Nowa moneta od NBP i nowa wpadka. Tym razem wyśmiano użyty font Comic Sans

Nowa moneta od NBP i nowa wpadka. Tym razem wyśmiano użyty font Comic Sans

5 maja wyemitowano nową monetę okolicznościową upamiętniającą wybitnego polskiego ekonomistę Jana Stanisława Lewińskiego. Edycja faktycznie będzie wyjątkowa - jest to chyba pierwsza moneta, na której tekst jest zapisany słynnym Comic Sansem.

Wydawałoby się, że kolekcjonerskie monety powinny mieć pewien „ciężar gatunkowy" – głównie dlatego, że ich funkcją jest godne reprezentowanie uwiecznionej na niej postaci i kultywowanie pewnej tradycji, rozpowszechnianie wiedzy o historii i kultury. Biorąc pod uwagę takie założenia, nic dziwnego, że duże kontrowersje budziła jakiś czas temu moneta „Ochrona polskiej granicy wschodniej”, która została wyemitowana w momencie, gdy Polska zmagała się z kryzysem migracyjnym na granicy z Białorusią. Równie głośno było o kolekcjonerskich banknotach z wizerunkiem Lecha Kaczyńskiego, które zostały skrytykowane przez internautów za niezbyt udaną warstwę graficzną.

Halo, bileciki do kontroli!

Pełną treść dostaniesz bez grosza,
ale musisz być w naszym newsletterze.

Raz, raz, wpisywać e-mail. Tylko prawdziwy, bo sprawdzę!

partner technologiczny: GetResponse

Teraz znów dużo się mówi o nowej polskiej monecie – tym razem chodzi o monetę okolicznościową upamiętniającą wybitnego polskiego ekonomistę Jana Stanisława Lewińskiego. Rewers z portretem nie wyróżnia się niczym szczególnym, ale w tym wypadku uwagę przykuwa awers, na którym widnieje tekst (cytat pochodzący z dzieła „Zasady ekonomii politycznej") zapisany fontem Comic Sans.

Co w tym dziwnego i kontrowersyjnego? Comic Sans to krój pisma zaprojektowany przez Vincenta Connara i po raz pierwszy został zaprezentowany przez firmę Microsoft w roku 1994 wraz z systemem Windows 95. Font miał naśladować pismo komiksowe, co oznacza, że nie wygląda zbyt „formalnie" – krój celowo jest niedbały napisany jakby odręcznie. Często jest używany w komiksach i memach – zdecydowanie bardziej kojarzy nam się z urodzinowym zaproszeniem zaprojektowanym w latach 90. niż z pismem urzędowym.

W sieci szybko pojawiły się komentarze na temat nowej monety:

To wygląda okropnie.

W piekle jest specjalny krąg, gdzie autorzy takich pomysłów stoją z opuszczonymi gaciami i diabły pakują w nich te monety, jak w automaty wrzutowe...

Trochę szkoda pana Lewińskiego, że będzie na takiej obśmianej monecie, ale z drugiej strony zyska ona na wartości podwójnie. Będzie chyba pierwsza na świecie moneta z Comic Sans.

Jakość projektów znacznie się pogorszyła. Czy Prezes sam projektuje w wolnych chwilach?

Srebrna moneta o nominale 10 zł zostaje wprowadzona oficjalnie 5 maja 2022 roku. Do sprzedaży trafi również moneta „Wielcy polscy ekonomiści – Leon Biegeleisen”, na której znalazł się cytat pochodzący z I tomu dzieła „Wstęp do nauki ekonomii społecznej – Teoria relatywizmu gospodarczego”.

Polecane

Dzięki, link został przesłany

Zamknij

Serdeńko!
Lubisz już nasz fanpage?

Wystarczy kliknąć:

zobacz nasz fanpage >> Zamknij

Niech zapisze się
do newslettera!

Zostaw e-mail
i powolutku strzałeczka na guziczek!

Zamknij