Wybory samorządowe 2014. Czy walka o wyborcę toczy się również w sieci?

Pressroom NowyMarketing
Tekst, który zaraz przeczytasz jest informacją prasową.
Redakcja nie ponosi odpowiedzialności za jego treść
Wybory samorządowe 2014. Czy walka o wyborcę toczy się również w sieci?

Tylko 4 partie na 21 wysyłają newslettery swoim wyborcom. Tylko 4 partie odpowiedziały na pytanie potencjalnego wyborcy zadane drogą mailową. Dla odmiany wszystkie są obecne na Facebooku, 15 z nich komunikuje się również za pomocą Twittera, a 17 prowadzi kanał YouTube.

Tymczasem, jeśli wyborca szuka informacji o kandydacie w wyszukiwarce Google, najszybciej odnajdzie reprezentanta PiS, PSL i Nowej Prawicy. Tak wynika z raportu oceniającego przedwyborczą aktywność marketingowąkandydujących partii.

Halo, bileciki do kontroli!

Pełną treść dostaniesz bez grosza,
ale musisz być w naszym newsletterze.

Raz, raz, wpisywać e-mail. Tylko prawdziwy, bo sprawdzę!

partner technologiczny: GetResponse

Pomysłodawcą badania jest GetResponse (wcześniej Implix), który już po raz drugi analizuje stopień wykorzystania narzędzi e-marketingu przez partie polityczne. Tegoroczne badania - dzięki współpracy z Sotrender oraz Bluerank - zostały uzupełnione o dodatkowe interesujące dane. Firmy sprawdziły, jak partie polityczne wykorzystują w przedwyborczych działaniach informacyjnych i promocyjnych email marketing, czy i jak efektywnie prowadzą komunikację w mediach społecznościowych oraz w jakim stopniu wykorzystują możliwości promocji w wyszukiwarce Google. 

Email marketing jest pośród partii politycznych wciąż zaniedbywanym narzędziem komunikacji. Niewiele zmieniło się w stosunku do wyników poprzedniego raportu. Newslettery wysyłają 4 partie (w 2011 tylko 2). Liderem w liczbie wysłanych newsletterówokazał się PSL. Partia w badanym okresie wysłała 7 newsletterów, dla porównania - PO tylko jeden. Partie polityczne równie rzadko odpowiadają na maile, do tego na odpowiedź czasami trzeba poczekać nawet 5 dni.

Sztaby wyborcze większą aktywność wykazują w mediach społecznościowych. W tym wypadku liderem pod względem liczby fanów na Facebooku jest Kongres Nowej Prawicy (247 182 fanów). Na drugim miejscu plasuje się Twój Ruch (84 070 fanów), a na trzecim Platforma Obywatelska(56 199 fanów). Jeśli chodzi o zaangażowanie użytkowników na portalu Faceboook,ponownie najlepiej wypada Kongres Nowej Prawicy, na drugim - jednak mocno oddalonym pod względem wyników - miejscu plasuje się Platforma Obywatelska, a zaraz za nią Prawo i Sprawiedliwość. Na Twitterze rozkład sił jest już inny. Pod względem liczby obserwujących najlepiej wypada Platforma Obywatelska (27 180), następnie PiS (19 112) i Kongres Nowej Prawicy (68 04). Na YouTube najwięcej subskrybentów posiada Partia Libertariańska(2 527), na drugim miejscu jest PiS (1 792), a na trzecimPlatforma Obywatelska(965).

Najlepszą widoczność pod względem wyników organicznych w Google.pl osiągnęły: PiS (widoczna dla 10 proc. fraz), PSL oraz Kongres Nowej Prawicy (widoczne dla 7 proc. fraz). Dla porównania, pozostałe partiepolityczne i organizacje są łącznie widoczne dla 5 proc. fraz.Niektórzy z kandydatów na prezydentów miast wykorzystali możliwości i narzędzia pozycjonowania nawet w 89 proc.. Dla kontrastu pojawili się również kandydaci, którzy w żadnym stopniu nie wykorzystali możliwości wyszukiwarki, co oznacza, że odnalezienie informacji o danym kandydacie jest mocno utrudnione. Żadna z partii politycznych ani żaden z kandydatów nie wykorzystywali w zauważalny sposób płatnych narzędzi marketingu wyszukiwarek (PaidSearch – np. linki sponsorowane).

Badanie wykorzystania w komunikacji emaili (GetResponse) orazmediów społecznościowych (Sotrender) objęło okres przedwyborczy od 4 sierpnia do 28 października, natomiast analiza aktywności w wyszukiwarkach (Bluerank) została przeprowadzona w okresie od 21 do 30 października. Pełny raport z badania, obejmujący analizą kluczowy miesiąc, tj. listopad, zostanie przedstawiony tuż po wyborach.

Dziś w formie infografiki prezentowane są pierwsze dostępne wyniki oraz wnioski.

Komentarze

Polecane

Dzięki, link został przesłany

Zamknij

Serdeńko!
Lubisz już nasz fanpage?

Wystarczy kliknąć:

zobacz nasz fanpage >> Zamknij

Niech zapisze się
do newslettera!

Zostaw e-mail
i powolutku strzałeczka na guziczek!

Zamknij