Meta udostępniła specjalną funkcję „Lock profile”, dzięki której ukraińscy użytkownicy serwisu mogą blokować swoje profile na Facebooku ze względów bezpieczeństwa. Jest to szczególnie przydatne rozwiązanie dla osób bardziej narażonych na ataki w sieci – działaczy politycznych, dziennikarzy czy aktywistów rozpowszechniających informacje w czasach kryzysu. Podobne rozwiązanie, zwiększające poziom bezpieczeństwa i prywatności, było wprowadzone w minionym roku dla Afgańczyków, po przejęciu ich kraju przez talibów.
Gdy profil danej osoby jest zablokowany, użytkownicy, którzy nie są ich znajomymi, nie mogą pobierać ani udostępniać zdjęcia profilowego oraz przeglądać postów na osi czasu – wyjaśnia Nathaniel Gleicher, head of security policy, Facebook.
Zobacz również
Dodatkowo na platformie społecznościowej zostało uruchomione „Centrum Operacji Specjalnych” do monitorowania sytuacji w Ukrainie.
Centrum Operacji Specjalnych jest obsadzone przez ekspertów (w tym native speakerów mówiących po rosyjsku, ukraińsku i angielsku), dzięki czemu możemy dokładnie monitorować sytuację i działać tak szybko, jak to możliwe – dodaje.
Nathaniel Gleicher opisał w swoich mediach społecznościowych w kilkunastu postach, jak uruchomić nowe funkcje bezpieczeństwa i gdzie szukać aktualnych, sprawdzonych informacji.
Movember/Wąsopad: jak marki zachęcają do profilaktyki męskich nowotworów [PRZEGLĄD]
2/ Last night, we also took steps to help people in region protect themselves online. We’ve launched a new feature in Ukraine that allows people to lock their profile to provide an extra layer of privacy and security. — Nathaniel Gleicher (@ngleicher) February 24, 2022
Słuchaj podcastu NowyMarketing
Z kolei Twitter opublikował wskazówki wyjaśniające, jak użytkownicy mogą dezaktywować lub zabezpieczyć swoje konta przed włamaniami, jak upewniać się, że ich tweety są prywatne, a także co zrobić, gdy konto zostanie zhakowane. Użytkownicy otrzymali także wskazówki, jak całkowicie wyłączyć śledzenie lokalizacji na smartfonie.
Posty dotyczące bezpieczeństwa w social mediach pojawiły się w języku ukraińskim, angielskim i rosyjskim.
When using Twitter in conflict zones or other high-risk areas, it’s important to be aware of how to control your account and digital information. Every situation is different, so here are some things to consider: — Twitter Safety (@TwitterSafety) February 24, 2022
Serwisy społecznościowe stoją obecnie przed wyzwaniem, jakim jest walka ze zwiększoną liczbą fake newsów. Według Cyabra, platformy monitorującej dezinformację, 56% wszystkich treści o Ukrainie na Facebooku i Twitterze w ciągu ostatnich dwóch tygodni zostało utworzonych przez „nieautentyczne profile”.
PS
Operatorzy komórkowi wprowadzili bezpłatne połączenia do Ukrainy i dodatkowe pakiety danych, aby ułatwić kontakty mieszkającym w Polsce Ukraińcom z ich rodzinami i bliskimi pozostającymi w kraju.