UOKiK zgłasza reklamy alkoholi w social mediach do Prokuratury Krajowej

UOKiK zgłasza reklamy alkoholi w social mediach do Prokuratury Krajowej

UOKiK poinformował, że otrzymuje liczne sygnały o reklamach alkoholi, które mogą być sprzeczne z ustawą z 26 października 1982 r. Sprawa trafiła do Prokuratury Krajowej.

UOKiK kontra reklamy alkoholi

W social mediach pojawia się coraz więcej reklam alkoholi wysokoprocentowych, które mogą być przestępstwem z art. 452 Ustawy z dnia 26 października 1982 r. Owe treści zamieszczane są zarówno przez marki alkoholi wysokoprocentowych, jak i influencerów.

Halo, bileciki do kontroli!

Pełną treść dostaniesz bez grosza,
ale musisz być w naszym newsletterze.

Raz, raz, wpisywać e-mail. Tylko prawdziwy, bo sprawdzę!

partner technologiczny: GetResponse

Do UOKiK zaczęło spływać coraz więcej informacji o reklamach alkoholi od konsumentów. Urząd potwierdził też, że sam również zauważa problem i jak wskazał – sprawa została przekazana do Prokuratury Krajowej. 

Wyświetl ten post na Instagramie

Post udostępniony przez UOKiK (@uokikgovpl)

Jednak nie tylko UOKiK zauważył ten problem. O zawiadomieniu do prokuratury poinformował też działacz społeczny Jan Śpiewak. Wkrótce przekonamy się, jak do sprawy odniesie się prokuratura.

Wyświetl ten post na Instagramie

Post udostępniony przez Jan Śpiewak (@janekspiewak)

Reklama alkoholi jest niedozwolona

W myśl ustawy z 26 października 1982 r. reklamowanie alkoholi niebędących piwem jest niedozwolone. Cytując ustawę:

Reklama napojów alkoholowych – publiczne rozpowszechnianie znaków towarowych napojów alkoholowych lub symboli graficznych z nimi związanych, a także nazw i symboli graficznych przedsiębiorców produkujących napoje alkoholowe, nieróżniących się od nazw i symboli graficznych napojów alkoholowych, służące popularyzowaniu znaków towarowych napojów alkoholowych; za reklamę nie uważa się informacji używanych do celów handlowych pomiędzy przedsiębiorcami zajmującymi się produkcją, obrotem hurtowym i handlem napojami alkoholowymi.

Również reklama samego piwa musi spełnić pewne warunki, aby była zgodna z prawem. Obejmuje to m.in. nieprzedstawianie osób małoletnich ani niekierowanie reklamy do nich. Nie zachęcanie do nadmiernego spożycia alkoholu ani przedstawianie abstynencji czy jego umiarkowanego spożycia w negatywny sposób. Nie przekonywanie, że alkohol ma właściwości lecznicze czy uspokajające. Nie podkreślanie, że wysoki procent alkoholu wpływa na jego jakość. I niewywoływanie skojarzeń z atrakcyjnością, relaksem, wypoczynkiem, nauką, pracą czy sukcesem zawodowym.

Rzeczone materiały, które zgłosił UOKiK czy Jan Śpiewak pojawiały się z kolei w social mediach i niektórzy producenci, czy dystrybutorzy, chcą bronić się tutaj regulaminem platform. Jednak przykładowo regulamin Facebooka wskazuje, że powinniśmy się stosować do obowiązującego prawa. Regulaminy prywatnych firm – nawet social mediów – nie są ponad prawem państwa.

Polecane

Dzięki, link został przesłany

Zamknij

Serdeńko!
Lubisz już nasz fanpage?

Wystarczy kliknąć:

zobacz nasz fanpage >> Zamknij

Niech zapisze się
do newslettera!

Zostaw e-mail
i powolutku strzałeczka na guziczek!

Zamknij