Innovation AD - kategorie: Integracja

Innovation AD - kategorie: Integracja

Czy połączyłeś kanały, media, rozwiązania w nowy sposób? Przyglądamy się kolejnej kategorii Innovation AD 2015 i zastanawiamy się, czym jest innowacja w integracji.

Zdjęcie royalty free z Fotolia

Halo, bileciki do kontroli!

Pełną treść dostaniesz bez grosza,
ale musisz być w naszym newsletterze.

Raz, raz, wpisywać e-mail. Tylko prawdziwy, bo sprawdzę!

partner technologiczny: GetResponse

Agnieszka Kosik
CEO, MediaCom
Członek Komitetu Organizacyjnego Innovation AD

 

Dla wielu ekspertów jednym z ważniejszych obszarów – wprowadzonych w podejściu do businessu w ostatnim czasie – jest content, który nieodzownie kojarzy nam się z integracją, połączeniem mediów w planowaniu i realizowaniu komunikacji marketingowej bądź reklamowej. Z naszego doświadczenia w MediaComie możemy przytoczyć kilka przykładów kampanii, w których zintegrowane zostały różne kanały komunikacji.

Kampania Maffashion for SEAT Mii by Mango - mix mody, motoryzacji oraz podróży (zdjęcia robiono w Barcelonie, Warszawie oraz na Ibizie)

Połączono tu z sukcesem aktywność Maff (naszej polskiej ceWEBrity) na portalu społecznościowym (35 tys. like’ów jeszcze przed rozpoczęciem komunikacji), buzz na popularnym portalu społecznościowym z medium tradycyjnym, jakim w tym wypadku była prasa kobieca. Dodatkowo przygotowane zostały materiały video zasilające blogosferę oraz media socialowe.

Kampania Sony Xperia - oparta o komunikację AXN „Murder” TV series premiere

Działania objęły nie tylko lokowanie produktu w serialu, ale również sponsoring innych seriali kryminalnych. Nową wartością dla klienta było uzupełnienie kampanii o VOD i mobilną aplikację VOD z dedykowanymi epizodami seriali (dzięki temu użytkownicy Sony mieli content przygotowany specjalnie dla nich). Wszystkie działania skupiły się wokół telefonu, a kampania zintegrowała kanały komunikacji z samym reklamowanym produktem.

Kampania Danone Cup - kontent, który przenika przez różne media

Integracja kanałów poprzez content - w kampanii samo wydarzenie Danone Cup stało się contentem, inaczej niż w przypadku wcześniejszych edycji, w których promowana była tylko idea. Komunikacja obejmowała prasę, radio, telewizję, internet, eventy oraz wsparcie ze strony partnerów biznesowych. Nową wartość stanowiły atrakcyjne treści. Wynik to wzrost kluczowych wskaźników KPI marki.

 


Marcin Woźniak
Digital Concept Director, Next
Starcom MediaVest Group

 

Witamy w niezwykle trudnej kategorii, gdzie rzemiosło łączy się z kreatywnością. Poznałeś grupę celową, znalazłeś rewelacyjny insight, stworzyłeś ideę, która chwyci za serca konsumentów? Wiesz, które kanały komunikacyjne będą najefektywniejsze oraz którą nowinkę technologiczną warto wykorzystać, aby zauroczyć konsumenta (i klienta)? To teraz połącz wszystkie elementy tak, aby zagrały razem, wzajemnie się uzupełniając i wzmacniając jeden, konkretny przekaz. A to dopiero połowa sukcesu. Szansę na nagrodę mają tylko te kampanie, w których co najmniej dwa kanały uda Ci się połączyć w taki sposób, w jaki jeszcze nikt wcześniej tego nie zrobił. Ale przecież wszystko, co było do połączenia, już zostało połączone! Czy na pewno? Trzymając się „tradycyjnego” podziału na 6 mediów, mamy 57 unikalnych połączeń, co najmniej dwóch z nich. Jeśli dodamy do tego wszystkie nowe kanały i narzędzia komunikacji, które dołączyły do tego skostniałego podziału wyjdzie nam… hmm (gdzie kalkulator!?)… przyjmijmy, że nieograniczona liczba połączeń. Zatem warto próbować, bo skuteczne integrowanie działań, oprócz nagród, daje wymierne efekty biznesowe.

Połączenie trzech kanałów komunikacji istotnie wpływa na sprzedaż – przykładem niech będzie kampania Proama „Direct Online Video”, która tradycyjny spot TV, użyty w kanale VOD, zintegrowała z formularzem zbierającym leady - narzędziem typowym dla performance marketingu.

Proama ‘Direct Online Video’: 

Połączenie pięciu i więcej kanałów, powoduje ogromny wzrost zaangażowania oraz istotne zmiany w wizerunku, przywołując tu kampanię „Podziel się radością” Coca–Coli. Pokazała ona, że ideę opartą o puszkę z imieniem osoby, z którą chcemy się tą „radością” podzielić, możemy nie tylko przekuć w masową aktywację digitalową, wykorzystać do wywołania buzzu w social mediach, użyć do pokazania potencjału interaktywnego outdooru, ale nawet z powodzeniem przenieść w formie branded contentu do programu Kuby Wojewódzkiego w TVN.

Łącząc tylko dwa kanały również możemy osiągnąć niesamowity efekt. W grudniu 2013 r. wielu klientów i partnerów Starcom Mediavest Group było naprawdę zaskoczonych, odbierając najpierw maila i chwilę później telefon od prezesa grupy, który w czasie rzeczywistym zachęcał ich do udziału w akcji charytatywnej i wyboru fundacji, na konto której w imieniu adresatów tej akcji przekazane zostaną pieniądze. Dzięki synchronizacji dwóch, dobrze znanych narzędzi – e-mailingu i IVR, tradycja wysyłania kartek na Święta nabrała innowacyjnego wymiaru.

Zaprojektowanie i zrealizowanie kampanii, która będzie walczyła w kategorii Integracja jest testem kreatywności, kompetencji oraz zaangażowania całej agencji. Od szalonych pomysłów, wykorzystujących innowacyjne technologie, łączące mobile z ekranem komputera lub telewizora po wielokanałowe platformy łączące digital, ATL i BTL. Gdy chcemy zrobić to dobrze, konieczny jest jeden wspólny cel i współpraca wielu ludzi z różnych miejsc w organizacji.  Działów, które na co dzień świetnie sobie radzą, wykonując własne zadania i osiągając swoje cele.

Życzę wielu takich kampanii i zdanych testów.

 

NowyMarketing jest patronem medialnym Innovation AD.
Poczytaj więcej >
lub:
Zobacz stronę internetową projektu >

Polecane

Dzięki, link został przesłany

Zamknij

Serdeńko!
Lubisz już nasz fanpage?

Wystarczy kliknąć:

zobacz nasz fanpage >> Zamknij

Niech zapisze się
do newslettera!

Zostaw e-mail
i powolutku strzałeczka na guziczek!

Zamknij