Raport AdEx 2012 – miliard do połowy roku na reklamę w internecie

Pressroom NowyMarketing
Tekst, który zaraz przeczytasz jest informacją prasową.
Redakcja nie ponosi odpowiedzialności za jego treść
Reklama internetowa

partnerem merytorycznym działu jest AdForm

Raport AdEx 2012 – miliard do połowy roku na reklamę w internecie

Według badania IAB AdEx, przeprowadzonego przez PwC na zlecenie IAB Polska, wartość polskiego rynku reklamy on-line w pierwszym półroczu 2012 wyniosła 1,03 miliarda złotych, czyli o 7% więcej, niż w analogicznym okresie ubiegłego roku. Obserwowany jest dalszy wzrost reklamy wideo oraz mobile.

Pomimo ogólnych spadków na wydatki reklamowe w mediach, cały rynek online rośnie, osiągając w pierwszym półroczu 2012 już 17,8% całego tortu reklamowego w Polsce (za Starlink). IAB Polska w Raporcie Strategicznym – Internet 2010 prognozowało, że w roku 2012 przekroczona zostanie granica 2 miliardów wydanych na reklamę online. Według AdEx w pierwszym półroczu roku bieżącego przekroczona została już granica pierwszego miliarda i wszystko wskazuje na to, że pomimo trudnej sytuacji na rynku mediowym, rok 2012 przyniesie dla reklamy cyfrowej kolejne rekordy.

Halo, bileciki do kontroli!

Pełną treść dostaniesz bez grosza,
ale musisz być w naszym newsletterze.

Raz, raz, wpisywać e-mail. Tylko prawdziwy, bo sprawdzę!

partner technologiczny: GetResponse

Biorąc pod uwagę typy reklam, potwierdzają się oczekiwania ekspertów i dotychczasowe tendencje.  W podziale na formaty reklamowe trend jest zachowany: udział SEM rośnie, z kolei display praktycznie stanął w miejscu, co i tak można uznać za duży sukces na tle ogólnych spadków wydatków reklamowych w mediach, gdzie w pierwszej kolejności, jak wiadomo, tnie się budżety na działania o charakterze wizerunkowym – komentuje Piotr Kowalczyk, prezes IAB Polska.

Warto zwrócić uwagę także na dalsze wzrosty reklamy wideo online, która zanotowała 14% wzrost rok do roku oraz reklamy w urządzeniach mobilnych, która po raz kolejny osiągnęła trzycyfrowy indeks (281% r./r.). – To bardzo duży wzrost w kontekście tego, że mówimy o działaniach reklamowych o charakterze stricte brandingowym – dodaje Kowalczyk.

W czołówce rankingu branżowego nastąpiły drobne przetasowania, jednak grono ścisłych liderów pozostaje to samo. Tym razem motoryzacja, finanse i handel wygenerowały prawie 40% wydatków na reklamę online. Artykuły FMCG, zgrupowane na podstawie poniższej klasyfikacji, stanowiły łącznie 12%, podczas gdy dobra trwałe ponad trzykrotnie więcej (37%). Największy wzrost rok do roku wykazała branża turystyczno-gastronomiczna, a następnie: motoryzacja, edukacja i nieruchomości. Warto także zauważyć, że wzrostem wykazały się także: sektor farmaceutyczny, czas wolny, handel, a także napoje.

Pobierz raport

Polecane

Dzięki, link został przesłany

Zamknij

Serdeńko!
Lubisz już nasz fanpage?

Wystarczy kliknąć:

zobacz nasz fanpage >> Zamknij

Niech zapisze się
do newslettera!

Zostaw e-mail
i powolutku strzałeczka na guziczek!

Zamknij