Innovation AD - kategorie: Insight

Innovation AD - kategorie: Insight

Czy odkryłeś jakaś nieznaną prawdę o grupie docelowej? Insight nie dotyczy wyłącznie konsumenta, może to być również prawda o produkcie, kategorii bądź marce.

Halo, bileciki do kontroli!

Pełną treść dostaniesz bez grosza,
ale musisz być w naszym newsletterze.

Raz, raz, wpisywać e-mail. Tylko prawdziwy, bo sprawdzę!

partner technologiczny: GetResponse

Dominik Komar
Digital Communication Manager
Arena Poland (Havas Media Group)

 

Najlepsze kampanie oparte są zawsze na dobrym insighcie. Podczas gdy media wciąż zalewane są masą homogenicznych komunikatów, odpowiadających na te same potrzeby konsumenta (ilość, cena, okazja), trafnie dobrany insight pozwala na skuteczne wybicie się z clutteru reklamowego, ponieważ dotyczy takiej potrzeby lub specyfiki konsumenta (marki, rynku), która dotąd pozostawała niezaadresowana.

Ilustracją tej kategorii może być kampania LG "Rodzina w komplecie", promująca produkty AGD marki LG. Czas planowanej kampanii (czerwiec) to okres "ślubny", wiele par zawiera w tym miesiącu związki małżeńskie. W związku z tym w tym czasie rośnie też zapotrzebowanie na wyposażanie się w sprzęt AGD. W oparciu o ten insight stworzona została dedykowana do młodych małżeństw oferta łączonego zakupu sprzętu LG. Promocja obejmowała nie tylko portale zasięgowe, ale również serwisy ślubne. Dzięki samym tylko działaniom w internecie sprzedanych zostało o 60% więcej produktów, niż zakładał cel kampanii.

 

Anna Ganew
PR Manager
HarmoniquePR

 

Od momentu pojawienia się pojęcia insightu konsumenckiego w latach 60-tych, kiedy to środek ciężkości w przekazach reklamowych przeniósł się z produktu na konsumenta, obserwujemy jego ciągłą ewolucję. Nie bez powodu opracowywanie insightów w ostatnich latach stało się jeszcze trudniejsze, wymaga bowiem przejścia z toku myślenia konsumenta na prosumenta. Coraz częściej bowiem decyzja zakupowa podejmowana jest w oparciu o lojalność w stosunku do marki, z którą klient się utożsamia, a nie unikatowe cechy produktów. Insighty opracowywane są więc w taki sposób, żeby mogły służyć długofalowym działaniom opartym między innymi na content marketingu. Mają więc odpowiadać na potrzeby związane z emocjami i zainteresowaniami klientów, a nie cechami produktów, które mają zachęcić do zakupów. W związku z rozwijającą się personalizacją przekazów reklamowych odchodzi się również coraz częściej od insightów ogólnych i oczywistych, budując te pogłębione, które zawężają do minimum grupę docelową przekazu.

Przykładem na długofalowe działania oparte na content marketingu odpowiadające na insight grupy docelowej jest bez wątpienia Red Bull. Marka na chwilę obecną jest już swego rodzaju wydawcą. Posiada własne radio, portal tematyczny, niezliczone ilości materiałów video na You Tube, a nawet wytwórnię muzyczną, nie wspominając o organizowanych przez nią eventach i wydarzeniach tak spektakularnych, jak skok ze stratosfery Felixa Baumgartnera. W ten sposób Red Bull konsekwentnie od lat prowadzi kampanię, która nie opiera się na cechach produktów, ale na promowaniu konkretnego stylu życia, czym odpowiada na insight swojej grupy docelowej. Dostarcza im rozrywki i ekstremalnych wrażeń, a zasięg, jaki dzięki temu buduje, wskazuje na to, że idealnie trafia z przekazem w potrzeby konsumentów.

 

Anna Witkowska
Senior Strategy Manager
TBWA\TEQUILA

 

Insight to odkrywcza prawda, w której dowiadujemy się czegoś o sobie lub innych. To odkrycie na miarę teorii względności, ale w wymiarze osobistym. Inspirujący insight to idea mająca wpływ na nasze życie i myślenie. Właśnie takich kampanii szukamy.

Zobrazowaniem tej kategorii mogą być kampanie: Prudential - Challenge Lab, Always – Like a girl, ING – Kto oszczędza tego stać na niezależność.

Prudential - Challenge Lab :

Always – Like a girl: 

 

NowyMarketing jest patronem medialnym Innovation AD.
Poczytaj więcej >

lub:
Zobacz stronę internetową projektu >

 

Polecane

Dzięki, link został przesłany

Zamknij

Serdeńko!
Lubisz już nasz fanpage?

Wystarczy kliknąć:

zobacz nasz fanpage >> Zamknij

Niech zapisze się
do newslettera!

Zostaw e-mail
i powolutku strzałeczka na guziczek!

Zamknij