Nietypowa lekcja przyrody na poznańskiej Śródce

Pressroom NowyMarketing
Tekst, który zaraz przeczytasz jest informacją prasową.
Redakcja nie ponosi odpowiedzialności za jego treść
Nietypowa lekcja przyrody na poznańskiej Śródce

13 rodzajów posadzonych roślin, 6 worków nawiezionej kory drzewnej i torfu to efekty nietypowej lekcji przyrody, która odbyła się 26 kwietnia na terenie Ośrodka Szkolno-Wychowawczego dla Dzieci Niesłyszących im. Józefa Sikorskiego w Poznaniu.

Młodzież pod okiem ogrodnika, historyka i wolontariuszy Fundacji Ratowania Zabytków i Pomników Przyrody uporządkowała zabytkowy wirydarz (zielnik) znajdujący się na terenie szkoły.

Halo, bileciki do kontroli!

Pełną treść dostaniesz bez grosza,
ale musisz być w naszym newsletterze.

Raz, raz, wpisywać e-mail. Tylko prawdziwy, bo sprawdzę!

partner technologiczny: GetResponse

Poznańskie Wzgórze Reformatów, na którym znajduje się Ośrodek Szkolno-Wychowawczy dla Dzieci Niesłyszących to miejsce z ciekawą historią. Niegdyś wznosiły się tu kościół i klasztor, a później szpital wojskowy oraz seminarium.

Przywrócić dawny blask

Jedną z „pamiątek” z przeszłości wzgórza jest stary wirydarz z przełomu XVII/XVIII wieku, czyli rodzaj ogrodu, który stanowił „zielone serce” klasztoru. Mnisi hodowali w nim różne rośliny (mające m.in. wartość leczniczą). Kilka lat temu grupa pasjonatów postanowiła zrewitalizować to miejsce i sprawić, by odzyskało ono dawny blask. W akcję zaangażowali się m.in. nauczyciele oraz wychowankowie szkoły. Nie zabrakło ich również podczas wtorkowych działań.

– Akcja związana z rewitalizacją zabytkowego wirydarza na stałe wpisała się w kalendarz imprez odbywających się w naszej szkole – mówiła Aleksandra Piechowiak, V-ce Dyrektor ds. Szkół ponadgimnazjalnych w Ośrodku Szkolno-Wychowawczego dla Dzieci Niesłyszących im. Józefa Sikorskiego w Poznaniu. – To nietypowa, a przede wszystkim niezwykle pouczająca lekcja przyrody i historii, która, podobnie jak inne działania charytatywne, społeczne i sportowe, pozwala uczniom naszej szkoły realizować swoje pasje i aktywnie uczestniczyć w życiu społecznym – dodała.

Uczniowie, którzy wzięli udział w akcji nie tylko pomogli uporządkować zielnik i posadzić w nim rośliny, ale również przygotowali fotorelację z wydarzenia (w ramach zajęć dodatkowych). Wkrótce będzie można obejrzeć ją na profilu facebookowym „Wzgórze Reformatów - Od nowa”.

Aktywnie działać razem

Wtorkowa akcja ekologiczna była jedną z kilku inicjatyw, realizowanych na Wzgórzu Reformatów przez Fundację Ratowania Zabytków i Pomników Przyrody.

– Nasz projekt na Wzgórzu Reformatów odbywa się pod hasłem „Apteka natury za oknem”. Zakłada on zarówno renowację zabytkowego wirydarza, jak i zegara i okien w budynku szkoły – mówił Karol Marczak z Fundacji Ratowania Zabytków i Pomników Przyrody. – Projekt realizuje główne cele działalności naszej fundacji: ratowanie zabytków architektury historycznej, aktywność na rzecz środowiska naturalnego i integrowanie wokół tych zadań środowisk lokalnych. W najbliższym czasie planujemy kontynuować nasze działania na poznańskiej Śródce – dodał.

Do tegorocznych działań przyłączyła się również firma Bridgestone Poznań. Przekazała ona upominki dla uczestników akcji, które przydadzą im się podczas rowerowych wycieczek.

– Chętnie angażujemy się w rożne inicjatywy na rzecz lokalnej społeczności, tym bardziej jeśli wpisują się one w dwie kluczowe wartości naszej działalności – dbanie o bezpieczeństwo i zaangażowanie na rzecz środowiska. Mamy nadzieję, że udział w podobnych akcjach, jak ta na Wzgórzu Reformatów, zachęci aktywnych młodych poznaniaków do podejmowania dalszych działań na rzecz poprawy najbliższego otoczenia – podsumował Paweł Nowaczyk z Bridgestone Poznań.

Ośrodek Szkolno-Wychowawczym dla Dzieci Niesłyszących im. Józefa Sikorskiego istnieje w Poznaniu od 1832 roku. Na terenie Ośrodka funkcjonują: przedszkole, szkoła podstawowa, gimnazjum, zasadnicza szkoła zawodowa, technikum, liceum ogólnokształcące, szkoła policealna oraz internat. Uczniowie uczestniczą w wielu zajęciach dodatkowych i sportowych, a także z sukcesem biorą udział w różnych konkursach. W maju w szkole odbędzie się m.in. Święto Ośrodka, a w czerwcu spotkanie Dzieci-Dzieciom oraz III Konkurs Udzielania Pierwszej Pomocy Przedmedycznej dla Szkół Specjalnych. Więcej informacji na temat ośrodka można znaleźć na stronie.

Polecane

Dzięki, link został przesłany

Zamknij

Serdeńko!
Lubisz już nasz fanpage?

Wystarczy kliknąć:

zobacz nasz fanpage >> Zamknij

Niech zapisze się
do newslettera!

Zostaw e-mail
i powolutku strzałeczka na guziczek!

Zamknij