

Wystarczy kliknąć:

zobacz nasz fanpage >> Zamknij

Niech zapisze się
do newslettera!

Zostaw e-mail
i powolutku strzałeczka na guziczek!

Zamknij