Facebook i Twitter wprowadzają specjalne funkcje bezpieczeństwa dla obywateli Ukrainy

Facebook i Twitter wprowadzają specjalne funkcje bezpieczeństwa dla obywateli Ukrainy

W obliczu wojny w Ukrainie platformy mediów społecznościowych udostępniają użytkownikom z tego kraju specjalne opcje dotyczące ochrony profili. Facebook uruchamia dodatkowo Centrum Operacji Specjalnych umożliwiające monitorowanie sytuacji w czasie rzeczywistym.

Meta udostępniła specjalną funkcję „Lock profile”, dzięki której ukraińscy użytkownicy serwisu mogą blokować swoje profile na Facebooku ze względów bezpieczeństwa. Jest to szczególnie przydatne rozwiązanie dla osób bardziej narażonych na ataki w sieci – działaczy politycznych, dziennikarzy czy aktywistów rozpowszechniających informacje w czasach kryzysu. Podobne rozwiązanie, zwiększające poziom bezpieczeństwa i prywatności, było wprowadzone w minionym roku dla Afgańczyków, po przejęciu ich kraju przez talibów.

Halo, bileciki do kontroli!

Pełną treść dostaniesz bez grosza,
ale musisz być w naszym newsletterze.

Raz, raz, wpisywać e-mail. Tylko prawdziwy, bo sprawdzę!

partner technologiczny: GetResponse

Gdy profil danej osoby jest zablokowany, użytkownicy, którzy nie są ich znajomymi, nie mogą pobierać ani udostępniać zdjęcia profilowego oraz przeglądać postów na osi czasu – wyjaśnia Nathaniel Gleicher, head of security policy, Facebook.

Dodatkowo na platformie społecznościowej zostało uruchomione „Centrum Operacji Specjalnych” do monitorowania sytuacji w Ukrainie.

Centrum Operacji Specjalnych jest obsadzone przez ekspertów (w tym native speakerów mówiących po rosyjsku, ukraińsku i angielsku), dzięki czemu możemy dokładnie monitorować sytuację i działać tak szybko, jak to możliwe – dodaje.

Nathaniel Gleicher opisał w swoich mediach społecznościowych w kilkunastu postach, jak uruchomić nowe funkcje bezpieczeństwa i gdzie szukać aktualnych, sprawdzonych informacji.

Z kolei Twitter opublikował wskazówki wyjaśniające, jak użytkownicy mogą dezaktywować lub zabezpieczyć swoje konta przed włamaniami, jak upewniać się, że ich tweety są prywatne, a także co zrobić, gdy konto zostanie zhakowane. Użytkownicy otrzymali także wskazówki, jak całkowicie wyłączyć śledzenie lokalizacji na smartfonie.

Posty dotyczące bezpieczeństwa w social mediach pojawiły się w języku ukraińskim, angielskim i rosyjskim.

Serwisy społecznościowe stoją obecnie przed wyzwaniem, jakim jest walka ze zwiększoną liczbą fake newsów. Według Cyabra, platformy monitorującej dezinformację, 56% wszystkich treści o Ukrainie na Facebooku i Twitterze w ciągu ostatnich dwóch tygodni zostało utworzonych przez „nieautentyczne profile”.

PS
Operatorzy komórkowi wprowadzili bezpłatne połączenia do Ukrainy i dodatkowe pakiety danych, aby ułatwić kontakty mieszkającym w Polsce Ukraińcom z ich rodzinami i bliskimi pozostającymi w kraju.

Polecane

Dzięki, link został przesłany

Zamknij

Serdeńko!
Lubisz już nasz fanpage?

Wystarczy kliknąć:

zobacz nasz fanpage >> Zamknij

Niech zapisze się
do newslettera!

Zostaw e-mail
i powolutku strzałeczka na guziczek!

Zamknij