Francja wprowadza zakaz pakowania owoców i warzyw w plastik

Francja wprowadza zakaz pakowania owoców i warzyw w plastik

Nowe regulacje obejmują około 30 produktów, jednak Francja zapowiada, że z czasem zakazane będzie pakowanie w plastik wszystkich owoców i warzyw w tym kraju.

Kilka miesięcy temu Hiszpania wprowadziła zakaz pakowania świeżych produktów do plastikowych opakowań. Na podobny krok zdecydowała się właśnie Francja, zakazując pakowania w plastikowe woreczki m.in. jabłek, bananów, pomidorów czy bakłażanów.

Halo, bileciki do kontroli!

Pełną treść dostaniesz bez grosza,
ale musisz być w naszym newsletterze.

Raz, raz, wpisywać e-mail. Tylko prawdziwy, bo sprawdzę!

partner technologiczny: GetResponse

Łącznie na liście znajduje się 30 produktów, jednak Francja zapowiada, że na tym nie koniec. W kolejnych latach do listy „zakazanych produktów” dołączą kolejno m.in. pomidory koktajlowe, brzoskwinie, sałata, pieczarki, a także truskawki czy maliny. Finalnie Francja planuje do 2026 roku wprowadzić całkowity zakaz stosowania plastikowych opakowań na produkty z działu warzyw i owoców.

Prezydent Emmanuel Macron nazywa to „prawdziwą rewolucją” i podkreśla, że wprowadzone zakazy przyczynią się do ograniczenia zużycia jednorazowych plastikowych opakowań nawet o miliard rocznie.

– Codziennie zużywamy skandaliczną liczbę jednorazowych opakowań z plastiku. Ustawa o gospodarce w obiegu zamkniętym ma na celu ograniczenie ich zużycia i zastąpienia opakowaniami wielokrotnego użytku lub nadającymi się do recyklingu – twierdzi francuskie Ministerstwo ds. Przemian Ekologicznych i Solidarnościowych.

Nowe regulacje to jeden z kroków, jakie Francja podejmuje w ostatnim czasie w walce z plastikiem. W branży gastronomicznej z tego kraju zniknęły już plastikowe kubki, słomki, sztućce i opakowania jedzenia na wynos. Co więcej, sieci fastfoodowe są zobowiązane do wycofania ze sprzedaży plastikowych zabawek dołączanych do niektórych pozycji z menu lokali. We francuskich miastach mają pojawić się także publiczne krany z pitną wodą, co z kolei ma na celu ograniczenie kupowania butelkowanej wody.

PS
Firmy PepsiCo Polska i Auchan Retail Polska postawiły w sklepach sieci recyklomaty, czyli urządzenia do przetwarzania plastikowych butelek oraz nakrętek z tworzywa sztucznego.

PS 2
Pepsi to jedna z pierwszych dużych marek napojów gazowanych w Polsce, której wszystkie butelki będą produkowane z plastiku pochodzącego w 100% z recyklingu

Polecane

Dzięki, link został przesłany

Zamknij

Serdeńko!
Lubisz już nasz fanpage?

Wystarczy kliknąć:

zobacz nasz fanpage >> Zamknij

Niech zapisze się
do newslettera!

Zostaw e-mail
i powolutku strzałeczka na guziczek!

Zamknij