W Mapach Google pojawiają się panoramiczne zdjęcia zniszczonych miast w Ukrainie

W Mapach Google pojawiają się panoramiczne zdjęcia zniszczonych miast w Ukrainie
Google nawiązało współpracę z Ministerstwem Spraw Wewnętrznych Ukrainy w celu udostępnienia obrazów zdewastowanej Ukrainy. W aplikacji pojawią się panoramiczne zdjęcia ukazujące zniszczenia dokonane w ostatnich tygodniach przez Rosjan.
O autorze
1 min czytania 2022-04-11

fot. Ministerstwo Spraw Wewnętrznych Ukrainy

Celem projektu jest udokumentowanie skutków militarnej agresji Rosji na Ukrainę oraz uświadomienie jak największej liczby osób o aktualnej sytuacji za naszą wschodnią granicą. Dzięki temu rozwiązaniu osoby, które zostały zmuszone do ucieczki z Ukrainy, będą mogły uzyskać dokładne informacje na temat stanu miejscowości, w których znajdowały się ich domy czy miejsca pracy.

W popularnej aplikacji służącej m.in. do śledzenia natężenia ruchu ulicznego i wyszukiwania obiektów na terenie całego świata zostaną udostępniane aktualne obrazy pochodzące z miast i wsi Ukrainy. Użytkownicy Google Maps mogą zobaczyć zdjęcia w wersji panoramicznej wykonane za pomocą dronów.

Jako pierwsze jeszcze w tym tygodniu pojawią się zdjęcia ze zniszczonego Irpienia – miasta które zostało wyzwolone przez siły ukraińskie 28 marca.

LinkedIn logo
Dziękujemy 90 000 fanom na LinkedInie. Jesteś tam z nami?
Obserwuj
Ten projekt rozpoczął się od wyzwolonego miasta Irpień. Do pracy przystąpiło kilka zespołów – chcemy objąć wszystkie najbardziej zniszczone miasta. Cały świat powinien zobaczyć, jak wyglądały wcześniej i co z nimi zrobił agresor – powiedział Ihor Bondarenko, wiceminister spraw wewnętrznych Ukrainy.

Celem projektu jest także umożliwienie analizy obecnego stanu ukraińskich miejscowości, a dzięki temu lepsza koordynację działań pomocowych. Google udostępni również specjalną usługę dla funkcjonariuszy organów ścigania oraz ratowników.

Słuchaj podcastu NowyMarketing

Przypomnijmy, że już w pierwszych dniach wojny Google zaangażowało się w pomoc Ukrainie. W aplikacji Mapy wyłączono dane o ruchu na żywo w tym kraju. W ten sposób uniemożliwiono sprawdzanie, jak wielu ludzi gromadzi się w danej lokalizacji oraz jak duże jest natężenie ruchu, co stanowiło utrudnienie w nawigowaniu dla rosyjskich oddziałów.

NowyMarketing logo
Mamy newsletter, który rozwija marketing w Polsce. A Ty czytasz?
Rozwijaj się

Jednak kolejne działania giganta technologicznego w związku z wojną w Ukrainie wywołały krytykę wśród internautów. W Google Maps wyłączono możliwość dodawania recenzji do niektórych miejsc w Rosji, a tym samym zniknęły „opinie” opisujące sytuację w Ukrainie, które miały „otworzyć oczy” Rosjanom i przekazać im prawdę o wojnie. Co więcej, niedawno w aplikacji zniknęła możliwość wystawiania opinii na temat wielu sklepów Leroy Merlin położonych na terenie Polski, co odebrano jako celowe działanie zakłócające bojkot sieci.