Analiza wydatków reklamowych branży finansowej – spadek w pierwszym kwartale 2015 roku

Pressroom NowyMarketing
Tekst, który zaraz przeczytasz jest informacją prasową.
Redakcja nie ponosi odpowiedzialności za jego treść
Analiza wydatków reklamowych branży finansowej – spadek w pierwszym kwartale 2015 roku

W pierwszym kwartale 2015 roku wydatki sektora finansów na reklamę wyniosły ponad 104 miliony złotych. To o ponad 50 milionów mniej niż w ostatnim kwartale 2014 roku i o prawie 11 w stosunku do okresu styczeń – marzec 2014 - wynika z analiz największego niezależnego domu mediowego Codemedia.

W pierwszym kwartale największym reklamodawcą w tej kategorii były banki, które wydały na reklamę swoich produktów ponad 65 milionów (63% całego budżetu). Za nimi uplasowały się instytucje finansowe przeznaczając na promocję ponad 24 miliony złotych (23%). Firmy ubezpieczeniowe poniosły z kolei wydatki na poziomie 13 milionów złotych (13%).

Halo, bileciki do kontroli!

Pełną treść dostaniesz bez grosza,
ale musisz być w naszym newsletterze.

Raz, raz, wpisywać e-mail. Tylko prawdziwy, bo sprawdzę!

partner technologiczny: GetResponse

Kwota jaką banki przeznaczyły w ciągu trzech pierwszych miesięcy 2015 roku jest o prawie 23% niższa w stosunku do ostatniego kwartału 2014 roku, ale tylko o 2% mniejsza niż w okresie styczeń – marzec 2014. Banki najchętniej reklamowały konta, przeznaczając na ich promocję ponad 25 milionów złotych.

Instytucje finansowe również zmniejszyły swoje nakłady na reklamę o prawie 25% w stosunku do ostatniego kwartału 2015 roku i o 9% w stosunku do pierwszych trzech miesięcy 2014 roku. Podmioty te najczęściej inwestowały w reklamę produktów leasingowych i kredytowych przeznaczając na ten cel ponad 14 milionów złotych.

Wydatki sektora ubezpieczeń również spadły o 56% w stosunku do okresu październik-grudzień 2014 roku i o 31% w zestawieniu z pierwszym kwartałem 2014 roku. Firmy ubezpieczeniowe w 2015 roku intensywnie promowały ubezpieczenia komunikacyjne przeznaczając na ten cel prawie 6 milionów złotych.

Firmy z rynku finansowego najchętniej reklamują swoje usługi i produkty w telewizji, inwestując 53% swojego budżetu marketingowego – 55 milionów zł (dane I – III 2015 r, Codemedia) - właśnie w tym kanale. Kampanie reklamowe były głównie emitowane w takich stacjach jak Polsat, TVN, TVP1 i TVP2. W pierwszej szóstce znalazły się również TVN24 i Discovery Channel.

Wydatki na telewizję spadły o 36% w stosunku do ostatniego kwartału 2014, a w stosunku do okresu styczeń – marzec 2014 o 2%. 18% nakładów – ponad 18 milionów złotych – kosztowała sektor reklama on-line. Ich suma spadła o 19% w stosunku do IV kwartału 2014 roku i o 40% w stosunku do I kwartału ubiegłego roku. Najwięcej budżetów firmy lokowały w reklamę na Wp.pl, Onet.pl i Interia.pl. Jeśli chodzi o portale finansowe to pierwszą trójkę tworzą Money.pl, Biztok.pl i Bankier.pl.

Z naszego doświadczenia w realizacji kampanii dla klientów z sektora finansowego oraz pro sprzedażowego charakteru większości działań marketingowych realizowanych przez banki, instytucje finansowe i firmy ubezpieczeniowe szacujemy, że udział telewizji i Internetu będzie systematycznie rósł w tej kategorii. Są to bowiem media najlepiej wspierające charakterystyczne dla tej branży kampanie realizowane w modelu direct response – podsumowuje Piotr Bieńko, Prezes Zarządu Codemedia.

Na trzecim miejscu uplasowały się wydatki na reklamę kinową, które wyniosły ponad 7 milionów złotych (7%). Po 6% budżetów marketingowych firmy przeznaczyły na reklamę w magazynach, radiu oraz na outdoor (odpowiednio ponad 6 milionów na każdy obszar). Tylko 3% wydatków pochłonęła reklama w gazetach codziennych.

Polecane

Dzięki, link został przesłany

Zamknij

Serdeńko!
Lubisz już nasz fanpage?

Wystarczy kliknąć:

zobacz nasz fanpage >> Zamknij

Niech zapisze się
do newslettera!

Zostaw e-mail
i powolutku strzałeczka na guziczek!

Zamknij