Bracia Sadownicy wspierają pszczoły

Pressroom NowyMarketing
Tekst, który zaraz przeczytasz jest informacją prasową.
Redakcja nie ponosi odpowiedzialności za jego treść
Zmienimy Świat

dołącz do akcji

Bracia Sadownicy wspierają pszczoły

Bracia Sadownicy wspólnie z Mają Popielarską zasieją 10 milionów kwiatów w postaci łąk kwietnych. Wszystko po to, żeby zapewnić pszczołom pokarm, a tym samym przetrwanie.

Bracia Sadownicy chcą zadbać nie tylko o pszczoły w ich sadzie. Akcja “Bracia i Maja dla pszczół” ma na celu zwiększyć świadomość społeczeństwa odnośnie ich kluczowej roli w ekosystemie. Przez niemal 3 miesiące będą edukować o tym, jak ważne są pszczoły i co można zrobić, aby im pomóc. Bracia zasiali już 1 hektar łąki kwietnej dla pszczół, kolejny siew odbędzie się jesienią, a teraz zachęcają do tego swoich konsumentów.

Halo, bileciki do kontroli!

Pełną treść dostaniesz bez grosza,
ale musisz być w naszym newsletterze.

Raz, raz, wpisywać e-mail. Tylko prawdziwy, bo sprawdzę!

partner technologiczny: GetResponse

Każdy może pomóc pszczołom, na przykład poprzez zakładanie mini łąk kwietnych czy sadzenie w swoich ogrodach lub w donicach na balkonach roślin przyjaznych zapylaczom, takich jak: lawenda, kocimiętka, róża, bez, mięta czy bazylia. Te kwiaty i zioła przybliży ekspert w tej dziedzinie – Maja Popielarska, która poprzez filmy i posty na social mediach podzieli się wiedzą na temat ich uprawy i pielęgnacji. Niektóre z tych roślin zostały wykorzystane ponadto do stworzenia limitowanych produktów na potrzeby akcji.

Lemoniady Letnie jabłko to sezonowa oferta Braci Sadowników na ciepłe i słoneczne dni, która dostępna jest już kolejny rok. Tego lata pojawiła się w 3 orzeźwiających smakach: ogórek z miętą, wiśnia z lawendą i nowość – truskawka z bazylią. Od lipca dostępna będzie również limitowana kwiatowa edycja gazowanych napojów bez dodatku cukru Musujące jabłko: z kwiatem bzu, z różą, z lawendą.

Bracia i Maja dla pszczół 

Za koncepcją akcji stoi zespół marketingowy Braci Sadowników, który sprawuje także nad nią nadzór.

– Jest to pierwsza taka nasza kampania i zależało nam na tym, aby samodzielnie poprowadzić projekt. Pszczoły są nam szczególnie bliskie, dlatego cała koncepcja wyszła od nas, z naszej wewnętrznej potrzeby dbania o nie i inne owady zapylające - mówi Aleksandra Głuchowska, Członek Zarządu odpowiedzialna za Marketing i Innowacje.

Wystarczyły tylko 3 miesiące, aby pomysł przerodził się w gotową kampanię. W jej ramach, jako launch akcji, powstał film z udziałem jednego z Braci oraz Mai Popielarskiej.

– Bracia są specjalistami od jabłek, więc wiedzieliśmy, że do pomocy pszczołom na tak dużą skalę potrzebujemy wsparcia innego eksperta, takiego od kwiatów. Zaprosiliśmy do współpracy zatem królową ogrodów i łąk – Maję Popielarską. Maja odwiedziła nas również w sadzie w Śmiłowicach – w okresie kwitnienia jabłoni, tym samym intensywnej pracy pszczół. Nagranie z tej wizyty można obejrzeć na naszych kanałach social media, a także platformie YouTube – tak o kampanii mówi Adam Jędrzejski, jeden z Braci Sadowników.

Za produkcję wideo odpowiada “Kręcę sobie” Rafała Gralińskiego. Kreacja kampanii jest autorstwa agencji Studio Otwarte. Public relations i influencer marketingiem zajmuje się natomiast agencja PR Lovin’.

Łąki kwietne – na ratunek pszczołom

Zanieczyszczenia powietrza, zmiany klimatyczne i coraz mniejsza ilość zielonych przestrzeni w bardzo niekorzystny sposób wpływają na przetrwanie pszczół. Owady zapylające zwiększają plony nawet o 75%, a największą grupę wśród tych owadów stanowią właśnie pszczoły miodne i pszczoły dzikie. Ich brak oznacza mniejsze plony, a to przekłada się na niewystarczającą ilość naszych ulubionych warzyw i owoców.

– Prawie 80% tego, co jemy, jest zapylane przez pszczoły miodne, dzikie pszczoły i inne owady zapylające. I my naprawdę możemy im pomóc, m.in. zapewniając pokarm. A zrobimy to poprzez sadzenie kwitnących roślin przyjaznych zapylaczom – mówi Maja Popielarska.

Pszczoły, zbierając nektar kwiatowy, który jest ich pożywieniem, umożliwiają kwiatom proces zapylenia. Jest to przeniesie się pyłku z pylników rośliny na znamię słupka, które umożliwia roślinom wydanie owoców i nasion. W przypadku wielu roślin zapylenie jest możliwe tylko przy udziale owadów. Brak pszczół przekłada się na mniejszą liczbę owoców i nasion, drobniejsze i mało kształtne owoce, niższe plony.

Pszczoły odgrywają więc kluczową rolę w świecie roślin. Bez nich nie cieszylibyśmy się widokiem kwiatów czy smakiem wielu owoców i warzyw.

W trosce o środowisko

Bracia Sadownicy od lat podejmują działania wspierające owady i ptaki, które odgrywają kluczową rolę w procesie produkcji zdrowych i pysznych jabłek. W swoim sadzie w Śmiłowicach zakładają budki lęgowe, karmniki i poidełka, tworząc dzięki temu bezpieczne miejsce dla ptaków. Te natomiast pomagają w naturalny sposób chronić jabłonie przed szkodnikami. W naturalnej ochronie wsparciem są również biedronki i inne owady, które zmniejszają ingerencję w ekosystem.

Najważniejszym sprzymierzeńcem pozostają jednak pszczoły, bez których uprawa jabłek ani innych owoców nie byłaby możliwa. Dlatego w Śmiłowicach istnieją specjalne pasy zieleni, dzikie jabłonie czy hotele, w których dzikie pszczoły mogą zostać na dłużej. Bracia Sadownicy ponadto współpracują z pszczelarzami i zapraszają do siebie okoliczne szkoły, żeby wszyscy pamiętali o pszczołach i o nie dbali.

Komentarze

Polecane

Dzięki, link został przesłany

Zamknij

Serdeńko!
Lubisz już nasz fanpage?

Wystarczy kliknąć:

zobacz nasz fanpage >> Zamknij

Niech zapisze się
do newslettera!

Zostaw e-mail
i powolutku strzałeczka na guziczek!

Zamknij