VPN — Co to jest virtual private network i dlaczego jest nam potrzebny?

VPN — Co to jest virtual private network i dlaczego jest nam potrzebny?

Dlaczego Facebook, Twitter, Instagram czy Reddit są darmowe? Dlaczego możemy bezpłatnie korzystać z wyszukiwarki Google? Jak to jest możliwe, że giganci BigTech zarabiają miliardy dolarów rocznie, choć nie pobierają opłat za swoje usługi?

Odpowiedź jest bardzo prosta – Google, Facebook, Twitter i wszyscy pozostali zarabiają na reklamach. Dzięki spersonalizowanym reklamom te serwisy są w stanie dostarczać reklamodawcom jakościowy ruch na stronę, który generuje sprzedaż.

Wszystkie wymienione podmioty gromadzą i przetwarzają nasze dane.

Są ludzie nieświadomi zagrożenia, święcie przekonani, że mogą być anonimowi w Internecie, jeśli tylko włączą tryb incognito. Są inni ludzie, którzy wiedzą o gromadzeniu i przetwarzaniu danych, i godzą się na nie w zamian za możliwość darmowego korzystania z serwisów.

I są posiadacze VPN-ów.

Co to jest VPN?

VPN, czyli virtual private network, to system, w którym dane, jakie wysyłasz i odbierasz z Internetu, są przesyłane przez serwer VPN, gdzie są szyfrowane. Jeśli nie korzystasz z usługi VPN, Twoje dane są praktycznie ogólnodostępne. Widzi je Twój dostawca usług internetowych, wyszukiwarka, algorytmy portali, z których korzystasz i przede wszystkim cyberprzestępcy.

Korzystanie z VPN, jak nazwa wskazuje, zapewnia prywatność. Kiedy korzystasz z aplikacji VPN, twój dostawca usług widzi jedynie, że korzystasz z Internetu. Nie wie, kiedy, gdzie, jak ani co robisz. Ma to znaczenie np. w kontekście dostępu do danych, logów, czy historii przeglądania na żądanie Policji czy służb bezpieczeństwa. Gdy nie korzystasz z usług VPN, dane gromadzone przez dostawcę usług na twój temat są dostępne online za pomocą tzw. bezpiecznego połączenia. Gdy masz włączoną usługę VPN, dane, które trafiają do dostawców usług i właścicieli stron internetowych są zaszyfrowane. Wówczas służby bezpieczeństwa muszą wystąpić do VPN-u z prośbą o udostępnienie danych. Chyba że dany VPN prowadzi tzw. no-logs policy (jak np. Surfshark) i jedyne, co przetwarza, to e-mail oraz hasło użytkownika. Można powiedzieć, że używanie VPN to jak posiadanie prywatnego ochroniarza, przez którego wszyscy muszą przechodzić do Ciebie.

Podstawowe funkcje sieci VPN

Tylko co czwarty Polak potrafi wskazać więcej niż jedną funkcję VPN-u. Jedynie 13% Polaków korzysta z takiego programu. Nieznajomość tematu wynika po części z nieświadomości zagrożeń, jakie czyhają na nas w sieci. W końcu hakera nie widać, prawda? Wirtualnych pieniędzy też nie widać. Szczególnie wtedy, gdy znikną z konta.

Jak działa VPN i dlaczego warto go mieć? Oto podstawowe funkcje wirtualnej sieci prywatnej.

Szyfrowane połączenie

Masz dość tego, że giganci BigTech zaglądają Ci przez ramię? VPN ukrywa i szyfruje informacje na Twój temat, Twoją aktywność, historię przeglądania itd. Szyfrowanie tych informacji sprawia, że firmy i strony internetowe nie wiedzą o Tobie prawie nic.

Możesz zmienić swój adres IP

Adres IP połączenia to Twój podpis w sieci. Użycie serwera VPN zmienia lub ukrywa ten podpis. Możliwość zmiany adresu IP pozwoli Ci uzyskać dostęp do różnych stron, gdzie masz bana na IP. Możesz też współdzielić komputer z domownikami bez obaw o bana za multikonto, jeśli będziecie korzystać z różnych adresów IP.

