PKO Bank Polski promuje młodych artystów

Pressroom NowyMarketing
Tekst, który zaraz przeczytasz jest informacją prasową.
Redakcja nie ponosi odpowiedzialności za jego treść
PKO Bank Polski promuje młodych artystów

PKO Bank Polski, jako jeden z największych w kraju mecenasów kultury, wspiera i promuje polską sztukę najnowszą i twórczość młodych artystów. Dziś – ze względu na pandemię i głód powrotu do normalności – sztuka jest nam jeszcze bardziej potrzebna, a jej wsparcie jeszcze ważniejsze. Dlatego bank zdecydował się na zakup ponad 70 prac, które tworzą „Nową kolekcję na nowe 100-lecie PKO Banku Polskiego”. Zbiór prezentuje szerokie spektrum artystycznych form wyrazu – malarstwo, rzeźbę, rysunek, ale w pracach zobaczymy również inne środki ekspresji jak m.in. wideo, tkanina czy fotografia.


„Nowa kolekcja na nowe 100-lecie PKO Banku Polskiego”

Bank popularyzuje polskich młodych adeptów sztuki. Wyrazem tego jest stworzenie otwartej kolekcji dzieł pod hasłem „Nowa kolekcja na nowe 100-lecie PKO Banku Polskiego”. Jej zadaniem jest otwarcie przestrzeni dla poznania i promocji młodych artystów, wielowymiarowej narracji o teraźniejszości i przyszłości oraz pokazanie energii aktualnej sztuki polskiej.

W kolekcji znajduje się ponad 70 prac takich twórców, jak m.in.  Irmina Staś, Sebastian Krok, Robert Kuśmirowski, Martyna Ścibior, Krzysztof Franaszka czy Agnieszka Łukaszewska. Były one zaprezentowane widowni podczas jednej z tak niewielu wystaw w 2020 roku „Newcomers” w warszawskim Koneserze.

Sztuka powraca – postpandemiczna wystawa „Estetyczna drapieżność” Martyny Ścibior

Po prawie dwóch ciemnych latach pandemii nadchodzi energetyczna czerwień – widać to zarówno w sztuce, jak i w… manicure wielu kobiet, które malują swoje paznokcie kolorowymi lakierami. Tymi samymi lakierami tworzy swoje prace Martyna Ścibior, młoda artystka, której obrazy znajdują się w Nowej Kolekcji Sztuki PKO Banku Polskiego. Do końca lipca br. można oglądać wystawę prac artystki pod hasłem „Estetyczna drapieżność” w warszawskiej Galerii Wizytującej.

Martyna Ścibior pokazuje swoje prace z ostatnich dwóch lat, wszystkie malowane w pandemii. Prawie cały ten okres malarka przebywała w swoim wiejskim domu na Lubelszczyźnie. Jak sama przyznaje – spędzała ten czas w zasadzie tylko w swojej pracowni. Wpływ izolacji widać w jej sztuce, a abstrakcyjne kompozycje artystki są przepełnione emocjami. Zdecydowana większość prac z pandemii to płótna ciemne, czasem nawet mroczne, choć na niektóre malarka wprowadziła delikatne kolorowe refleksy, jakby chciała przez to powiedzieć, że nadzieja umiera ostatnia. Licząc na to, że jeszcze będzie normalnie, Ścibior dotrwała do bezpieczniejszych czasów. Wyraźnie widać to w ostatniej pracy z tego roku, która kompozycją i kolorystyką znacząco odbiega od pozostałych. Czerwony obraz jest symbolicznym wyjściem z pandemicznej czerni, która zdominowała ostatni okres twórczości artystki.

Sztuka to nie tylko malarstwo – wyjątkowe rysunki długopisami Marty Fic

Szybkie, schematyczne rysunki kolorowymi długopisami są znakiem rozpoznawczym Marty Fic. Artystka szkicuje fantastyczne scenki lub zwykłe sytuacje z dnia codziennego. Jest marzycielką, a wytwory własnej wyobraźni uwiecznia w swoich pracach. Nie jest to jednak malarstwo olejne, czy nawet grafika komputerowa. Artystka wybrała inną, z pozoru banalną formę.

– Sztuka to nie tylko malarstwo i rzeźba. Możemy odkrywać sztukę w różnych elementach, osobach, rzeczach. Może to być każdy bazgroł, w którym ktoś dostrzeże coś nowego. Sztuka zależy przede wszystkim od tego, jak czujemy – tłumaczy Marta Fic.

Artystka ukończyła malarstwo na Wydziale Artystycznym UMCS w Lublinie. To jednak rysunek zawładnął jej sercem i umysłem – ta forma wypowiedzi artystycznej najbardziej oddaje to, co chciałaby przekazać swoją twórczością. Pierwsze prace zamieszczała w wirtualnych galeriach, takich jak Truml, Variart i Digart. Później jej rysunki pokazywały tradycyjne galerie m.in. Galeria Biała w Lublinie, Państwowa Galeria Sztuki w Sopocie czy Fundacja Galerii Foksal w Warszawie. Od 2020 r. seria jej 24 rysunków „Nic się nie stanęło, wszystko siadło” jest w zbiorach Nowej Kolekcji na Nowe 100-lecie PKO Banku Polskiego.

Sztuka ponownie przenosi się na YouTube – zobacz wywiady z artystami

To właśnie od Marty Fic PKO Bank Polski rozpoczyna serię wywiadów z młodymi artystami, którym będą towarzyszyć poświęcone im materiały wideo. Pierwszy z nich można obejrzeć na kanale YouTube banku: Nowa Kolekcja na Nowe 100-lecie – Marta Fic.

„Artystka. Anna Bilińska 1854-1893” w Muzeum Narodowym w Warszawie

Do 10 października 2021 r. możemy również oglądać wystawę przybliżającą wybitną polską artystkę – Annę Bilińską, która była pierwszą rodzimą malarką o międzynarodowym rozgłosie. Głównym wątkiem wystawy prezentowanej w Muzeum Narodowym w Warszawie  jest kariera artystyczna Anny Bilińskiej, wiodąca od pierwszych prób malarskich poprzez naukę w paryskiej Académie Julian ku udziałowi w najważniejszych międzynarodowych wystawach sztuki. Na ekspozycji zobaczymy blisko 120 jej obrazów olejnych, akwareli, pasteli i rysunków. Towarzyszyć  im  będzie katalog wszystkich dzieł artystki.

PKO Bank Polski od lat współpracuje z Muzeum Narodowym w Warszawie uczestnicząc w wielu ważnych przedsięwzięciach, które budują nasze dziedzictwo kulturowe. Do takich należy otwarta właśnie wystawa. Bank wspiera rozwój polskiej kultury, także poprzez tworzenie własnej kolekcji sztuki współczesnej z dziełami najwybitniejszych artystów. Po raz pierwszy zaprezentowaliśmy te zbiory na wyjątkowej ekspozycji z okazji 100-lecia banku, zorganizowanej właśnie w stołecznym Muzeum Narodowym mówi Lidia Stefanowska, dyrektor Zbiorów Bankowych w PKO Banku Polskim.

Komentarze

Polecane

Dzięki, link został przesłany

Zamknij

Serdeńko!
Lubisz już nasz fanpage?

Wystarczy kliknąć:

zobacz nasz fanpage >> Zamknij

Niech zapisze się
do newslettera!

Zostaw e-mail
i powolutku strzałeczka na guziczek!

Zamknij