Agata Dziekan (TEDxWarsaw): Chcemy zwrócić uwagę na sprawy pozornie małe

Agata Dziekan (TEDxWarsaw): Chcemy zwrócić uwagę na sprawy pozornie małe

Rozmawiamy z Agatą Dziekan, współorganizatorką i rzeczniczką prasową TEDxWarsaw. Najbliższa, 6. już edycja tego wydarzenia, odbędzie się już w nadchodzącą środę.

Czy pamięta Pani swoją pierwszą styczność z TED?

Halo, bileciki do kontroli!

Pełną treść dostaniesz bez grosza,
ale musisz być w naszym newsletterze.

Raz, raz, wpisywać e-mail. Tylko prawdziwy, bo sprawdzę!

partner technologiczny: GetResponse

To był 2007 rok. Znajomy ze studiów podesłał mi filmik z wystąpieniem Hansa Roslinga - "New insights on poverty". Duża dawka wiedzy w niespotykanej dotąd formie i zaskakująca puenta - "The seemingly impossible is possible". To był zdecydowanie moment przełomowy i nie było już odwrotu. Kolejny tydzień spędziłam przy ekranie komputera, oglądając TED.com.

Które ze wszystkich wystąpień TED najbardziej utkwiły Pani w pamięci?

Poza wspomnianym wyżej Hansem Roslingiem wśród ulubionych jest m.in. Maysoon Zayid - "I got 99 problems... palsy is just one...". Jako łakomczuch nie mogę też pominąć Dana Barbera i "A foie gras parable". A Ben Zander dzięki wystąpieniu "The transformative power of classical music" przekonał mnie to tego, by rozpocząć naukę gry na pianinie w wieku 29 lat. Mogłabym tak wymieniać bez końca!

A jeśli chodzi o wystąpienia, które mogliśmy zobaczyć podczas dotychczasowych edycji TEDxWarsaw?

Zdecydowanie Siostra Małgorzata Chmielewska i jej wystąpienie "O łataniu rzeczywistości"! To m.in. dzięki niemu założyliśmy w gronie około TEDxowym Fundację Seriatim, która oprócz uczenia skutecznej komunikacji stara się właśnie "załatać" rzeczywistość.

Głęboko w pamięć zapadają mi też wystąpienia wszystkich mówców, których osobiście mam okazję przeprowadzać przez proces przygotowania do stanięcia na czerwonej kropce na scenie TEDx.

Tegoroczna konferencja TEDxWarsaw odbędzie się pod hasłem „The Little Things”. Skąd pomysł na hasło? Czego możemy się spodziewać?

Pomysł na hasło konferencji pojawił się już w zeszłym roku podczas pracy nad TEDxWarsawPresidentialPalace. Chcielibyśmy zwrócić uwagę na sprawy pozornie małe, jednak bardzo istotne dla większości z nas. Podczas wystąpień usłyszymy m.in. o fizyce kwantowej, otwartych danych, improwizacji, sztuce kulinarnej oraz innowacji. Zajrzymy w głąb ludzkiego ciała, zbudujemy domki dla trzmieli, zastanowimy się nad czasem i dowiemy się, jak Elon Musk przekonał jednego z naszych mówców do podróży na Marsa. Będzie to niezwykła okazja do poznania ciekawych ludzi oraz podzielenia się swoimi ideami wartymi szerzenia.

Na które wystąpienia czeka Pani najbardziej?

Na wszystkie bez wyjątku! Jednak pod względem tematów bliskie mi będą wystąpienia Shirin Naeimi, Roberta Gałązki i Andrzeja Lubowskiego.

W jaki sposób dobierani są prelegenci? Czy zdarzają się problemy z pozyskaniem mówców?

W przypadku pracy nad wydarzeniem TEDx na pierwszym miejscu stawiane są idee. W następnej kolejności szukamy mówców - dobieramy osoby, które mają pasję i ciekawą historię do opowiedzenia. Naszym zadaniem jest tak ich przygotować, by mogli skutecznie przekazać swoją ideę. Oczywiście nie zawsze wszyscy nasi wymarzeni prelegenci są dla nas dostępni w wyznaczonym terminie. Zdarzają się też sytuacje, że mówcy nie mają czasu na pracę nad wystąpieniem - wtedy zazwyczaj jesteśmy zmuszeni zrezygnować ze współpracy. 

Czy zdarza się Pani jeszcze opowiadać komuś, kto jeszcze nie miał żadnej styczności z TED, czym jest to przedsięwzięcie? Od czego Pani zaczyna taką rozmowę?

Mówię, że to silna dawka inspiracji w pigułce na najprzeróżniejsze tematy - nie bez powodu to skrót od Technology, Entertainment and Design. Polecam kilka filmów z TED.com i kanału TEDx na Youtube i mocno zachęcam do udziału w lokalnie organizowanych wydarzeniach TEDx, których kalendarz można znaleźć na TEDowej stronie - w końcu TED to nie tylko wystąpienia, ale i rewelacyjna platforma do wymiany myśli. Nawet najwięksi sceptycy się do nas przekonują.

TED to "idee warte szerzenia". Jakie idee czy też tematy chciałaby Pani, by zostały podjęte podczas tej lub kolejnej edycji TEDxWarsaw? 

Osobiście najbardziej interesują mnie idee dot. technologii i sztuki oraz niezwykłego potencjału, który leży na ich styku. Z niecierpliwością wyczekuję też wszelkich tematów kulinarnych. Cieszy mnie, gdy prezentowane idee inspirują ludzi do wymiany pomysłów i podjęcia konkretnych działań mających za zadanie zmienić świat lepsze. W przypadku naszego zespołu jest to Fundacja Seriatim, choć jestem przekonana, że to tylko z wielu rezultatów kiełkowania idei wartych szerzenia.


Agata Dziekan

Miłośniczka technologii i sztuki oraz wyjątkowego potencjału na ich styku. Ukończyła informatykę, telekomunikację i zarządzanie, mówi w 5 językach i z zapałem uczy się kolejnych. Na co dzień prowadzi agencję interaktywną, rozwija start-upy i angażuje się w projekty mające na celu poprawę jakości komunikacji międzyludzkiej w ramach Fundacji Seriatim. Organizatorka TEDx i Google Developers Group. Nie wyobraża sobie życia bez dobrego jedzenia. 

Polecane

Dzięki, link został przesłany

Zamknij

Serdeńko!
Lubisz już nasz fanpage?

Wystarczy kliknąć:

zobacz nasz fanpage >> Zamknij

Niech zapisze się
do newslettera!

Zostaw e-mail
i powolutku strzałeczka na guziczek!

Zamknij