Powiew świeżości na medialnych czołówkach

Pressroom NowyMarketing
Tekst, który zaraz przeczytasz jest informacją prasową.
Redakcja nie ponosi odpowiedzialności za jego treść
Powiew świeżości na medialnych czołówkach

Po dłuższym okresie, gdy na pierwszych stronach najważniejszych polskich dzienników królowali Władimir Putin, Rosja i Ukraina, sytuacja uległa zmianie.

W ubiegłym tygodniu najważniejszym tematem był wybór Donalda Tuska na przewodniczącego Rady Europejskiej. Rosja zeszła na dalszy plan, choć nadal utrzymuje się w pierwszej dziesiątce. Nieco mniej publikacji z pierwszych stron traktowało o Putinie – wynika z danych przedstawionych przez „PRESS-SERVICE Monitoring Mediów”.

Halo, bileciki do kontroli!

Pełną treść dostaniesz bez grosza,
ale musisz być w naszym newsletterze.

Raz, raz, wpisywać e-mail. Tylko prawdziwy, bo sprawdzę!

partner technologiczny: GetResponse

Tusk na czołówkach w ciągu siedmiu dni pojawił się 121 razy! Pomimo że nie ma tygodnia, w którym premier nie byłby blisko czołówki zestawienia - to wynik bezprecedensowy. Nazwisko nowego szefa Rady Europejskiej pojawiało się na czołówkach częściej niż NATO i to w tygodniu jednego z najważniejszych szczytów sojuszu. Inne frazy z pierwszej dziesiątki także wskazują na dominację tematu związanego z odświeżaniem składu instytucji europejskich. Wysoko znalazł się wyraz „szef”, „europejskiej”, a także „premier” i „Kopacz”.

To właśnie nazwisko marszałek Sejmu i byłej minister zdrowia pojawiało się zdecydowanie najczęściej w kontekście zastąpienia Donalda Tuska na krajowej scenie politycznej.

Czwartym szczególnie często używanym wyrazem w minionym tygodniu była „Ukraina” (72 wystąpienia), która znalazła się przed Rosją (60). Piąty był „prezydent” – używany często zarówno w kontekście nominacji nowego premiera, jak i sytuacji na wschodzie Ukrainy. Wśród nazwisk za Tuskiem i Kopacz znaleźli się kolejno Putin, Obama, Poroszenko, Komorowski, Bieńkowska, Merkel, Siemoniak i Schetyna.

Oto czołówka klasyfikacji:

  1. Tusk – 121 wystąpień
  2. NATO – 101
  3. Premier - 76
  4. Ukraina – 72
  5. Prezydent – 66
  6. Polska – 66
  7. Rosja – 60
  8. Szef – 54
  9. Europejskiej – 43
  10. Kopacz – 36

 Analiza dotyczy tygodnia od 1 do 7 września 2014.

„Na jedynkach”

To chmura wyrazów najczęściej występujących na pierwszych stronach dzienników ogólnopolskich. Treść chmury odzwierciedla najważniejsze tematy, jakie przetoczyły się przez polskie media w danym tygodniu, a także sposób pisania o nich. Metodologia zakłada pominięcie tak zwanych „common words” - spójników, zaimków i innych słów, które nic nie mówią o tematyce podejmowanej przez media. W chmurze wzięto pod uwagę treści ze wszystkich wydań danego tygodnia z pierwszych stron „Dziennika Gazety Prawnej”, „Faktu”, „Gazety Polskiej Codziennie”, „Gazety Wyborczej”, „Metra”, „Naszego Dziennika”, „Polski the Times”, „Rzeczpospolitej” i „Super Expressu”.

Polecane

Dzięki, link został przesłany

Zamknij

Serdeńko!
Lubisz już nasz fanpage?

Wystarczy kliknąć:

zobacz nasz fanpage >> Zamknij

Niech zapisze się
do newslettera!

Zostaw e-mail
i powolutku strzałeczka na guziczek!

Zamknij