fot. depositphotos.com
Rozpoczynając nowy projekt, pierwszym krokiem powinno być ubieganie się o ochronę wynikającą z przepisów prawa własności przemysłowej. To najlepszy sposób na to, aby zapobiec ewentualnej kradzieży nazwy produktu lub podszywania się pod markę. Nieuczciwe działania konkurencji mogą być bardzo dotkliwe dla przedsiębiorcy – zarówno wizerunkowo, jak i finansowo. Czy w związku z tym można zarejestrować tytuł gry jako znak towarowy? Jak uzyskać taką specjalną ochronę?
Co warto wiedzieć na temat znaków towarowych?
Znaki towarowe to stosowane w handlu oznaczenia służące do odróżniania produktów lub usług jednego przedsiębiorcy, od produktów lub usług drugiego przedsiębiorcy. Jednocześnie każdy znak towarowy musi być możliwy do przedstawienia w rejestrze znaków towarowych tak, aby można było jednoznacznie ustalić przedmiot ochrony. O praktycznych przesłankach funkcjonowania znaku traktuje ustawa Prawo własności przemysłowej.
Jeśli znak towarowy ma uzyskać ochronę, musi on spełniać łącznie dwie przesłanki:
- mieć charakter odróżniający,
- być możliwy do przedstawienia w rejestrze znaków towarowych.
W efekcie wyróżniamy wiele typów znaków towarowych: słowne, graficzne, słowno-graficzne, dźwiękowe, przestrzenne, a nawet w formie hologramów. Trzeba podkreślić, że katalog znaków towarowych możliwych do rejestracji jest otwarty. Dlatego każdy znak towarowy, który spełnia powyższe przesłanki, ma szanse na nabycie ochrony wynikającej z prawa własności przemysłowej.
Movember/Wąsopad: jak marki zachęcają do profilaktyki męskich nowotworów [PRZEGLĄD]
Zakres ochrony gwarantowany przez znak towarowy
Znak towarowy jest objęty ochroną prawną, dlatego jego właściciel jest jedynym uprawnionym do korzystania z tego konkretnego oznaczenia w obrocie gospodarczym.
Słuchaj podcastu NowyMarketing
Nasuwa to pytanie – co właściwie daje posiadanie, a wcześniej rejestracja znaku towarowego? Jakie korzyści ze sobą niesie? Przede wszystkim gwarantuje przedsiębiorcy, że jego produkt lub usługa są nienaruszalne. Jeśli oznaczenia używane przez przedsiębiorcę zostały zastrzeżone, znajduje się on w znacznie lepszej sytuacji w razie ewentualnych naruszeń. Po pierwsze nie musi udowadniać, że jest właścicielem oznaczenia lub że używał go już przed naruszycielem. Jeśli ma prawo ochronne, to żaden inny przedsiębiorca nie ma prawa do posługiwania się jego oznaczeniem.
Po drugie fakt posiadania znaku towarowego pełni funkcję pewnego rodzaju „straszaka” na potencjalnych naruszycieli. Daje wyraźny sygnał, że przedsiębiorca dba o ochronę swojej marki i podejmie stosowne kroki prawne, jeśli ktoś naruszy jego znak.
Sytuacje, w których tytuł gry spełnia przesłanki znaku towarowego
Jak wspomnieliśmy wcześniej, katalog oznaczeń podlegających rejestracji jest otwarty. W praktyce oznacza to, że tytuł gry może spełniać przesłanki znaku towarowego i otrzymać ochronę, którą przewiduje prawo własności przemysłowej.
Czy wszystkie tytuły gry mogą być znakami towarowymi? Niestety nie. Będzie to możliwe jedynie wtedy, gdy tytuł spełnia przesłanki określone w prawie własności przemysłowej, czyli: ma charakter odróżniający (umożliwia odróżnienie jednej gry od drugiej innego przedsiębiorcy) i nadaje się do ujawnienia w rejestrze znaków towarowych (co, jak wiemy, jest możliwe w przypadku każdego tytułu). Wtedy można podjąć próbę rejestracji.