Zmiana lokalizacji

Zdarzyło Ci się kiedyś rozmawiać o tym, co by tu zjeść na kolację, a potem widzieć reklamy pizzerii na telefonie? Czy to czary, że na reklamie była knajpa z Twojego miasta? Nie, ale połączenie z serwerem VPN udaremni reklamodawcom takie podchody. Możesz też ustawić sobie, że mieszkasz w kompletnie innym kraju, jeśli chcesz mieć dostęp do treści zablokowanych w twoim kraju.

Brak reklam

Mało tego, używanie wirtualnej sieci prywatnej działa jak ulepszony AdBlock. Nie tylko wyszukiwarka czy portal nie będą miały dostępu do Twojej lokalizacji i preferencji, ale jeszcze nie wyświetlą Ci większości reklam.

Omijanie cenzury w Internecie

Jest to szczególnie widoczne w przypadku systemu Wielkiej Chińskiej Zapory Sieciowej. VPN zapewnia ominięcie krajowych blokad.

Ochrona przed cyberatakami

Według badania przeprowadzonego przez Surfshark 77% osób nie potrafi wskazać próby phishingu. VPN ochroni Cię przed nimi.

Bezpieczeństwo podczas używania publicznej sieci Wi-Fi

Czy często używasz hotspotów? Jest wiadome, że te sieci nie dysponują najlepszą ochroną. VPN zabezpieczy Twoje połączenie z publiczną siecią Wi-Fi.

Własna sieć VPN

Konfiguracja własnej sieci VPN pozwoli Ci na korzystanie z zasobów lokalnych z dowolnego miejsca.

Bardziej stabilne połączenie

VPN udzieli Ci połączenia ze swoich serwerów na całym świecie, w momencie gdy serwer Twojego dostawcy usług internetowych niedomaga,

Mniejszy ping w grach online

Jeśli dużo grasz w strzelanki FPS lub dynamiczne gry MOBA, kilka dodatkowych milisekund może Ci dać sporą przewagę. W połączeniu ze stabilnym Internetem ta funkcja zapewni komfort i spokój podczas grania w gry.

Jaka jest przyszłość VPN-ów? Konkluzja

Podstawowe funkcje VPN mają przede wszystkim zapewnić użytkownikowi VPN-u prywatność oraz redukcję liczby reklam. To właśnie te dwie rzeczy leżą u podstaw zarobków branży BigTech. Jesteśmy więc prawie pewni, że giganci będą walczyć z VPNami poprzez np. blokowanie swoich zasobów.

My wiemy jednak, że na końcu zawsze jest użytkownik, a jego popyt kreuje podaż. Im bardziej BigTech będzie nam czegoś zakazywać, tym bardziej my będziemy tego chcieli. W sytuacji, gdy zablokują swoje zasoby dla użytkowników VPN-ów, Ci przestaną korzystać z tych zasobów. Liczba użytkowników spadnie, wraz z nią ekspozycja na reklamy, a następnie zarobki. Chcąc nie chcąc, łasi na nasze dane elektroniczni magnaci będą musieli się ugiąć.

Liczba cyberataków z każdym dniem rośnie, a technologia blokująca reklamy jest wręcz rekomendowana przez NSA i CIA. Naszym zdaniem za kilka dekad VPN będzie standardem w życiu człowieka, tak jak dzisiaj jest to posiadanie telefonu lub Internetu.

FAQ – najczęściej zadawane pytania o to, czym jest VPN

Jak działa wirtualna sieć prywatna?

Celem zapewnienia prywatności, przesyłane dane przechodzą za każdym razem przez serwery VPN, gdzie są szyfrowane.

Ile kosztuje VPN?

Jeżeli uda Ci się trafić na promocję, możesz mieć dostęp do sieci VPN za kilka złotych miesięcznie.

 

Artykuł powstał we współpracy z SurfShark.

Polecane

Dzięki, link został przesłany

Zamknij

Serdeńko!
Lubisz już nasz fanpage?

Wystarczy kliknąć:

zobacz nasz fanpage >> Zamknij

Niech zapisze się
do newslettera!

Zostaw e-mail
i powolutku strzałeczka na guziczek!

Zamknij