Direct mail: tajna broń marketera. Raport z badania ARC Rynek i Opinia

Pressroom NowyMarketing
Tekst, który zaraz przeczytasz jest informacją prasową.
Redakcja nie ponosi odpowiedzialności za jego treść
Direct mail: tajna broń marketera. Raport z badania ARC Rynek i Opinia

Direct mail, czyli dostarczane bezpośrednio do skrzynki odbiorcy papierowe ulotki, katalogi, gazetki i przesyłki, to wciąż jedna z najskuteczniejszych form marketingu – kontakt z tego rodzaju medium to konwersja na sprzedaż na poziomie 69%.

– Kolejny raz zbadaliśmy stosunek Polaków do drukowanych materiałów marketingowych i kolejny raz okazało się, że direct mail to bardzo skuteczne, acz niedoceniane przez marketerów narzędzie. W dobie wszechobecnej komunikacji online, fizyczna gazetka czy ulotka dostarczona wprost do skrzynki pozwala potencjalnemu klientowi na kontakt z informacją w dogodnym dla niego momencie, a dodatkowo pozbawiona jest konieczności natychmiastowego podjęcia decyzji. Być może właśnie z tych dwóch cech wynika niesłabnąca popularność tych materiałów – diagnozuje Eliza Bajer, menedżer ds. rynku Direct Mail z Polskiego Stowarzyszenia Marketingu SMB.

Halo, bileciki do kontroli!

Pełną treść dostaniesz bez grosza,
ale musisz być w naszym newsletterze.

Raz, raz, wpisywać e-mail. Tylko prawdziwy, bo sprawdzę!

partner technologiczny: GetResponse

Przeprowadzone badanie było kolejnym z cyklu, a jego wyniki nie różnią się znacząco od poprzednich. Podobnie jak to miało miejsce w poprzedniej edycji, aż ⅔ Polaków deklaruje, że w ciągu 12 poprzedzających badanie miesięcy zetknęło się z materiałami direct mail. Najwięcej osób – bo aż 57% – miało styczność z ulotkami i gazetkami reklamowymi. Z kolei listy reklamowe otrzymał co piąty dorosły Polak.

Dla większości badanych taka forma przekazu marketingowego jest bardzo skuteczna - aż 69% badanych zadeklarowało, że kontakt z materiałem reklamowym przełożył się na sprzedaż. Materiały direct mail są też najbardziej wiarygodnym i budzącym zaufanie kanałem dla treści marketingowych – z tym ostatnim stwierdzeniem zgodziło się 34% badanych. Dla porównania reklamy w mediach społecznościowych są wiarygodne dla 24% badanych, a maile reklamowe – tzw. emailingi – dla 21%.

Jeśli chodzi o ilość czasu i uwagę, jaką poświęcamy przekazowi reklamowemu, to nadal królują reklamy kinowe z wynikiem 36%. Jednak tylko o 1 punkt procentowy mniej notują listy z zawartością reklamową, zaś ulotki, gazetki reklamowe i katalogi wrzucane do skrzynki pocztowej zostały wskazane przez 28% badanych.

Badanie potwierdziło duży potencjał personalizowanych listów reklamowych, które są uznawane za jedną z najbardziej wiarygodnych form przekazu reklamowego. Aż ¾ Polaków sprawdza swoją skrzynkę pocztową kilka razy w tygodniu, a ponad połowa (53%) deklaruje, że takie przesyłki skłaniają do zapoznania się z ofertą. Dla 55% respondentów przesłane w takich listach kupony to silny bodziec do zakupu

– 43% badanych uważa, że sklepy powinny wydawać, papierowe gazetki promocyjne; 42% uważa je za potrzebne źródło informacji, a 40% deklaruje, że produkty zamieszczane w gazetkach inspirują do zakupów. To nie są liczby, obok których marketer może przechodzić obojętnie. Gazetka, ale też szerzej direct mail, to jedno z tych narzędzi marketingowych, które pozwala nam na zapoznanie się z informacją na naszych zasadach i właśnie w tym upatrywał/upatrywałabym popularności tej formy komunikacji wśród konsumentów – podsumowuje Przemysław Mielczarek, kierownik Zespołu Badawczego ARC Rynek I Opinia.

Badanie zostało wykonane metodą CAWI na reprezentatywnej próbie N=1046 Polaków w wieku od 18 do 65 lat. Respondentów rekrutowano z panelu badawczego ARC Rynek i Opinia. Zrealizowano również dodatkowe wywiady z osobami, które w ciągu ostatniego roku zetknęły się z ulotkami i gazetkami papierowymi wrzucanymi do skrzynki pocztowej – łączna liczba wywiadów z takimi osobami wynosi 923. W ramach tej grupy znalazły się również osoby mające styczność z listami reklamowymi.

Szczegółowe dane dotyczące wniosków oraz wiele cennych informacji w pełnej wersji badania, do pobrania na stronie: smb.pl/news/badanie-rady-ds-rynku-dm-stosunek-polakow-do-drukowanych-materialow-marketingowych-2021.

Polecane

Dzięki, link został przesłany

Zamknij

Serdeńko!
Lubisz już nasz fanpage?

Wystarczy kliknąć:

zobacz nasz fanpage >> Zamknij

Niech zapisze się
do newslettera!

Zostaw e-mail
i powolutku strzałeczka na guziczek!

Zamknij