Co istotne, w Polsce nie obowiązują przepisy szczególne w zakresie prawa własności przemysłowej dla branży gamingowej. Tytuł gry ocenia się na zasadach ogólnych w taki sam sposób, jak inne towary, czyli np. nazwę płynu do prania, modelu komputera, batonika, czy jakiejś specyficznej usługi.
Większość tytułów gier kwalifikuje się jako znaki towarowe. Mimo to przed podjęciem czynności mających na celu rejestrację tytułu gry jako znaku towarowego warto przeprowadzić dokładną analizę. Możemy zlecić ją prawnikowi, który specjalizuje się w tematyce praw własności intelektualnej.
Jak przebiega rejestracja znaku towarowego?
Ochrona znaku towarowego nie odbywa się w stosunku do tytułów gier z urzędu. Jeśli firma jest zainteresowana uzyskaniem takiej ochrony, musi złożyć dokumentację zgłoszeniową i uiścić odpowiednią opłatę w Urzędzie Patentowym.
Formalności sprowadzają się głównie do przygotowania zgłoszenia. W dokumentacji musi znaleźć się precyzyjne określenie znaku towarowego, aby nadawało się do wpisania do rejestru znaków. Kolejna kwestia to przedstawienie dowodu pierwszeństwa, a w niektórych sytuacjach (zwłaszcza w przypadku znaków towarowych słowno-graficznych) również fotografii znaku towarowego lub jego kopii na nośniku danych.
W celu zastrzeżenia znaku towarowego musimy uiścić też stosowną opłatę. Jej wysokość będzie zależna od wielu czynników. Najważniejszy z nich to bez wątpienia liczba klas towarowych, w których chcemy zastrzec swój znak.
Jeśli formalności związane z zastrzeżeniem znaku towarowego wydają się zbyt skomplikowane, warto skorzystać z możliwości reprezentacji przez profesjonalnego pełnomocnika.
Zalety zastrzeżenia tytułu gry jako znaku towarowego
Powszechnie znany fakt w branży gamingowej jest taki, że tytuł gry może być niezwykle cenny dla przedsiębiorstwa. Będzie tak zwłaszcza wtedy, gdy game developer przewiduje wydanie więcej niż jednej gry z serii. Jeśli więc mamy chwytliwy pomysł na tytuł, warto go zabezpieczyć, gdyż może zostać przejęty przez konkurencję. Z drugiej strony, jeśli dany tytuł gry ma już ugruntowaną pozycję, to tworzenie podróbek przez inne firmy może pozbawić przedsiębiorcę zysku.
Jak wspomnieliśmy wyżej, nabycie dla tytułu gry ochrony przewidzianej dla znaku towarowego daje bardzo skuteczne zabezpieczenie przed naruszeniami. Prawo ochronne sprawia, że game developer staje się wyłącznym uprawnionym do wydawania kolejnych gier pod konkretnym tytułem. W tym miejscu trzeba zaznaczyć, że ochrona tytułu może obejmować nie tylko inne gry wydane przez podmioty nieuprawnione, ale również gadżety, opracowania, czy wszelkie utwory nawiązujące.
Dzięki ochronie tytułu gry jako znaku towarowego przedsiębiorca zyskuje więc monopol zarówno na wydawanie kolejnych gier z serii, jak i na sprzedaż koszulek, kubków, czy książek. Dodatkowy merch pełni ważną funkcję zwłaszcza w przypadku gier o znacznej wartości.
Oczywiście należy pamiętać, że ochrona przewidziana dla znaków towarowych jest przyznawana na określony czas. Dlatego, jeśli przedsiębiorca zamierza nadal chronić tytuł swojej gry, powinien pamiętać o przedłużaniu rejestracji na kolejny okres.
Wnioski
Jak widać, tytuł gry może być objęty ochroną przewidzianą dla znaków towarowych. Jednocześnie sama kwestia efektywnego zabezpieczenia tytułów bywa skomplikowana pod względem praktycznym. Trzeba zastanowić się m.in. czy wolimy zastrzec znak słowny, słowno-graficzny, czy może oba rodzaje znaków, a także przemyśleć liczbę klas towarowych, w których oznaczenie będzie zastrzeżone. Game developer może skorzystać w tym celu z profesjonalnego wsparcia kancelarii prawnej, która wesprze go zarówno w zakresie analiz, jak i w postępowaniu rejestracyjnym.