Ruszają zgłoszenia do XX edycji Konkursu „Świat Przyjazny Dziecku”

O autorze
3 min czytania 2021-07-19

Komitet Ochrony Praw Dziecka już po raz 20 rusza z wyjątkowym konkursem „Świat Przyjazny Dziecku”, w którym wyróżni produkty i miejsca mające pozytywny wpływ na bezpieczny rozwój dzieci, chroniące przed uzależnieniem internetowym. Już 26 lipca rusza możliwość zgłoszeń do XX edycji konkursu, w którym przewidziane są nowe kategorie i nowy sposób rejestracji.


W dzisiejszych czasach już nawet najmłodsi potrafią obsługiwać smartfona czy włączyć bajkę na tablecie. Problem uzależnienia dzieci od technologii dotyka coraz większą liczbę rodzin i często prowadzi do konfliktów oraz frustracji. Eksperci z zaniepokojeniem zwracają uwagę na statystyki przedstawiające czas spędzany przed ekranem przez młodych ludzi. Nadużywanie sprzętów elektronicznych wpływa negatywnie na mózg dziecka, utrudniając mu koncentrację i prowadząc do agresji. Szybki postęp technologii powoduje, że coraz więcej czynności wykonujemy przy pomocy urządzeń elektronicznych.

Badania wykazują, że mózg małego dziecka nie jest przygotowany na korzystanie z nowoczesnych urządzeń, a telewizja ma wręcz negatywy wpływ na rozwój dzieci poniżej drugiego roku życia. Zbyt długie przebywanie dziecka przed ekranem skutkuje nadpobudliwością, rozdrażnieniem i nerwowością, co sprawia, że organizowanie dzieciom rozrywki niezwiązanej z Internetem jest ważniejsze niż wcześniej.

Istotne, aby dziecko już od wczesnych lat rozwijało się i poznawało świat w oparciu o zabawki, książki i gry pobudzające jego kreatywność. Dzięki odpowiednio wybranym książkom, zabawkom, dorośli mogą umożliwić dzieciom rozwój poznawczy, społeczny i emocjonalny. Jak jednak, w  natłoku codziennych zajęć, wybrać odpowiednie zabawki? Na to pytanie odpowiada KOPD i Konkurs.

LinkedIn logo
Dziękujemy 90 000 fanom na LinkedInie. Jesteś tam z nami?
Obserwuj

Konkurs „Świat Przyjazny Dziecku” wychodzi naprzeciw potrzebom pracujących rodziców. Powstał z myślą o propagowaniu miejsc i produktów, które w pozytywny sposób wpływają na rozwój dziecka. Jednak cele konkursu są nie tylko edukacyjne, lecz również pomocowe.

Środki finansowe pozyskane z opłaty konkursowej zostaną w pełni przeznaczone na działania statutowe KOPD, obejmujące m.in.: bezpłatną pomoc prawną i psychologiczną, mediacje rodzinne, a także terapię psychologiczną dziecka i rodziny.

Słuchaj podcastu NowyMarketing

Do konkursu można zgłaszać książki, gry, zabawy, miejsca i wszelkie inicjatywy, wspomagające rozwój dzieci, nie tylko z bieżącego roku, ale i z lat poprzednich.

NowyMarketing logo
Mamy newsletter, który rozwija marketing w Polsce. A Ty czytasz?
Rozwijaj się

– Kolejna edycja konkursu napawa nas optymizmem, ze zniecierpliwieniem czekamy na pierwsze zgłoszenia. Każda edycja konkursu to szansa zarówno dla Kapituły, ale przede wszystkim dla rodziców, aby poznać przedmioty, które naprawdę pomogą im zagospodarować czas wolny dzieci w sposób rozwijający i produktywny. W tym roku postanowiliśmy rozszerzyć zgłoszenia o trzy nowe kategorie: pomoce i wyposażenia edukacyjne, psychomotoryczne wspieranie rozwoju, oraz nastolatki w czasach pandemiipodkreśla Magdalena Stachowiak-Alexandrowicz z KOPD.

Udział w konkursie umożliwia promocję nie tylko swoich produktów, ale i wartości, które wyznaje Komitet Ochrony Praw Dziecka. Daje także firmom liczne korzyści marketingowe i wizerunkowe, takie jak:

  • prawo do posługiwania się logotypem Komitetu Ochrony Praw Dziecka oraz nowym, specjalnie przygotowanym logotypem Konkursu „Świat Przyjazny Dziecku” na wyróżnionych lub nagrodzonych produktach. Logo KOPD jest rozpoznawalnym znakiem, a logo Konkursu zostało w tym roku odświeżone;
  • prawo do oznaczenia nagrodzonego produktu zaprojektowaną przez Komitet naklejką, informującą o wyróżnieniu w Konkursie – stanowi ona znak jakości pozwalający na lepsze wyeksponowanie produktu;
  • współpracę z Komitetem Ochrony Praw Dziecka w zakresie rozpowszechniania informacji o nagrodzonych i wyróżnionych produktach/miejscach/inicjatywach/ portalach;
  • możliwość promocji Państwa produktów na profilu FB i stronie internetowej KOPD (www.kopd.pl);
  • możliwość rozpowszechnienia informacji o Państwa produktach/miejscach/inicjatywach/portalach na łamach magazynów, pism, portali i mediów Partnerskich konkursu;
  • otrzymanie referencji/recenzji nagrodzonego lub wyróżnionego produktu/miejsca/inicjatywy/portalu w formie artykułu tematycznego przygotowanego przez eksperta – członka Kapituły lub psychologa z zespołu specjalistów KOPD;
  • otrzymanie recenzji napisanej przez Annę Oka – członkinię Kapituły na blogu zabawkator.pl;
  • Zorganizowanie konkursu internetowego z produktami przyjaznymi dzieciom;
  • otrzymanie pamiątkowego Dyplomu i Statuetki;
  • udział w uroczystej Gali kończącej XVI edycję Konkursu „Świat Przyjazny Dziecku” organizowanej w prestiżowej lokalizacji;
  • aktywny udział patronów w promowaniu produktów/usług.

Osoby zainteresowane mogą zgłaszać swoje produkty, miejsca, inicjatywy i portale do konkursów w terminie od 26 lipca do 10 grudnia 2021 roku, natomiast ostateczny werdykt przewidywany jest na marzec 2022 roku.

W tym roku Organizatorzy dodali opcję automatycznej rejestracji, która znacznie ułatwi zgłoszenia do konkursu. Wszystkie informacje: regulamin, ankieta, zamieszczone są na nowej, specjalnie utworzonej na potrzeby konkursu, stronie www.swiatprzyjaznydziecku.pl.

Jury z udziałem ekspertów gwarantuje wybór sprawdzonych sposobów na zorganizowanie jakościowego czasu dzieciom. Uroczysta gala i ogłoszenie wyników XX edycji konkursu zaplanowane jest na przełom maja i czerwca 2022 roku.

Wyjątkowa kapituła konkursu:

Artur Barciś, Małgorzata Janina Berwid, Magdalena Dulęba-Basior, Dorota Karbowska-Zawadzka, Mirosława Kątna, Magdalena Łazarkiewicz, Justyna Marszałkowska-Jakubik, Dorota Mazurek, Anna Oka, dr Aleksandra Piotrowska, Magdalena Stachowiak-Alexandrowicz, Katarzyna Stoparczyk, Anna Wakulak, prof. Mieczysław Wasilewski, Dorota Zawadzka

Link do laureatów poprzedniej edycji konkursu: https://swiatprzyjaznydziecku.pl/19-konkurs/